Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ преразглежда плана си за реформи в политиката по суверенните дългове

0 коментара

Международният валутен фонд преразглежда своята идея да бъде реформиран начинът за справяне с бъдещи международни дългови кризи, съобщи първият заместник-управляващ директор на МВФ Ане Крюгер, предаде АП.

Новият план предвижда намаляване на ролята на фонда и така ще бъде изпълнено главното възражение на САЩ срещу първоначалната идея, предложена от самата Ане Крюгер.

Ръководителката на фонда се изказа в Института по международна икономика, който провежда двудневна конференция, посветена на различни идеи за реформи. Тя изказа благодарност за подкрепата, която е получила, откакто направи предложението си миналия ноември. "По отзивите, които получихме през изминалите четири месеца, съдя, че има широко признание на необходимостта от по-добри стимули за осигуряване на систематично и навременно преструктуриране на необслужваните суверенни дългове", посочи Ане Крюгер.

Проблемът със сегашните норми за действие на фонда се открои, когато миналия декември Аржентина обяви неплатежоспособност по своя външен дълг на стойност 141 милиарда долара и затъна в тежка финанснова криза.

Главната цел на предложението на МВФ е да бъде създадена процедура, при която отделните страни да получават същите видове протекция от искове на кредитори, каквито ползват отделни лица и корпорации в процедури на банкрут. Основният проблем понастоящем е, че облигациите, продадени от държави на инвеститори, изискват всички техни притежатели да дават съгласието си за евентуално преструктуриране на дълга.

Идеята на Ане Крюгер е едно преобладаващо мнозинство притежатели на облигации - вероятно над 51 процента, да взима решение за преструктуриране, което да бъде приемано от всички останали и те да не могат да възразяват срещу него по съдебен път.

Но въвеждането на промени в политиката по дълговете изобщо изисква промени в устава на МВФ. За тях е нужно съгласието на най-малко 60 процента от 183-те страни-членки, притежаващи най-малко 85 процента от правата на глас.

САЩ, които са най-големият акционер в МВФ, имат 17,5 процента от правата на глас. Това на практика им дава възможност да налагат вето върху всички по-важни решения. Правителството на Буш одобри намеренията на МВФ да реформира сегашната система за управление на банкрутите, но предложи подход с по-силна пазарна ориентация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.