Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 60% от ражданията в частни болници са с цезарово сечение

Частните болници поемат все по-голям дял от намаляващите раждания в страната

4 коментара
Над 60% от ражданията в частни болници са с цезарово сечение

Цезаровите сечения заемат все по-голям дял от намаляващия брой раждания в страната. Броят на ражданията у нас намалява с близо 10 000 за последните 10 години: от над 62 000 през 2013 г. до малко над 53 000 през 2022 г. Наблюдава се отчетлива тенденция, че частните болници поемат все по-голяма част от ражданията в страната, а в тях се ражда основно чрез цезарово сечение.

Това е и една от причините за постоянно нарастващия дял на ражданията чрез секцио спрямо общия брой раждания в страната. Това показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), които здравният министър Христо Хинков е предоставил в отговор на въпрос на депутата от ПП/ДБ Иван Белчев относно ражданията чрез цезарово сечение.

През миналата година от всички 53 276 раждания у нас 50% или 26 614 са с цезарово сечение. От ражданията със секцио под половината са били спешни: 11 422. Картината обаче доста се различава между държавните и общинските и частните болници.

Източник: МЗ

През миналата година ражданията в държавните и общински болници са 35 303. От тях около 44% или 15 483 са били чрез цезарово сечение и от тях 8 277 са били спешни или около 55 на сто.

В частните болници през миналата година е имало 17 973 раждания и около 62% от тях или 11 131 раждания са били с цезарово сечение. Фрапиращо нисък е делът на спешните раждания със секцио в частните болници: едва 28% или 3145 раждания.

Делът на ражданията чрез цезарово сечение у нас от години е патологично висок.

Препоръките на СЗО относно този метод на родоразрешение сочат, че той е от полза за майките и бебетата в между 10% и 15% от ражданията. В останалите случаи рисковете, които оперативното раждане носи спрямо вагиналното, са медицински неоправдани.

У нас широко е застъпена практиката да се ражда секцио "по желание" на родилката, а не по медицински показания, което ясно личи и от статистика и превеса на този тип раждания в частните болници.

Данните показват още, че частните болници заемат все по-голям пазарен дял при ражданията, изтласквайки държавните и общинските.

Докато през 2013 80% от ражданията са били в държавни и общински болници, то през миналата година под 70% от ражданията са в публични болници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Doide-mi-do-gusha
    #4
    Отговор на коментар #3

    Коментарът ми поставя въпроса защо статията е толкова повърхностна, а не прави оценки за "нормалност" или не на нечия дейност.

  2. АТ
    #3
    Отговор на коментар #1

    Прав сте само в едно, че частните болници са предпочитени по време на бремеността, но все повече родилки предпочитет да раждат в общинските болници, защото частните предлагат изключително само секцио. Което осигурява на болницата добра сума от Здравната каса и планиране на заетостта им, а не за доброто на родилката и новороденото. Не разбирам защо за Вас това е нормално?

  3. АТ
    #2

    Че това е обществена тайна, че частните болници спрямо родилките действат като чиновници - раждане в денлнични дни с предварително определени дни и часове и само някои необразовани, невъзпитани и емоционално нестабилни сополанковци може да им наруши спокойствието изненадващо (вечер, през нощта, в почивни или празнични дни), но това са все пак единици. Не доктори, а бакали, осигуряващи мръвка живо тегло.

  4. Doide-mi-do-gusha
    #1

    Каква е целта на тази статия? Не се изяснява защо СЗО препоръчва вагиналното раждане пред раждането със секциа. Не се вниква в примините частните болници да бъдат предпочитани пред държавните и общинските. Защо депутатът Х е задал въпрос също не е ясно. Само толкова ли можем?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.