Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 1.3 млрд. лв. са приходите на "Булгартрансгаз" от "Турски поток"

14 коментара
Над 1.3 млрд. лв. са приходите на "Булгартрансгаз" от "Турски поток"

От пускането в експлоатация на продължението на газопровода "Турски поток" през българска територия приходите от резервирани капацитети и пренесени количества природен газ между границите на България с Турция и Сърбия са 1.308 млрд. лв. Сумата е от въвеждането в експлоатация на трасето между точките Странджа2-Малкочлар (на границата с Турция) и Киреево-Зайчар (Сърбия) на 1 януари 2022 г. до 26 март 2024 г., сочат данни на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", предоставени на Mediapool.

За същото време газовият оператор посочва, че оперативните му разходи за издръжка на трасето, състоящо се и от две компресорни станции и една газоизмервателна, са били 44 млн. лв. Парите са дадени за материали, охрана, ел. енергия, персонал, социални разходи, застраховки и местни данъци и такси.

Това означава, че към момента съоръжението е изплатило над половината от направената от "Булгартрансгаз" (БТГ) инвестиция. Дружеството даде за построяването на 474-километровата отсечка 2.5 млрд. лв. без ДДС, като данъкът върху добавената стойност е възстановен от бюджета. Част от вложенията бяха заеми на газовия оператор.

Според предоставени през септември миналата година данни от енергийното министерство в отговор на питане на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров за приходите и разходите на газопровода, за 2022 г. приходите са били 375.88 млн. лева. Още през 2021 г. - преди построяването на трасето, руската "Газпром", която реално го ползва и малка част от капацитета е за други компании, плати авансово 683 млн. лв. на БТГ за транзитни такси до края на юни 2023 г.

В предоставените от държавната фирма данни за разходите не влизат амортизационните отчисления, които миналата година са били включени в сметката, дадена на Мартин Димитров. Тогава е било посочено, че натуралната амортизация на газопровода през 2022 г. е възлизала на 84.80 млн. лева. Към момента тя е набъбнала над два пъти, но дружеството отбелязва, че сумата е само за счетоводни нужди.

От пуска на "Балкански поток" до 1 март тази година, близо 487 млн. MВтч или над 46 млрд. куб. м руски газ са влезли през Странджа2-Малкочлар в България, а над 217.7 млн. МВтч или близо 20.7 млрд. куб. м. са излезли към Сърбия, сочат още предоставените от "Булгартрансгаз" данни от експлоатацията на газопровода. Разликата между входните и изходните потоци на газопровода идва от отклоняване на транзит и за Гърция и Северна Македония, както и потреблението на "Нефтохим".

През февруари тази година средно съотношението на общите пренесени количества през "Турски поток" спрямо резервирания капацитет е 83.23% на точката Странджа 2-Малкочлар и 93.94 % на Киреево-Зайчар. Това означава, че дружеството получава такси, но пренася по-малко от заявените количества.

Средно за месец февруари съотношението на общите пренесени количества спрямо техническия капацитет е 74.21% на входа на газопровода и 73.50 % на изхода.
Тоест над една пета от съоръжението не е запълнено. Не са дадени обаче обобщени резултати за периода от пуска.

Газовият оператор обяснява, че използваемостта на капацитета зависи от количествата заявявани за пренос и съответно от резервирания от ползвателите капацитети. От предоставените данни става ясно, че от въвеждането на газопровода в експлоатация на точката на границата с Турция осем компании са резервирали капацитет, а на тази със Сърбия – девет. БТГ обаче не посочва кои са другите ползватели на газопровода, освен "Газпром" и МЕТ, които резервираха капацитет още преди старта на строежа на съоръжението.

За сложната и опасна мрежа на руските газови потоци у нас четете ТУК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #14
    Отговор на коментар #13

    Научи се да четеш, да разбираш прочетеното и да смяташ.

  2. xa_poznai
    #13
    Отговор на коментар #12

    Ей ти нацяло си изкукал честно! Счетоводни фатки - 1,3 млрд приход от транзит -пари преведени на Булгаргаз! 500млн приход от ДДС в бюджета от строежа! Други приходи от осигуровки и т.н. вероятно още няколко милиона! 1,8+ млрд до тука е прибрала българската държава БЕЗ ДА Е ИНВЕСТИРАЛА И ЛЕВ! Всичко е с чужди пари, ние само обираме каймака! България НЯМАЛА файда от газопровода - много слабоумно племе има на територията. кухо и безпросветно!

  3. The Rock
    #12

    Със счетоводни Фатки!!! 500 000 000 ДДС платено от всички и амортизации 90 000 000 лева колко станаха??? 1 300 000 000 без 590 000 000? 710 000 000!!! Е*бем ти и проекта!! ДДС-то от нас, сметките пак на нас, амортизациите пак от нас!!! То бива да ни правят на идиоти, ама и ние можем да смятаме!!!

  4. полк. Дрангов
    #11

    1 .3 МИЛИАРДА печалба!...Нали беше чиста загуба бе ПП зомбита?

  5. ПyтлЭр Xyйло
    #10
    Отговор на коментар #5

    Да, блатен павиан, путин мисли за ВАС, буда РАПОНЯ - за нас, и двмата си тъпчат джобчетата. Ма буда смелчага, краде само по 20%, не е като снажнуту вова. А ти чей го дириш в българските форуми, а мярш да се биеш за "родуну"! А фалбите на златЭв и малинов (1/2 руZкий по мама) се приемат само след сериозен одит от реномирана международна фирма и БЕЗ участие на комун-милицейски внучата. Иначе ми звучат като плещенето на буда РАПОНЯ!

  6. Коментарът е изтрит в 15:23 на 2 април 2024 от автора.
    #9
  7. Ганди
    #8
    Отговор на коментар #7

    Доколкото знам, руски поток използва част от друга газопреносна мрежа, по-стара, използвана дотогава. Въпреки, че я е осчетоводил като част от новата, руска. Тоест, ние сме платили тази част от старата мрежа като нова.

  8. Udo
    #7
    Отговор на коментар #3

    Да де, ама през последните три години, поне 20 пъти беше писано в публичното постранство, че няма разклонения в тая тръба и че дори България не може да я ползва за себе си ? ֎֎֎֎֎ На мен почва да ми прилича на активно мероприятие, по изпиране на образа на Борисов и Теменужка "видите ли, ама то имало печалба все пак, не е само обслужване на путински планове и много корупция с нарушаване на законодателство, включително европейско"

  9. Pene Trating
    #6

    Владимир Малинов е редактирал пътната карта, т.е. защитава себе си. Не е ясно какво включват отчетените суми, освен това не се вързват с вече отчетените за 2021, 2022, защото излиза, че за 2023 е получил повече отколкото първите 2 години заедно при подобно натоварване :).

  10. глас в пустиня
    #5

    Путин мисли за нас. За две години изплащаме Балкански поток и после само печелим милиарди. Украинците също печелят в момента от преноса на още по-големи количества руска газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.