Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След изборите: Сложни мнозинства в общинските съвети на повечето големи градове

1 коментар
След изборите: Сложни мнозинства в общинските съвети на повечето големи градове

Сложни за съставяне следизборни мнозинства ще има не само в общинския съвет на София, но и на повечето по-големи градове.

Mediapool провери какво е разпределението на силите в общинските съвети на 11 областни града в България - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Сливен, Добрич, Благоевград и Шумен.

В никой от тях формацията, спечелила най-много гласове, няма достатъчно съветници, за да управлява сама. В някои намирането на мнозинство ще е по-сложна задача, отколкото в столицата, заради изключителната фрагментация.

Така ще трябва да се правят коалиции или плаващи мнозинства, за да се търси подкрепа за важни решения като приемането на бюджета, гласуването на данъци и такси, разпореждането с общинска собственост, управлението на общинските фирми. На почти всички места роля в тези процеси ще играят местни коалиции и партии, които нямат парламентарно представителство.

Благоевград

Най-разпокъсан е 41-местният общински съвет на Благоевград, където влизат общо 16 политически сили. Там, за да има мнозинство, ще трябва да се коалират поне 5 формации. Първи са от ВМРО, но с едва 6 съветници. Три партии имат по четирима - ГЕРБ, ДПС и “Движение Гергьовден”. По трима съветници имат ПП-ДБ, ССД и “Свобода”, а по двама имат БСП, СДС, “Левицата”, “Обединени земеделци” и “Земеделски съюз Ал. Стамболийски”. По един съветник имат ИТН, “Пряка демокрация”, “Партия на зелените” и “Движение напред България”.

София


В Столичния общински съвет първа политическа сила ще е коалицията между "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "Спаси София" с 23-ма съветници. След 18 години ГЕРБ загуби първенството и е втора политическа сила с 14 представители в 61-членния местен парламент. На хартия двете политически сили биха имали мнозинство, но това съвсем не е сигурно, предвид курса на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в подкрепа на кандидат-кмета на БСП, путинистите и комунистите Ваня Григорова срещу издигнатия от ПП-ДБ Васил Терзиев.

Не е изключено политиката на ГЕРБ в парламента срещу ПП-ДБ (активното мероприятие на коалиция "хартиена бюлетина" ГЕРБ-ДПС-"Възраждане"- БСП) да намери своето превъплъщение в Столичния общински съвет.

Пловдив

В 51-местния общински съвет в Пловдив влизат 8 политически сили - ГЕРБ, ПП-ДБ, “Съединени за Пловдив” на някогашния кмет Славчо Атанасов, “Българска прогресивна линия”, “Възраждане”, БСП, ИТН и ДПС.

И в предходния мандат общинският съвет в Пловдив беше фрагментиран, което създаваше доста проблеми на кмета Здравко Димитров, чиито предложения нерядко биваха бламирани.

Варна

Във Варна ситуацията е още по-сложна. Там общинският съвет също се състои от 51 души, но в него влизат 12 формации - ГЕРБ, ПП-ДБ, “Възраждане”, коалиция “Алтернатива за гражданите”, Земеделски съюз “Ал. Стамболийски”, коалиция “Български гласъ”, БСП, ДПС, ИТН, Левицата, СДС, както и коалиция “Свобода” с участието на ВМРО.

Всяка от тях е далеч от мнозинство. Така за приемането на важни решения, за които се искат поне 26 гласа, ще трябва обединение на поне 4 формации.

Бургас

Общинският съвет на Бургас също се състои от 51 души. Там също няма ясно изразено мнозинство. Съветници ще имат 13 формации - ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП, “Възраждане”, “Средна европейска класа” на депутата от ПП-ДБ Константин Бачийски, “Български възход”, КОД на някогашния здравен министър Петър Москов, ”Левицата”, ИТН, МИР на Симеон Славчев, “Граждани за общината”, “Сбор” и ДПС.

Там на първи тур за кмет беше избран кандидатът на ГЕРБ Димитър Николов.

Русе

11 формации влизат в 51-местния общински съвет на Русе. Това са БСП, ГЕРБ, ПП-ДБ, “Възраждане”, ИТН, СДС, Съюз на свободните демократи, ДПС, “Граждани за общината”, “Български възход”, както и коалиция “България на регионите” с участието на ВМРО.

Стара Загора

Подобна на Русе е и ситуацията в Стара Загора. Там в общинския съвет от 51 места също влизат 11 политически сили. Това са ГЕРБ, “Земеделски народен съюз, “Възраждане”. ПП-ДБ, БСП, “Бъдеще за родината”, “Левицата”, Българска социалдемократическа партия, ДПС, ИТН, както и коалиция “Алтернатива на гражданите”, в която участва ВМРО.
И тук кметът, който ще трябва да работи с този съвет, вече е ясен - Живко Тодоров от ГЕРБ, който спечели пореден мандат.

Плевен

В плевенския общински съвет 41 места си поделят общо 12 политически сили - ГЕРБ, БСП, “Заедно за силна община”, “Бъдеще за родината”, ПП-ДБ, “Алтернатива за гражданите”, ДПС, “Възраждане”, “Левицата”, ИТН, “Средна европейска класа”, както и коалиция “Българска нова демокрация”, в която участва СДС.

Сливен

В Сливен общинският съвет също се състои от 41 души и макар да влизат 8 политически сили, там намирането на мнозинство може би ще е по-лесно. Първата и втората политическа сила са достатъчни за мнозинство - ГЕРБ има 14 съветници, а “Пряка демокрация” - 8. Останалите формации в съвета са ПП-ДБ, БСП, “Левицата”, “Възраждане”, “Движение напред България” и ДПС.

Добрич

В 41-местния общински съвет на Добрич за мнозинство ще трябват гласовете на поне три политически сили от влезлите в него общо 9. ГЕРБ има 11 съветници, а втора с 9 е коалиция между ДБГ, ИТН, НДСВ и ВМРО. ПП-ДБ и “Възраждане” имат по 6. Останалите политически сили в съвета са БСП, ДПС, “Граждани за общината”, “Консервативна България” и “Левицата”.

Шумен

В Шумен общинският съвет също има 41 места. Първите две партии - ГЕРБ и БСП, имат по 9 съветници. Дори те да се коалират, ще им трябва подкрепата на още една политическа сила сред останалите 6, които са: ПП-ДБ, ДПС, “Възраждане”, “Левицата”, “Общество за нова България”, както и коалиция между ДБГ, БНД, ССД и “Ние идваме”. Там е избран и един независим общински съветник - Павел Павлов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #1

    "Моника Йорданова, която фалшифицира изборите в село Малорад, е представлявала ПП-ДБ" ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.