Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Множество нарушения в "Софиямед" откриха трудови инспектори

Акушерката, обвинена за побой над бебе, работила повече от позволеното, не получавала нужното заплащане за извънредните часове и имала два договора

5 коментара
Множество нарушения в "Софиямед" откриха трудови инспектори

Две акушерки в Клиниката по акушерство и гинекология на болницата "Софиямед" са работили едновременно на трудов и на граждански договор и са полагали извънреден труд над законоустановените норми. Една то тях е обвинената за побой над новородено Емилия Ковачева. При проверка на нейните документи се установили и редовни нарушения на трудовото законодателство от страна на ръководството на болницата. Заради тях лечебното заведение може да бъде глобено с между 1500 и 15 000 лв. за всяко нарушение. Това съобщиха от Главната инспекция по труда след приключването на проверката в клиниката по акушерство на частната болница.

Трудовите инспектори са установили редовни нарушения по разпределението на работното време основно при акушерката Емилия Ковачева. За периода януари-март 2015 г. тя 20 пъти е работила по две последователни смени, без да ѝ е осигурена задължителната по закон междудневна почивка от 12 часа. Такава двойна 24-часова смяна е карала Ковачева и в нощта, в която са нанесени нараняванията на бебето Никол, което след това беше преместено за лечение в болница "Токуда", където се възстановява.

За три месеца - извънреден труд за повече от година

За първите три месеца на годината Ковачева е имала само една редовна смяна от 8 часа, а останалите ѝ дежурства са били по 12 часа. За трите месеца са ѝ се събрали общо 716 часа труд при позволени 496 часа. Ковачева е работила 220 часа извънредно през януари-март при разрешени 150 часа за цялата година. През април акушерката е имала три 24-часови дежурства, пише в съобщението на трудовата инспекция.

Преди дни от "Софиямед" обявиха, че те са били 2, а след второто Ковачева трябвало да излезе в отпуск. Преди инцидента между 10 и 15 април пък имала 5 дни почивка. Проверка на графика на Ковачева за април показала, че въпреки планирания отпуск тя трябвало да изработи 168 часа за месеца, включително и 8 часа извънреден труд.

Освен това извънредният труд, полаган от Ковачева и нейни колеги в отделението, не е заплащан така, както изисква законът. Парите за часовете отгоре се давали по граждански договор, което според инспекцията е незаконно. Предоставеният граждански договор с Ковачева не е подписан от нея и е с изтекъл срок.

"Работодателят е допуснал още със свое знание или без изричното си противопоставяне полагането на извънредния труд извън установеното работно време. Установени са и трудови договори с липсващи задължителни атрибути, като датата на постъпване на лицето на работа", допълват от инспекцията.

Открити са и нарушения при разпределянето и отчитането на работното време като цяло, които създават предпоставки за трудно установяване от контролните органи на нерегламентирано полагане на извънреден труд и липса на задължителни почивки. Не са издавани заповеди за полагане на извънреден труд поне 24 часа предварително.
"Законодателят е регламентирал задължителна почивка за възстановяване на работната сила, тъй като преумората е една от основните предпоставки за трудови инциденти", пише в съобщението на инспекцията по труда. В него се припомня, че преумората може доведе до т. нар. синдром на професионалното изчерпване (burnout), който води до депресивни състояния, нервност, раздразнителност, цинизъм.

Относно работното време на останалите акушерки в отделението, според предоставените документи, са установени единични случаи на 24-часови дежурства, както и на неосигурена задължителна седмична почивка от минимум 36 часа. Не са установени нарушения на работното време на лекарите.

Предписания и глоби

За установените нарушения са дадени задължителни за изпълнение предписания. "За неспазването на задължителната междудневна почивка, на максималната продължителност на положения извънреден труд и максималната продължителност на работната смяна от работодателя е потърсена и административнонаказателна отговорност. Санкциите са между 1500 лв. и 15 000 лв.", пише в съобщението.

Проверката в останалите клиники и отделения в "Софиямед" продължава. Ще бъдат направени и масови инспекции за спазването на трудовото законодателство в болниците в цялата страна. Повод са установените практики част от парите на служителите да се плащат по граждански договор, да не се спазват изискванията за работно време и почивка.

Преди дни резултати от проверката на медицинския одит в "Софиймед" показаха, че отделението по неонатология не разполага с нужния брой специалисти. Нередностите, открити в "Софиямед", са близо 10. Заради тях лечебното заведение може да бъде санкционирано с общо 20 000 лв., каза в четвъртък, зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. В понеделник пък министърът на здравеопазването Петър Москов щял да намали нивото на компетентност на неонатологията в болницата от второ на първо, което е най-ниското. Причината за това решение е липсата на достатъчно медицински специалисти в лечебното заведение. Одитът показва, че "Софиямед" е изпращала по-тежките случаи в друга болница, а през последните дни още един лекар е напуснал.

Намаляването на нивото на компетентност означава, че болницата няма да може да обслужва основно бременни с нисък риск и ще осъществява рутинни грижи за новородените деца, а при усложнения ще трябва да ги транспортира до други болници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #5

    По-малък брой, но по-качествени болници, със съответно по-високо заплащане на медицинския труд. Това трябва да е целта. А не умножаването на търговските фирми "болница".

  2. В и К
    #4
  3. strobo
    #3

    Жив да си, по добре да не действа Москов, системата е в това състояние заради "действията" на ортаците му Лостов и докторчето-му министър в 1998-2001...... рИформа в здравеопазването, в резултата от 900 000 000 лева/година разходи за здравеопазване в 1998, днес имаме къде 3 800 000 000 разходи и маса като историята в статията.....

  4. Apostol
    #2

    не е капитализъм, дива ганьовщина - на шефовете на болницата, и на акушерките, и на докторите. Лакомия за пари! Шофьорите на камиони ги свалят на първата минута, след като се извърти някаква там шайба, защото ставали опасни на пътя. А как лекар оперира 72 часа без почивка??? Не е само там. Свидетел съм как в една клиника по ендокринология доцент прави по 6-7 операции на смяна. Защото всяка от тях му носи по 900 лева - "избор на екип". Какво качество, какво здравеопазване! Москов, действай, докато можеш! Иначе ще те провалят и теб.

  5. strobo
    #1

    Е като работиш шест смени подред, няма как да не те гепца нервата..... ама, капитализЪм, \"Парица е Царица\".... лакомия до шия.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.