Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Не сме бреме, а двигател". Лечебните заведения с принос от 7 млрд. лв. за икономиката

4 коментара
Кадър от представянето на проучването за приноса на лечебните заведения към българската икономика.

Общият икономически принос на лечебните заведения за българската икономика възлиза на около 7 млрд. лева, което представлява 4.2% от БВП. В това число влизат 1.2 млрд. лева директен принос за държавния бюджет под формата на данъци и осигуровки. Със 106 317 заети в болници и лекарски практики здравният сектор се нарежда сред топ 5 на работодателите в България, а изплатените брутни заплати за 2022 г. са на стойност 2.7 млрд. лв. Освен това дейностите на лекарските практики, болниците и други лечебни заведения подпомагат и създаването на 460 000 работни места в други сектори на българската икономика. Това сочат данните от проучване анализаторската компания IQVIA за икономическия принос на лечебните заведения в България, поръчано от Българския лекарски съюз. В този анализ не влизат ползите за икономиката от самата лечебна дейност на лекарите и болниците, която допринася за това повече хора да остават работоспособни и икономически активни. 

Индиректният ефект на лечебните заведения за българската икономика достига почти 12 млрд. лв, каза при представянето Лука Чичов, генерален мениджър на IQVIA за Централна и Източна Европа. В това число влизат разходи, които генерират медицинските специалисти и заетите в сектора в други сектори на икономиката.

Лечебните заведения плащат около 80 млн. лв. корпоративни данъци и приблизително 890 млн. лв. осигурителни вноски. Освен това разходите за услуги, предоставяни от лекарски практики, болници и други лечебни заведения увеличават общия доход на домакинствата в икономиката с около 3.8 млрд. лв.

Ако пък към приносът на лечебните заведения от 7 млрд. лева, се добави и този на фармацевтичния сектор, заедно те формират принос от 10 млрд. лв за икономиката.

За сравнение около 5% е в последните години делът на публичните разходи за здравеопазване у нас.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров коментира, че от данните е видно, че лечебните заведения не са бреме, а двигател на българската икономика и на отделяните средства за здравеопазване трябва да се гледа като на инвестиция, а не като на разход.

Маджаров отново обърна внимание на това, че лекарската професия е застаряваща и в следващите години се очертава отлив на кадри от системата. "Ако нямаме кадри, то и по-големите инвестиции в системата в следващите години няма да водят до резултати", каза Маджаров и призова политиците да стъпват на данни, когато взимат едни или други управленски решения.

Данните от изследването бяха коментирани от икономистите Кузман Илиев, Лъчезар Богданов и специалистът по медицинско право Величка Костадинова.

Кузман Илиев посочи, че от гледна точка на търсенето на медицинската услуга има изключителен натиск, а от гледна точка на предлагането все по-малко лекари и все по-малко ресурс, който може да посрещне това търсене. "Абсолютно логично във времето тази цена и тези разходи ще растат", каза Илиев.

Той постави въпроса и за модела на финансирането и осигуряването на конкуренция на Здравната каса, при все капаните, които крие това. "Но когато нещо е монопол, неефективността му е гарантирана", заяви той. Освен това по думите му сегашната система поощрява грешното здравно поведение на българите.

Лъчезар Богданов коментира, че здравеопазването страда от същите проблеми, както и други публични сектори: "Ако кажем, че населението застарява и трябва да даваме повече ресурс за здраве, пропускаме втората част, а именно, че ако населението застарява, това означава, че има по-малко хора, които работят. Т.е. данъкоплатците, върху които пада тежестта на всички публични системи също намаляват. И изниква въпросът откъде да дойдат парите. Това ни навежда на мисълта, че проблемът не е само със здравеопазването: ако имаме по-ефективна икономика, по-производителен бизнес, по-продуктивна работна сила, ще има и по-високи доходи и по-голяма данъчна база, върху която да взимаме осигуровки, било то 6%, 10%. Въпросът е основата".

Специалистът по медицинско право адвокат Величка Костадинова акцентира върху проблема, че няма гарантирано качество на медицинската услуга и броят на делата за медицински грешки нарастват лавинообразно в последните 2 години. Това означава, че всяко лечебно заведения в даден момент ще е изправено пред такава ситуация и предвид размера на обзещетенията, които се присъждат, това е голямо бреме за лечебните заведения. Тя даде пример, че обезщетението при смъртен случай поради грешка на лечебно заведение може да достигне 800 000 лв. Необходимо е законодателно да регулира така медицинската дейност, така че да се оказва качествена медицинска услуга, заяви тя.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #4
    Отговор на коментар #1

    Въобще не е така. Освен парите на НЗОК има фондове на МЗ. Много пари гълта бялата мафия и от профилактика на работещите. Това го плащат работодателите. На какви суми възлиза това приходно перо не зная, но не е никак малко. Средно около 500 000 "пациента" годишно.

  2. The Rock
    #3

    ДА ви ева в икономистите!!! Не е монопол а монопсон! Медицинските услуги са квазипазар и е смешно и жалко да се прилагат методики за оценка относими за конкурентна пазарна среда! МОНПОЛ - едни доставчик и много клиенти!!! МОНПСОН - един клиент и много доставчици!!! НЗОК е един клиент, който купува услугите предоставяни от много доставчици по фиксирани цени! Скъсайте си дипломите, Кузмане, Кузмане!

  3. The Rock
    #2

    Величке, когато това стане да пишеш! Някъде, ние ще го прочетем. Пълно разтягане на локуми. Вашият продукт не е конвертируем. Колко хора от чужбина идват тук да се лекуват и колко хора от България ходят в чужбина на лечение???

  4. The Rock
    #1

    Вуйчов, а тия пари откъде идват бе мамин сладък. Пазара ви е базиран само върху парите на НЗОК и на спестяванията на хората. На кого ги пеете тия песни???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.