Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва преразглежда политиката на енергийните си цени

48 коментара
Москва преразглежда политиката на енергийните си цени

Руският държавен енергиен гигант "Газпром" ще започне да сваля цените на природния газ за европейските потребители в началото на 2009 г., заяви тази седмица изпълнителният директор на компанията Алексей Милер. Логиката да се прави такова изявление в зимния период, когато търсенето е най-голямо, е в това, че експортната цена на природния газ за Европа през четвъртото тримесечие на 2008 г. надхвърля рекордните 500 долара за 1 000 коб.м. газ.

При рецесия на глобалната икономика и спад на енергийната консумация, тази цена естествено, трябва да се понижи.

Подобно изявление не би било ненормално, ако не бе направено от Русия. Руснаците намаляват газовите цени за Европа не от икономически прагматизъм или от добро сърце. Това е преди всичко политически ход, целящ да държи отворен "прозореца на възможността" за манипулиране на Европа колкото може по-дълго, се посочва в анализ на агенция "Стратфор".

Русия е значим производител и износител както на суров петрол, така и на природен газ. Тъй като петролът може да бъде товарен и транспортиран по цял свят по разнообразни начини – с танкери, тръбопроводи, цистерни – цените му са по-ясно подчинени на закона на търсенето и предлагането, за разлика от тези на природния газ.

Сега, когато най-големите икономики са ударени от рецесия и търсенето спада, трудно може да се предотврати понижението на петролните цени. По този повод и Русия обяви в сряда, че драстично е ревизирала бюджетните си приходи, които ще спаднат, тъй като прогнозира понижение на петролните цени поне до 50 долара за барел през 2009 г.

С природния газ е различно. Суровината може да бъде транспортирана лесно само чрез съществуващата мрежа от тръбопроводи. Това прави отношенията между производителя и консуматора по- тесни, поради което и по-политизирани.

Списъкът на Кремъл

В резултат на това цените за Европа се диктуват повече от списъка на Кремъл с "непослушните и добрите" консуматори, а не толкова от пазарни механизми. Тези икономически реалности са изпитали на гърба си страни като Украйна, Литва и Чехия: когато са действали срещу руските геополитически интереси, всички те са усетили гнева на Москва - или чрез оскъпяване на газовите цени или чрез орязване на доставките.

Русия е основен доставчик на газ за много бивши Съветски републики, както и за Турция и Европа, като зависимостта на Европа от руски природен газ е около 25% от енергийните доставки.

Тази икономическа взаимозависимост дава на Русия мощен инструмент, за да поддържа влиянието си по въпроси като разширяването на НАТО в региона и инсталирането на американския противоракетен щит.

С напредването на зимата страни като Германия и Украйна стават особено нервни, знаейки, че нямат адекватни алтернативи на Русия, за да стоят на топло и светло.

При понижението на петролните цени и очакванията на Русия да губи по 600 млн. долара дневно от петролни приходи в сравнение с върховите стойности от юли, по-вероятно изглежда страната да компенсира тези загуби чрез задържане на високи газови цени.

Защо тогава Русия говори за редуцирането им?

Съобщението на "Газпром" вероятно е свързано с нарастващите опасения на Русия от настъпилата промяна на европейския енергиен курс – промяна, която може да остави Русия "на студено", посочва "Стратфор".

Руската стратегия за енергията като инструмент за натиск, която бе ефективна в миналото, има силен потенциал да се обърне срещу Кремъл в дългосрочен план. От началото на 2006 г., когато Русия оряза газовите доставки за Европа (като наказание за подкрепената от Запада "Оранжева революция" в Украйна), енергийната сигурност се превърна в доминираща тема на почти всяка среща на върха на ЕС.

Със силно насърчение от САЩ, Европа ускори усилията си за скъсване със зависимостта от руския газов монопол. Това включва действия като изграждане на нови ядрени реактори и тръбопроводи, ориентация към алтернативни енергийни източници и др.

Промяна в европейския курс

Големият план на Европа е да свие общата консумация на енергия с 20 процента до 2020 г. и при достигнатите равнища да осигурява 20 на сто от нуждите си чрез възобновяеми енергийни източници, с което значително се редуцира способността на Русия да оказва натиск по политически проблеми.

Курсът на ЕС за откъсване от руската енергийна хватка е в ход от две години, но темпът на промяна е удивителен – за голяма изненада на "Стратфор" и за дълбоко разочарование на Русия.

Според данни, цитирани от руския в. "Время новости", износът на руски природен газ през октомври е спаднал с 8.3 процента на годишна база. Посочва се също, че Германия, Турция и Италия, трите най-големи "клиентки" на руски газ, са свили вноса от Русия, след като на 1 октомври "Газпром" вдигна цените до 460-520 долара на 1 000 куб. м.

Сегашният спад във вноса на руски газ с 8.3%, в сравнение с намалението само от 1% през 2007 г., е много обезпокоително за руснаците. Кремъл осъзнава, че колкото по -агресивна е позицията му спрямо Европа по енергийни въпроси, толкова по-бързо Европа ще изкара руснаците от цялото уравнение. Намалявайки газовите цени през зимата, правителството – чрез "Газпром" – смекчава енергийната политика в опит да възстанови доверието в Русия като надежден или поне не толкова плашещ енергиен доставчик.

Отстъпки в цената за "приятели"

"Газпром" обаче няма да е напълно безпристрастен при ценообразуването тази зима. Според източници на "Стратфор" в "Газпром", компанията възнамерява да прилага ценовите отстъпки селективно. По-приятелски настроени към руските интереси държави ще получат по-добри цени.

Това се отнася най-вече за Германия, която съзнателно се въздържа да заеме твърда позиция срещу Русия за военния конфликт в Грузия и която се изказа против разширяването на НАТО към Украйна и Грузия. Също така и Чехия, която напоследък проявява все по-голямо безпокойство за споразумението със САЩ за противоракетния щит.

Селективните ценови отстъпки за страни от ЕС биха били в нарушение на европейското законодателство, според което не могат да бъдат правени индивидуални икономически договорености без съгласието на всички 27 членки. Но Москва едва ли ще пропусне шанса за разбиване на икономическата съгласуваност в ЕС в условия на финансова криза, като възнагради страните, проявяващи по-голяма склонност да се съобразяват с интересите ѝ.

Независимо от това как "Газпром" ще реши да прилага намалението на цените, тенденцията в ЕС за диверсификация и търсене на независимост от руската енергия се очаква да продължи.

Енергийният лост е бил ефективен за Русия в миналото и тя ще продължи да го използва занапред, но тази тактика губи своята ефективност, поради което Кремъл се нуждае от по-нюансиран подход, за да възпре курса на ЕС към енергийна независимост, обобщава анализа си агенция "Стратфор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AAA
    #49

    KAde sa seta tapanarite kato 17 i Dragalefskia draglivec da poumuwat malko. Oshte po wremeto na krizata s Ukrajna kazah che Evropa shte se razvie w posoka na energiijan efektiwnost t.e tehnologii, raznoobrazbni iztochnici i procie koeto shte ostawi ruskite gowegda na suho. I izliazoh praw. Po barso po skoro da se iztrie ruskata gnida ot liceto na zemiata.

  2. boro
    #48

    Всеки, който поне малко се интересува от тези неща трябва да прочете една забележителна книга "Новата студена война". Мрак!

  3. H
    #47

    Не само Русия, ами и арабските страни, Венецуела и т.н имат проблеми да си вържат бюджетите щото разчитаха, че ресурсите ще се позадържат скъпи. Дали ще почнат да се цакат или ще правят картели не знам. Хубавото е, че се видя че алтернативи и технологии има и няма да е толкова трудно колкото им се щеше на тия страни да се приложат, хехе.

  4. Stanqo
    #46

    Не е ясно защо цената на газта се изчислява в долари, а не в евро. Естественото съотношение за региона е между двойката евро/рубла. Добре ама цената за 1 000 коб.м. газ е дадена в долари. 500 долара преди 4 месеца бяха 312 евро, понастоящем 400 евро. Ако цената е фиксирана в долари, това означава, че за европейците за 4 месеца газта е поскъпнала с 28%. Самият механизъм за формиране на цената не е дискутиран.

  5. Angela Merkel e KGB chenge
    #45

    Angela Merkel e KGB chenge

  6. Dolari
    #44

    cenite v cccp sa vinagi v dolari, samoletnite bileti, vsichko, zaplati. Chat li si?

  7. Скорпион
    #43

    Стана победител след руската агресия в Грузия!?Прочетете и настоящата статия, за да разберете какви измерения има политиката върху икономиката и обратно.

  8. ккк
    #42

    За разлика от пазарните икономики. Но както винаги Руснаците са прозрачни. Няма да им мине номера.

  9. m
    #41

    avtor?

  10. 18
    #40

    THE NEW COLD WAR: How the Kremlin Menaces Both Russia and the West by Edward Lucashttp://www.amazon.com/New-Cold-War-Putins-Russia/dp/0230606121

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.