Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ, десните и Атака провалиха вота за нов кабинет

426 коментара
НДСВ, десните и Атака провалиха вота за нов кабинет

В безпрецедентна за последните години политическа акция пет парламентарни сили провалиха заседанието на Народното събрание за избор на правителство на малцинството на БСП и ДПС.

Час след началото на извънредното заседание във вторник, народните представители от НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС напуснаха пленарната зала, когато кандидатът за премиер Сергей Станишев излезе на трибуната да представи програмната декларация на правителството си. Вътре останаха само 116 -те депутати от БСП и ДПС и независимият  Петър Манолов, който се отцепи от Атака.

Формалният повод за протеста станаха обвиненията към председателя на парламента Георги Пирински за нарушаване на правилника и недопускането на прегласуване на искането за явен вот при избора на кабинет.

Веднага тръгна подписка за оставката на Пирински, от която по-късно НДСВ се отказа.

Сред новосформираната опозиция обаче се говореше, че бойкотът бил заради “пробива” в Български народен съюз, тъй като с гласовете на техни депутати бе блокирано предложението за явен поименен вот при избора на кабинет.

БНС обеща да осигури кворум на левицата

Към края на деня, когато БСП обмисляше какви отстъпки да направи, за да осигури кворум за пленарно заседание за избор на кабинет, БНС предаде опозицията, като обяви, че “няма да участва повече в процедурни хватки и няма да напуска пленарна зала до избиране или неизбиране на правителство”.

БНС потвърдиха за сетен път, че няма да подкрепят кабинета БСП -ДПС, но за разлика от НДСВ, Атака, ОДС и ДСБ не настояват за таен вот и оставят депутатите си да решат по съвест. Коалицията на Мозер, Софиянски и Каракачанов освен това призова останалите групи в НС, “които не са сигурни във вота на членовете си”, да не саботират работата на парламента.

Тази декларация на БНС на практика обезсмисля опитите на петте фракции извън БСП и ДПС за последващи съвместни акции с цел проваляне на кворума, както и по-нататъшните преговори по условието на опозицията да влезе в пленарната зала, само ако бъде прегласувано искането им за явен поименен вот за избор на кабинет.

Станишев пак ще се пробва в сряда

Междувременно, след кризисно заседание на ПГ на Коалиция за България и консултации с останалите групи, Георги Пирински изрази готовност да обсъди това условие с представителите на петте сили преди началото на следващото заседание.

“Прегрешенията” на Пирински

Решението си да саботират заседанието ОДС и ДСБ обясниха основно с обстоятелството, че Пирински не е допуснал прегласуване на предложението за явен вот, и настояха директно проектокабинетът на Станишев да върне мандата. НДСВ, Атака и БНС изтъкнаха сериозните си съмнения в изправността на електронната система за гласуване, след като още при първоначалното преброяване на депутатите в залата станало ясно, че няколко пулта не работят.

Още

Той обяви, че първа точка в сряда ще е продължаване на дебата и избор на кабинет начело със Станишев. Пирински е уверен, че този път кворум ще има, но не е убеден, че вотът за левицата и ДПС ще успее.

По-рано ОДС и ДСБ призоваха директно Сергей Станишев да върне мандата, тъй като явно няма мнозинство и според Иван Костов изборът му би бил резултат от “шмекеруване”.

Юристи обаче поясниха, че Станишев вече няма как да върне мандата, тъй като процедурата по избора му е започнала.

Симеон: Предсрочни избори е най-лошият вариант

Скандалът в НС се разигра пред погледа на президента, чужди посланици и други официални гости, поканени да присъстват на избора на правителство. Георги Първанов, който през последния месец взе дейно участие в безуспешните опити за сглобяване на трипартийно стабилно мнозинство между БСП, НДСВ и ДПС, а в понеделник призова депутатите да гласуват за правителството по съвест, във вторник напусна мълчаливо парламента.

Не трябва да гледаме на случващото се като на спектакъл, ситуацията е тежка и всички трябва да се замислим какво може да се предприеме, за да няма криза и предсрочни избори, което е най-лошият вариант, заяви на излизане от залата лидерът на НДСВ и премиер в оставка Симеон Сакскобургготски.

Запитан върви ли се към втори мандат, той отговори: “За момента виждате къде стоят нещата, ще продължим с преговорите”, но без да уточни кои преговори. Той изрази надежда “разумът и благоразумието да надделеят”.

Симеон обясни, че решението на ПГ на НДСВ да напусне е “парламентарна тактика, неща на групата”, а той няма нищо общо, защото е “само премиер”.

Социалистите признаха, че не са очаквали подобен сценарий, осъществен, според тях, с активното съдействие на НДСВ и самия премиер Симеон Сакскобургготски, който се наслаждавал мълчаливо на случващото се.

Процедурни войни, неработещи пултове, и бойкот

В началото на драматичното заседание системата отчете 235 присъстващи, при преброяване чрез квестори бяха отчетени 211, а при поименно преброяване стана ясно, че в залата има 238 депутати.

Бюлетините за вота за готови, пултовете работят

БСП все още има надежда за тайно гласуване на кабинета и за целта са подготвени два вида бюлетини – едните за избор на министър-председател, а другите в две части- за структура и състав на правителството. При явен вот гласуването на кабинета ще мине на три пъти. Главният секретар на парламента Огнян Аврамов заяви, че е пултовете в залата са проверени и депутатът от НДСВ Борислав Ралчев не бил прав да твърди, че неговият не работи. При всеки проблемен случай ще се проверява веднага и на място наличието на “неработещ” пулт.

Отсъстваха съпредседателят на БНС Анастасия Мозер (за чието пътуване в САЩ заради заболяване на съпруга ѝ се знаеше предварително) и Рамадан Аталай от ДПС. При следващо гласуване електронното табло показваше, че всички 34 депутати на Доган са в залата.

Както е известно, БСП и ДПС имат общо 117 гласа заедно с този на независимия Петър Манолов. За да прокарат правителство, те се нуждаят от четири гласа на “националноотговорни депутати” от други политически сили или от шест също толкова отговорни депутати, които да отсъстват от залата.

Ако НДСВ, трите десни формации и Атака изпълнят обещанието си и гласуват “против”, кабинетът няма да мине.

“Пробивът” в БНС

Съмнения за БНС се появиха покрай предложението за явно поименно гласуване, когато от общо 236 гласували, само 114 бяха “за”, 119 бяха “против”, а трима се въздържаха.

Според разпечатката, двама от въздържалите се бяха от БНС и един от БСП. Трима народни представители от БНС - Борислав Българинов, Евгени Жеков и Иван Стаматов са били “против” поименно гласуване.

Според данните Стефан Софиянски от БНС не е участвал в гласуването, но той после се оправда, че подкрепил явния вот, обаче гласът му не е отчетен заради повреда на пулта.

След като предложението за явно поименно гласуване на кабинета бе отхвърлено, сред викове и брожения в залата, Пирински премина към обявяване на текста на писмото на президента, с което се предлага гласуване на новия кабинет.

Обстановката бе крайно напрегната, няколко депутати от десните сили напираха да се изказват и да дават предложения, тропаха по банките, но когато не им бе дадена думата, НДСВ, десните и Атака напуснаха залата.

БНС, които впоследствие се отметнаха от “процедурните хватки”, обясниха пред репортери, че участвали в акцията на НДСВ, Атака,  ОДС и ДСБ само от “солидарност”, макар никой да не водил предварително консултации с тях и да не ги държал в течение на сценария.

Станишев прочете програмната декларация на правителството си пред 117 депутати, преди председателят на парламента Георги Пирински да даде почивка. След това Пирински отново направи поименна проверка в зала, за да установи очевидното – че там присъстват само 116-те депутати от БСП и ДПС. За да е редовно едно заседание, в залата трябва да бъдат поне половината плюс един народни представители – или 121. Поради липса на кворум Пирински закри заседанието.

Предсрочни избори?

С решението на БНС да не бойкотира повече пленарните заседания за избор на кабинет отпаднаха хипотезите и умуванията сред юристи и конституционалисти колко дълго може да се отлага гласуването на кабинета и кога се счита за провален един мандат.

Проф. Огнян Герджиков от НДСВ например обясни, че Станишев не може да върне мандата, защото процедурата по избор на кабинет вече е стартирала, но това можел да направи президентът Първанов. Ако прецени, той може да изтегли указа, с който предлага на НС да избере проектокабинета на БСП и ДПС, обясни за Mediapool Огнян Герджиков.

Според юристи от левицата обаче това е невъзможно, тъй като издаден вече указ не може да бъде “изтеглен”.

Социалисти твърдяха във вторник следобед, че очакват на следващия ден изненади и че са обещали постове на чужди депутати, които ще подкрепят правителството.

В същото време депутати от НДСВ пак заговориха, че е възможно да се реализира техен мандат за съставяне на правителство, защото след провала на Станишев БСП щяла да се разцепи и част от социалистите да подкрепят кабинет на царистите. Това бил и смисълът жълтите да не подкрепят оставката на Пирински, за да предложат на левицата техен шеф на парламента срещу премиер на НДСВ.

В понеделник лидерът на ДПС Ахмед Доган предупреди, че ако се стигне до провал на кабинета Станишев, неговата партия няма да подкрепи евентуален втори мандат на НДСВ, а ако президентът връчи третия мандат на ДПС, той ще предложи абсолютно същия проектокабинет като настоящия.

Във вторник Доган не повтори тази си позиция, но изрази увереността си, че кабинетът все още има шанс да мине. Няма други възможности, освен кабинет БСП-ДПС, тъй като дясното пространство няма ресурс. Ако имаше, ние щяхме да помислим много сериозно, допълни Доган. По думите му, ДПС ще се съгласи на всички начини на гласуване.

Според Доган опозицията явно има страх изобщо от присъствието си в залата, “защото както ние, така и те знаят, че има индикации група депутати да подкрепят проектоправителството на БСП и ДПС”.

Ако кабинетът на Станишев се провали в сряда и Доган остане верен на думата си да не подкрепя втория мандат, НДСВ, ОДС, ДСБ и БНС, които разполагат общо със 102 - ма депутати, не могат да пристъпят към съставяне на каквото и да е правителство с втория мандат, без да привлекат крайнонационалистическата партия Атака. Тъй като е ясно, че това не може да се случи, единственият сигурен вариант са предсрочните избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

426 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хм
    #429

    С KGB сте от един дол... магарета

  2. Dimitar
    #428

    Toq sklerotik da go izhvarlqt ot BG

  3. смотан царист
    #427

    .

  4. Antiatakist
    #426

    http://www.vsekiden.com/news.php?topic=3&id=9899

  5. Георги Христов
    #425

    Живеем във старанна държава, в която се случват странни неща!...,като например новото проектоправителство. То ще да бъде някаква меко-казана противоречива коалиция на БСП и ДПС - от една страна партията на човека, който още месеци преди изборите се мислеше за победител и премиер, който се държеще надменно и обещаваше почти невъзможни неща в предизборната си програма, само и само да спечели изборите - Сергей Станишев. От другата страна обаче стой личност, която буди още повече съмнение - Ахмед Доган.

  6. Генерал Кобалт
    #424

    Костов току-що в Парламента:"ДПС с Ахмед Доган и неговия обръч от фирми е най-силно корумпираната партия в България"Това изказване е напълно в тон с изказването на Волен Сидеров, и, трябва да се каже, е честно. Защото, между другото, намеква, че всички партии в България са корумпирани.

  7. Генерал Кобалт
    #423

    "ДПС е една антиконституционна партия и една мафия, а Аамед Доан е един мафиот с "обръч от фирми", който се вози в джип за 300 000! И няма български журналист, който да го попита откъде има тези пари!"Това каза току-що Волен, и е прав! И не можа да се намери в Парламента кой да каже тези истини 15 години!Факт!

  8. Генерал Кобалт
    #422

    Алооооу, нали "Атака" беше червено и ченгесарско образувание, бе, а?!? А що така "Атака" не подкрепя правоприемниците на червените катили и мръсната ченгесарска етно-шайка, а? Е, засега, не е сигурно, наистина, нека да не бъдем врачки за след няколко часа. Ама тенденцията е комуно-етно-ченгесарската шайка да бъде подкрепена не от "Атака", а от някои от БНС - групата около Помияра на цара, известен още като Усмивката без доказателства.Преди малко единият от гласувалите за таен вот заяви, че ще гласува против предложеното правителство. Ама да видим!

  9. хммм
    #421

    Или поне да бяхте взели 40% гласовете преди преразпределянето - тогава щяхте да имате около 50% от местата и нямаше да мрънкаш как не трябвало да се дава власт на някой.

  10. Petroff
    #420

    Мисля, че БСП не иска властта - първо, те нямат ресурс да управляват (в условията на честен пазар) и, второ, те нямат сметка да го направят - почти всичките им пари са "на сянка". Затова смятам избирането на Станишев за партиен лидер като "подготвена загуба" на изборите - създаването на "Атака" - също. Активирането на агентите вдясно и разцеплението на "дясното" увеличи още повече хаоса - благодатната среда за мафията и за промиването на мозъците (доколкото са останали). Просто те не искат да вървят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.