Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наддаването за държавния дял в “Енерго-Про” тръгва от 50 млн. лв.

Пакетът от 33% излиза на борсата на 5 октомври, последван от акциите в ЧЕЗ

5 коментара
Наддаването за държавния дял в “Енерго-Про” тръгва от 50 млн. лв.

Наддаването за държавния дял от 33% в електроразпределителното дружество “Енерго-Про” (бившото "Е.ОН България" – бел. ред.) ще тръгне от 50 млн. лв. Пакетът с акции ще бъде пуснат за продажба през борсата в седмицата от 5 до 10 октомври, съобщи изпълнителният директор Емил Караниколов за Mediapool. Той се надява по време на търга цената да се увеличи.

За сравнение държавата продаде дела си от 33% в електроразпределителното дружество “ЕВН България” за 93 млн. лв. при начална цена от 78 млн. лв. в края на 2011 г. Миноритарният пакет акции беше изкупен от мажоритарния собственик – австрийската ЕВН. Според Караниколов не може да се прави сравнение между двете електроразпределителни дружества, защото активите на ЕВН са далеч по-големи и атрактивни от тези на снабдителя с ток на Североизточна България.

 

Публичното предлагане на вече бившите енергийни дружества на германската E.ON, а сега на чешката “Енерго-Про” - "Е.ОН България Продажби" и "Е.ОН България Мрежи", се забави значително, въпреки че първо за тях бе взето решение да се продават през борсата. Причината беше в продажбата на българския клон на германската компания за 133 млн. евро, която държи 59 на сто от капитала на дружеството. Европейската банка за възстановяване и развитие държи 8 на сто от доставчика.

 

Сделката за смяната на собствеността на мрежата в Североизточна България бе приключена окончателно през лятото на 2012 г. Наскоро пък бяха сменени и имената на дружествата, обслужващи региона на "Енерго-Про Продажби" и "Енерго-Про Мрежи".

 

Оборотът на първото дружество за 2011 г. е бил 795 млн. лв., а на второто - 296 млн. лв.

 

Компанията е базирана във Варна. В активите си има 42 000 км електропреносна мрежа. За 2011 г. е доставила около 5.3 млрд. киловатчаса електроенергия.

 

До месец и държавният дал в ЧЕЗ ще е на борсата

 

До петък се очаква Комисията за финансов надзор да одобри проспекта и за продажбата на държавния дял от 33% в електроразпределителното дружество ЧЕЗ, съобщи още Емил Караниколов. Плановете са до края на октомври акциите да бъдат пуснати за продажба през борсата.

 

ЧЕЗ обслужва Западна България, като това е най-голямото електроразпределително дружество от трите на българския пазар. Приходите на "ЧЕЗ Електро България" са 1.24 млрд. лв., а на "ЧЕЗ Разпределение" - 456 млн. лв. за 2011 г.

 

Държавата се надява да получи за 33-процентния си дял в ЧЕЗ около 100 млн. лв.

 

Продажбата на държавния дял в трите електроразпределителни дружества беше сред антикризисните мерки на правителството. Плановете на финансовия министър Симеон Дянков бяха от това да влезе в бюджета около 200 – 250 млн. лв.

 

Другият очакван ефект от сделките е съживяване на фондовата борса у нас преди продажбата на самата нея на частен инвеститор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    @1, хайде стига стига с тези смешни идеи как добрата държава можела да печели и после да раздава на онеправдания народ, а сега печалбите отиват при лошите чужденци. Тази идея е олицетворение и на социалния популизъм и на патриотарния популизъм.

    Държавните търговски дружества в България имат две функции: на корупционна хранилка и на механизъм за скрити социални помощи. И двете функции рано или късно водят до фалит и до наливане на милиони от данъкоплатците в дружествата (за да продължат корупцията

  2. Анонимен
    #4

    E сега вече руснаците ще напазаруват хубаво каквото им трябва. А после - сбогом ЕС и здравей балканска Украйна!

  3. Анонимен
    #3

    Щели да съживят мъртвата фондова борса. Където всяка сделка е измама. Ами после ГЕРБ и нас ще продаде за да стои на власт и да си реже лентичките. Айде на избори, тези ни излъгаха и позорно вървят към симеоновото лято.

  4. Анонимен
    #2

    Като ги продадем догодина какво ще продаваме. Тогава си ставаме роби от всякъде.

  5. Анонимен
    #1

    Ама чудна картинка сме в БГ! Да харижеш близо 2 млрд. лв годишно на чужди компании, вместо да влизат в държавата само в БГ може да стане! Да не говорим, как ЧЕЗ, която е държавна компания може да урпавлява ЕРП, а БГ не може. После нямало пари ... Че как да има като всичко подаряват родните идиоти които ни управляват 23г. ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.