Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Невалидният вот е средно 11% в областните градове и повече в по-малките общини

7 коментара
Урна с бюлетини, сн. БГНЕС

Средно около 11% са недействителните бюлетини за общински съветници в областните градове на страната. Това показват данните на Централната избирателна комисия, въведени до поноделник привечер, които обаче не са окончателни. Картината в страната по този показател е доста шарена и в отделните градове процентът невалидни гласове варира от около 5 до над 22 на сто.

Доста по-драматична изглежда ситуацията в 50-ина по-малки общини, които Mediapool провери. В Брусарци, например, недействителните гласове за съветници са над 31 на сто. Десетки са общините с над 20% невалиден вот.

Доста по-нисък е делът на недействителните бюлетини за избор на кметове и в големите, и в малките общини.

Грешките при хартиения вот за общински съветници се обясняват най-вече с това, че избирателите освен номер на партия, коалиция или инициативен комитет могат да посочат и преференция за конкретен кандидат за общинар. Така част от избирателите са отбелязали преференция, но не и номер на партия или коалиция.

В събота премиерът Николай Денков припомни, че на предходните местни избори през 2019 г., когато също се гласуваше само на хартия, бяха регистрирани над 660 000 недействителни бюлетини. Изказването му беше по повод решението на ЦИК да отмени машинното гласуване.

Рекордьор е Монтана

Най-голям процент недействителни бюлетини за общински съветници има в Монтана - над 22. Там за пореден мандат за кмет беше избран Златко Живков, който беше подкрепен и от ГЕРБ. Коалицията, която издигна Живков, печели и изборите за общинския съвет с над 53 на сто от гласовете. Този процент се равнява на 7707 гласа.

За сравнение недействителните бюлетини за общинари, подадени в Монтана, са 4187. Втората политическа сила в съвета в Монтана - коалицията между ДПС и “Български гласъ”, събира 2060 гласа или 14.36%. Недействителните бюлетини за кмет в Монтана са едва 2.65% или около 500.

На второ място в тази негативна класация е Сливен с над 21% недействителни бюлетини за общински съвет или общо 7574. Първата политическа сила в местния общински съвет - ГЕРБ, е събрала 8555 гласа. Кметът на Сливен ще стане ясен след балотаж между Стефан Радев от ГЕРБ и Пламен Стоянов от “Пряка демокрация”. На първия тур недействителните бюлетини в избора за кмет в Сливен са 4.46%.

Около една пета са недействителните бюлетини за избор на общински съвет и във Видин и Кюстендил, показва проверката на Mediapool. Тези за избор на кмета са едва 3-4 на сто.

Голям е делът на недействителния вот и в Разград, Добрич и Хасково - над 18 на сто. Отново данните се отнасят за избора на общинари.

Под 10 на сто са недействителните бюлетини за общински съвет само в Пловдив, Варна и Благоевград.

Най-малко са недействителните гласове в София - 4.8% за съветници и 1.6 на сто за кмет.

50 малки общини

Mediapool провери и какъв е процентът на недействителните гласове в 50 малки общини. При тях се наблюдава същата тенденция като при областните градове - недействителните бюлетини за общински съветници са повече от тези за кметове. Общият процент на недействителни гласове за съветници е 21%, а за кметове - 4.2 на сто. В отделните общини процентът недействителни гласове варира от под 1 до над 31 на сто.

В този списък рекордьор по недействителни гласове за съветници е Брусарци, където има избран кмет още на първи тур - Наташа Младенова от ГЕРБ с 57.76% подкрепа. Там партията на Бойко Борисов печели и мнозинство в общинския съвет с 59.82%. В Брусарци за съветници са подадени общо 2721 бюлетини, но от тях недействителни са цели 848 - т.е. 31.17%. За кмет пък са гласували 2747 души, а недействителните бюлетини са едва 119 или 4.33 на сто.

Много сериозен е проблемът с недействителните гласове и в Средец, Медковец, Грамада, Долни чифлик, Борован, Бойчиновци, Вършец, Криводол, Трън, Бойница, Лом, Сунгурларе, Провадия, Първомай, Любимец, Свиленград, Тополовград, Елхово, Тунджа, Брацигово, Берковица, Харманли, Златица, Мъглиж, Димитровград, Болярово, Стамболийски, Айтос, Симеоновград, Стралджа, Ракитово и Панагюрище. Във всички тези 32 общини недействителните гласове за съветници са над 20 на сто. В същото време процентът на бюлетините за кметове недействителните гласове в нито една от общините не надвишава 6%, извън Долни чифлик, където той е 7.03 на сто.

В бургаската община Средец недействителните бюлетини за съветници са 28.83% от всички подадени, а за кмет процентът е 3.37. Там ще има втори тур за кмет между Иван Жабов от ГЕРБ с 36.60% и Иван Кичев от “Земеделски съюз Ал. Стамболийски”. При общинските съветници отново ГЕРБ е първа политическа сила с 33.90%, “Земеделски съюз Ал. Стамболийски” печели 19.38%, ПП-ДБ има 16.73%, а БСП - 12.52%.

В Медковец процентът на недействителните гласове за съветници е подобен на този в Средец - 28.74%. Там също ще има втори тур за кмет. Той ще е между Венцислав Куткудейски от БСП (36.60%) и Веромир Миланов от ГЕРБ (30.91%). При листите за общински съветници отново първи са от ГЕРБ (32.16%), следвани от БСП (24.54%), местна коалиция НДСВ (ДПС, ЗНС) (21.47%) и “Левицата” (19.78%).

Сред 50-те общини най-малко недействителни гласове има в Джебел, където ДПС е хегемон. Неджми Али печели кметския пост от първи тур с 93.55%. Листата на движението за общински съветници събира 87.90%, а втора политическа сила е ГЕРБ с едва 7.87%.

В общината от общо 5777 гласа за съветници само 51 или 0.88% са недействителни. Не е имало значителен преференциален вот, което може да обясни и липсата на повече недействителни гласове.

За кмет са подадени 5768 бюлетини, а недействителни от тях са 61 или 1.06%.

В Сърница, където подкрепата за ДПС е подобна на тази в Джебел, също има малко недействителни гласове за съветници - 5.38 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #7

    малките населени места е....направо не искам да знам какво точно става, че ще се хвана за главата.

  2. vladko_sz
    #6
    Отговор на коментар #2

    Всъщност, не е ясно дали простия народ е виновен в случая. На практика, просто може при броенето някой да ти надраска бюлетината. Например, да отбележи втори избор ако изборът в бюлетината не го устройва и да обяви бюлетината за невалидна. Иначе - да, народа е изпростял.

  3. Мазен Кумунис
    #5

    Мазните комунисти се връщат на власт! ;)

  4. BOKOEIZMET
    #4

    Хахаха ЦИК да си подават оставките. Порочното решение беше отменено като НЕЗАКОННО !! НА БАЛОТАЖА С МАШИНИ! НИЕ ПОБЕДИХМЕ МАФИЯТА!

  5. кривак
    #3

    Простите гербер@сти ги е страх от машините да не ги охапят.

  6. Rolo Tomassi
    #2

    Народа е масово прост. Машините прикриваха този факт, когато баха основно средство за гласуване - хартията не може да го направи.

  7. БГаньо
    #1

    Това не е ли тотално компрометиран вот? Волята на тези хора е лиминирана по чисто технически причини! С машини това би било невъзможно!.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.