Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денят с Mediapool: С колко гласа се влиза в местната власт

4 коментара
5352 гласа стигат, за да се влезе в местната власт на най-голямата община в България. Сн. БГНЕС, архив

Този текст е част от бюлетина Денят с Mediapool, който екипът на медията подготвя всеки работен ден.

Четете бюлетина Денят с Mediapool


Знаете ли колко гласа са нужни, за да бъде избран някой за общински съветник в най-голямата община в България - Столична? Само 5352. Това са няколко големи блока в "Младост" или "Люлин". Много хора имат повече последователи във Facebook.

Кандидатът за кмет с най-висок резултат на първи тур Васил Терзиев е събрал около 119 000 гласа. В община, в която живеят около 2 млн. души, а избирателите с право на глас са 1.1 милиона.

Сложни мнозинства

В Благоевград общинар се става със 794 гласа. Стига ти семейството, братовчедите, лелите и чичовците, приятелите и техните приятели да пуснат глас за теб и - готово. Така не е чудно, че в общинския съвет на града ще има цели 16 формации!!! Управлението на Благоевград, както и на почти всички големи общини в страната, ще е функция на сложни мнозинства.

Това означава съчетаване на понякога несъчетаеми интереси, допускане на различни компромиси и въобще – всякаква политическа акробатика, за да може управлението на съответната община да върви някак.

Нищо чудно скоро избирателите да се разочароват, че кметът се проваля в изпълнението на обещанията си или пък от това, че се създават плаващи мнозинства в услуга на едни или други интереси.

Ниска активност и много грешки

Ниската бариера за влизане в местната власт не се дължи на някакви натъкмени правила. Причината е, че в неделя много малко хора отидоха да гласуват. Като към това се добави големият процент недействителни бюлетини, най-вече за общински съвет, тежестта на един глас става още по-голяма. А това отваря възможност резултатите да бъдат подменени дори с махленски манипулации като историята от врачанското село Малорад, община Борован. Там комисията беше "уловена" да дописва гласове в полза на двама кандидати, понеже са "наши момчета".

Ако на изборите на 29 октомври имаше машини, поне недействителният вот нямаше да е толкова голям. На хартия може да се задраска само преференция, без да се отбележи политическа сила. На машина обаче се гласува стъпка по стъпка и това е невъзможно. Трудно биха се дописвали и гласове, и преференции след края на изборния ден.

Иначе грешките с преференциите може да говорят и за друг голям проблем – избирателите не могат да четат или не разбират какво четат. Но това вече е въпрос от сферата на образованието.

За балотажа машини може и да има, което би трябвало да елиминира поне частично манипулациите с хартията. Остава и повече хора да отидат да гласуват. Защото всеки глас е важен. В столичния район "Люлин" например разликата между първия и втория в битката за районен кмет е 1 бюлетина.

Непоискана подкрепа

Времето между двата тура освен за анализ на резултатите, традиционно се използва и за раздаване на имагинерна подкрепа от партиите, които не са стигнали до втори тур, към тези, които остават в битката. Във вторник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който иначе управлява с "Продължаваме промяната – Демократична България", призова симпатизантите на партията си да гласуват по съвест на балотажа в София. А после все пак даде насока на съвестта – по-добре "държавна собственост", разбирай Ваня Григорова, пред Васил Терзиев.

Тази подкрепа обаче може да има неочакван ефект. При анти-ГЕРБ настроенията в София, заради които Антон Хекимян дори не стигна до балотаж, симпатиите на Борисов за Григорова може да се окажат мечешка услуга. Когато повечето избиратели очевидно не искат ГЕРБ в София, едва ли биха гласували за кандидат, който лидерът на тази партия посочи. Не е чудно, че от БСП се опитаха да откажат непоисканата подкрепа на Борисов за издигнатата от тях Григорова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Des
    #4

    А това, че необразовани и осъждани лица влизат в общинските съвети, някой следи ли го? Крайно време е да се поставят/ направят някакви критерии, длъжностни характеристики за тези обществени постове.

  2. nikol
    #3

    Ваня Григророва на думи "обгрижва" "малкия човек". Как ще го постигне само с 8 общински съветника от 61 ?! Парите за социални политики и дейности идват от бизнеса, от работливите и предприемчивите, за това е добре да се залага на хора, които знаят как да печелят и управляват пари, а не на такива, които харчат чужди.

  3. Ivaylo Nikolchovski_fb
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ходи в зоологическата градина да те лашкат маймуните бе, парцал

  4. полк. Дрангов
    #1

    Ще гласувам за Ваня Григорова, заради цензурата на Медиапул!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.