Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 150 болници са достигнали заплатите от 2000 лв. за лекар и 1500 за сестра, около 200 не са

Всички болници ще продължат да работят с 25% увеличение на пътеките без санкции, но нова индексация не се предвижда

1 коментар
Над 150 болници са достигнали заплатите от 2000 лв. за лекар и 1500 за сестра, около 200 не са

Общо 154 болници в страната са достигнали основни възнаграждения от 2000 лева за лекар и 1500 за медицинска сестра, а други около 200 – предимно по-малки лечебни заведения не са. Това сочат обобщените данни на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) към 30 септември. Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев съобщи в понеделник, че независимо дали са достигнали тези възнаграждения или не, всички болници ще продължат да работят с увеличените с 25% цени на клиничните пътеки от май месец и няма да бъдат санкционирани. Това следва от решението на Върховният административен съд отпреди дни, с което бяха спрени текстовете в Националния рамков договор, които обвързваха заплащането с достигането на определени нива на заплащане в болниците.

Салчев обясни, че голяма част от областните и големите университетски болници са достигнали заложените нива на заплати от 2000 лева за лекар и 1500 за медицинска сестра, като това е станало чрез намаляване на допълнителното материално стимулиране за сметка на по-високи основни заплати. "Там където не са достигнати тези нива са основно малки лечебни заведения. Само едно голямо университетско лечебно заведение не ги е достигнало. Голяма част от болниците, които не са достигнали тези възнаграждения, по наши данни са в рамките на 50-100-150 лева под изискуемата стойност", обясни Салчев.

Той уточни, че сред тези 222 лечебни заведения, които не са постигнали заплатите от 2000 лева за лекар и 1500 лева за сестра, са и 40-тина диагностично-консултативни и медицински центрове, с които НЗОК има договори по пътеки за болнична помощ. "Там заплатите се формират по друг начин и не можем да говорим за достигане на заложените нива", обясни той. По-високите възнаграждения не са достигнати и в болниците за рехабилитация, където има сезонност на дейностите. "Но основната част от големите болници, независимо от формата на собственост са достигнали нивата от 1500 за сестра и 2000 лева за лекар", посочи Салчев.

Той заяви, че засега не се предвижда индексация на цените на клиничните пътеки, както настояха в петък сдруженията на частните, университетските, областните и общинските болници.

"Към момента годишната инфлация е 17.7%, а цените на клиничните пътеки са вдигнати с 25% от май месец", обясни той.

НЗОК не възнамерява на този етап да разблокира и повече средства от резерва си за болниците, тъй като обмисля вариант да го ползва, за да изплати авансово пари за януари следващата година и така да подпомогне бюджета за 2023 г. Това е един от сценариите, които НЗОК предвижда в случай, че държавата и фондът останат без приет бюджет за догодина и работят по тазгодишните параметри. Салчев увери, че дори да не се приеме бюджет, партньорите на НЗОК няма да получат по-малко средства, отколкото през тази година.

На заседанието на Надзорния съвет на НЗОК е решено да се платят 43 млн. лева за надлимитна дейност на болниците за периода от началото на годината досега.

Председателят на Надзорния съвет д-р Александър Златанов обясни, че това е станало след извършени проверки и анализ на причините за формирането ѝ. Златанов обясни, че причините са свързани с изпълнението на нови дейност от болниците, за които първоначално са им отпуснати занижени бюджети от около 60% от очакваната дейност. "Освен това някои лечебни заведения в пандемията са се организирали и са успявали да поемат и Covid болни и да не нарушат останалата си планова дейност. А на други места плановата дейност беше спирана и пациентите са били пренасочвани към други лечебни заведения", посочи той. По думите на Златанов роля има и конкуренцията между лечебните заведения, като някои са били предпочетени заради по-добрите условия, които предлагат.

"Не можем да кажем на пациентите къде да ходят", коментира и Салчев по повод недоволството сред някои лечебни заведения, че едни се фаворизират за сметка на други.

Фиг. Справка на НЗОК за лечебните заведения, достигнали заложените заплати от 2000 лева за лекар и 1500 лева за медицинска сестра в спрените текстове от НРД.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #1

    Преди дни на една конференция разбрах от колеги че в СУ заплата на професор е 1600 лв., на доцент 1500, асистент 1400 лв. Така един преподавател който подготва учителите всъщност получава по-малко от тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.