Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР "извади" секции и извън посолството в Лондон

"В рамките на наличните ресурси се прави всичко възможно"

1 коментар
fairelections.eu

Организацията на изборите зад граница върви плавно и засега няма сигнали за съществени проблеми или спънки, коментира говорителят на Министерството на външните работи Ивайло Кашканов.

 

Както е известно, на предстоящите евроизбори българите в чужбина ще имат възможност да гласуват в рекорден брой секции – общо168, разположени в 35 държави.

 

В сравнение с миналите избори за Европейски парламент, броят на секциите е три пъти повече. Това превръща вота в изпитание за организаторите от Външно министерство, които традиционно записват по някой гаф.

 

"Част от колегите и преди са участвали в организацията на избори и имат опит. Надяваме се самият изборен ден да протече всичко плавно", каза Кашканов пред Меdiapopol.

 

През 2011 година министерството публикува постоянните адреси на 36 000 български граждани в нарушение на Закона за защита на личните данни, преди това бяга загубени изборни книжа. Избирателите пък традиционно се оплакват от лоша организация, дълги опашки, мудна работа, а досега като проблем се изтъкваше и малкият брой секции, в които желаещите могат да отидат да гласуват.

 

Организациите на българите в чужбина и отделни хора обаче са много активни и оказват непрекъснат натиск, което вече доведе до промени в изборните правила и организацията.

 

Секции в Лондон и извън българското посолство

 

Едни от най-сериозните оплаквания досега бяха от Лондон. За тези избори там са предвидени най-много секции от всички други места – 13. Първоначално бе предвидено 11 от тях да бъдат на едно място – в българското посолство.

 

Посланикът в Лондон Константин Димитров обаче издаде заповед, според която секции ще има освен в посолството, в Тотнъм, Стратфорд, Сътън.

 

Говорителят Ивайло Кашканов коментира от своя страна, че във Великобритания е направено максималното за отваряне на възможно повече секции.

 

"Не е лесно осигуряването на помещения, които да отговарят на изискванията. Направено е оптималното. Мобилизирани са всички ресурси в посолството плюс всички служители, които ще бъдат командировани", каза Кашканов.

 

Указанията на ЦИК са секциите да не бъдат концентрирани в посолствата, а да са разположени така, че да се осигури по - лесен достъп.

 

Най-много секции ще бъдат разкрити в Испания – 46, следват Великобритания – 25, Франция - 12, Гърция - 11, Германия-10, Кипър - 7. В Турция и в Съединените щати има само по една изборна секция – съответно в Истанбул и в Ню Йорк.

 

Стефан Манов от Временните обществени съвети на българите в чужбина коментира наскоро пред Дарик, че около 15 000 българи в чужбина са гласували на изборите за Европейски парламент през 2009 г., но заради новата емиграция и повечето открити секции очаква броят на гласувалите да е поне два пъти по-голям.

 

"Работим с това, което имаме"

 

В момента командироваме служители от министерството за попълване на места в секционни избирателни комисии в чужбина, каза говорителят на МВнР.

 

"Целта е във секции ЦИК да има представител или от посолството или консулство в съответната държава или от министерството", уточни той.

 

Традиционно външно министерство обявява, че не е получило достатъчно средства за организацията на вота, но тази година няма подобни сигнали.

 

"Ние сме длъжни да се вместим в отпуснатия бюджет. Работим с това, което имаме. Трудно е да се говори в категории като достатъчно или недостатъчно. В рамките на наличните ресурси се прави всичко възможно", коментира Кашканов.

 

Точните адреси на секциите могат да бъдат открити на страницата на МВнР. Подробна карта на секциите може да бъде открита и на адрес Glasuvam.org.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Николов
    #1

    В Турция само една изборна секция? На ДПС май не им пука много за европарламента. Дали ще е така и за нашите парламентарни избори?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.