Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Външният министър идва в София да подпише протокол за изпълнението на договора за добросъседство

30 коментара
Македонският парламент даде зелена светлина на т.нар френско предложение

Депутатите в Скопие дадоха зелена светлина на т.нар. френско предложение за започване на преговори за членство в Европейския съюз. С 68 гласа "За“ парламентът в Скопие задължи правителството да продължи по пътя към ЕС.

Непосредствено преди гласуването депутатите от опозицията от ВМРО-ДПМНЕ и “Левица“ напуснаха залата. Те се опитаха да саботират дебатите по предложението, като горяха документи и организираха протести, които продължават и след приемането на предложената преговорна рамка.

В подкрепа на предложението гласуваха депутатите от управляващата коалиция, но и народните представители от опозиционните албански формации.

Гласуването се проведе по време на третия ден от дебатите в пленарна зала. 

По-късно от българското външно министерство съобщиха, че в неделя в София ще се проведе второто заседание на съвместната междуправителствена комисия и ще бъде направен преглед на изпълнението на договора за добросъседство от 2017 година.

Ще бъдат договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта ще бъде подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи, съобщиха от МВнР.

Как премина гласуването 

След приемането на заключенията депутатите от управляващата коалиция станаха на крака, ръкопляскаха и разпънаха знамето на Република Северна Македония и това на ЕС в пленарната зала.

Гласуването на преговорната рамка става с обикновено мнозинство, докато промяната на конституцията е необходимо две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на ВМРО- ДПМНЕ.

Едно от условията към Скопие, за да започне реални преговори за членство в ЕС, е да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите народности.

Малко преди гласуването на предложението в пленарна зала председателят на ПГ на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николовски го определи като проект на 150-годишната имперска българска политика по Македония. 

Депутатите задължиха правителството, външното министерство и преговорния екип в разговорите с ЕС да се придържа стриктно към условието за зачитане на езиковите, идентичностни, исторически и културни особености на македонския народ като точки, по които не се преговаря с ЕС.

"Поздравления и огромни благодарности към членовете на парламента, които днес показаха демократичен капацитет, подкрепяйки заключенията на европейското предложение и гласуваха за европейското бъдеще на страната", написа във фейсбук премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

"Няма по-голям патриотизъм от това да подкрепяш просперитета на страната и да взимаш решения, които са от най-висок интерес за страната и гражаните. Най-накрая македонският език ще звучи навсякъде в Европа. Така се обича страната, с мъдри и държавнически решения", допълва Ковачевски.

Външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи също поздрави депутатите:
 
 
Какво следва
 
Оттук София и Скопие трябва да подпишат двустранен Протокол по чл. 12-и от Договора за приятелство и добросъседство с конкретни мерки и срокове за изпълнение на договореностите по историческите въпроси между двете страни, мерки срещу говора на омразата и др.
 
Протоколът ще бъде част от преговорната рамка чрез директна препратка и от неговото изпълнение ще зависи прогреса на Скопие в преговорите.
 
Ще бъдат свикани две междуправителствени конференции - една политическа и втора, която ще бъде същинското начало на преговори.

Между двете Скопие трябва да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите части от народи.
 
 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander1998
    #30

    *****СЕВЕРНО-македонският Но оставете ги тия шушумиги! Медиапул, защо НИЩО не пишете за самолета Антонов АН-12? Изобщо вярна ли е тази информация че се е разбил в Кавала, Гърция украински самолет, който е минавал през България до Сърбия и от Сърбия се е запътвал за Юрдания?? Има ли нещо общо с Украйна изобщо този самолет или е скрит път за доставяне на оръжие не за Украйна, а за Русия????? Питам, сериозно. Надявам се да проучите най-малкото, защото това ако е вярно е скандал ОГРОМЕН за България,

  2. Гьорче Петров Н
    #29

    Основан в гр. Солун на 23 октомври 1893 г. от Дамян Груев, Христо Татарчев, Иван Хаджиниколов, Петър Попарсов, Андон Димитров и Христо Батанджиев. В началото на 1894 г. за председател е определен Хр. Татарчев, а за секретар-касиер Дамян Груев. Организацията си поставя за цел да се бори за политическа автономия на двете области на базата на чл. 23 на Берлинския договор. Постепенно изгражда комитети в градовете на Македония и Одринско. През 1896 г. се провежда Солунския конгрес, на който се вземат

  3. Гьорче Петров Н
    #28

    Още веднъж, НАЗДРАВЕ БРАТЯ МАКЕДОНЦИ!

  4. Splatterhouse
    #27
    Отговор на коментар #22

    И аз това се питам. Пълно мълчание. А уж всички бяха мн ожесточени. На моменти си мисля, че всички са просто аватари , а не личности. Аватари които работят когато им включат кабела и изключват щом им го дръпнеш. Истината е че България беше омерзена. Близо година международен натиск ( най-вече от САЩ които не стига че през цялото време бяха срещу нас по въпроса за Македония, а сега необезпокоявано си редят правителства у нас ) , върху България и какво излиза сега, лошите Българи бяха победени но

  5. Splatterhouse
    #26
    Отговор на коментар #24

    Докато Българите в Македония влязат в ЕС той ЕС ще изчезне.

  6. полк. Дрангов
    #25

    Хареса ми АBV: "Да им е честито на македонците и дано си построят една по успешна българска държава от нашата" Харесва ми Иван Аксаков-руски консул "Всяко тържество за българите е смърт за Русия"

  7. полк. Дрангов
    #24

    Честито братя македонци! Няма да има граници, всичките ви роднини са тук, един език, една вяра,(е сърбетата прибързаха да прикоткат македонската църква докато нашият синод слушаше Москва) но пък членове сме на НАТО, съвместен бизнес. Пак ще станем един народ!

  8. ефрейтора
    #23

    А според мен , за всички проблеми тук е виновен Гешев . Ако си беше подал оставката , двустранни проблеми изобщо немаше да има.

  9. Видор
    #22

    Най-големият позор за България ... Нали уж предложението на Френската ЛюбоФ щеше да ни защитава националните интереси, историята ??? Значи в София се подрписва един текст, а в Скопие друг текст ... а пък уж един и същ документ !!! ??? Защо никой тук не протестира, да се развика на Макарона - "АлоооУУУУ, г-н Бабоеб, какви ги вършите Вие ??? " Мълчанието на оФцете/агнетата ... !!! Какво става бе ... къде са шкембелиите-патриоти, защо всички мълчат ??? Къде го президента Десин РадюФ ???

  10. ABV
    #21

    Да поздравим македонците! Да им пожелаем бързо да завършат интеграцията си в ЕС! Дано да си построят една по-успешна българска държава от нашата, а пък да си я наричат както си искат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.