Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Местната власт: Кметът е важен, но общинският съвет е ключов

0 коментара
Ключовите решения за управлението на общината зависят от общинския съвет. Сн. БГНЕС, архив

Кандидат-кметовете са звездите в кампаниите за местните избори. Реално обаче всички важни решения за развитието и правилата в общините се взимат от общинските им съвети.

Съставът на местните парламенти се избира на първия тур на изборите, а балотаж има само за кметовете, когато никой от кандидатите не е спечелил над 50% от гласовете още на първия тур.

От общинския съвет зависи приемането на бюджета, на размера на данъците и таксите, на общинските наредби. Той ръководи общинската икономика, избира шефовете на общинските дружества, дори одобрява част от инвестициите им.

Факт е, че кметът като мажоритарно избран за поста има думата за това накъде и как да върви общината. Но всяко негово предложение или план - например да изгради нови детски градини, да даде повече пари или самостоятелност на районните кметове, да купи нови превозни средства за градския транспорт, да въведе мерки за намаляване на жертвите по улиците - трябва да получи подкрепата на общинарите.

Обикновено при гласуването за общински съветници по-силен е партийният вот, а не мажоритарният, въпреки че и при него има преференции.

Малко вероятно е на предстоящите местни избори която и да е политическа сила да спечели мнозинство в големите градове като София, Пловдив и Варна, и да може да управлява самостоятелно. А това предполага коалиции по места, които може и да осуетят осъществяването и на най-добрата предизборна програма.

Според социолози и политолози основната битка в големите градове ще е между ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ). Най-емблематичен ще е сблъсъкът в София.

Тенденциите в София

"В София битката е малко повече политически натоварена, защото повечето хора в
столицата са значително по-ангажирани с тематиката. Това предопределя и значителна роля на партийния елемент в местните избори в София"
, каза в интервю за Mediapool Добромир Живков, управител на социологическата агенция "Маркет линкс".

Политологът и старши анализатор от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев прогнозира, че в София подкрепата за листата с общински съветници на двете основни политически сили ще е по-висока, отколкото за кандидат-кметовете им - съответно Антон Хекимян (ГЕРБ) и Васил Терзиев (ПП-ДБ, "Спаси София") Васил Терзиев.

При кандидата на левицата Ваня Григорова обаче се очаква да е обратното и тя да получи много по-висока подкрепа, отколкото листата за общински съветници на формациите, които я подкрепят. Теодор Славев допусна пред Mediapool, че тази разлика може и да е двуцифрена.

Според него ключово ще бъде какви мнозинства ще се направят в общинските съвети след изборите: "Защото може да има избран един кмет, а мнозинството в общинския съвет да е съвсем различно и много скоро ръцете му да се окажат вързани. И кметът много скоро ще трябва да започне да работи или с представителите на тези групировки около общините, или да напусне поста, защото ще се получи един блокаж".

Сглобки и на местно ниво

Не е изключено след изборите в София, а и в други големи общини, да се повтори "сглобката" в управлението на национално ниво. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че
на балотажа партията му ще подкрепи Васил Терзиев, ако срещу него не е Антон Хекимян.
А срещу тази подкрепа после ГЕРБ ще иска и съвместно управление.

Преди месец, още преди ГЕРБ да издигне Хекимян за столичен кмет, анализаторът Георги Киряков коментира пред Mediapool, че е възможно Борисов умишлено да върви към загуба на кметските избори в София.

"На Борисов му е по-удобна тази поза в момента. Той не носи почти никаква отговорност за управлението на страната, а същевременно прибира голяма част от властовите и финансовите ресурси. Предполагам, че в София ще се търси подобна конфигурация. Кметът няма да е на Борисов и той няма да носи отговорност. В общинския съвет вероятно Борисов ще диктува правилата, защото може да се окаже с най-голямата група, но пак няма да носи отговорност, защото ще се оправдава, че кметът е на "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ). Ясно е на всички, че не кметът решава за управлението на един град. Решава общинският съвет", заяви тогава.

Киряков добави, че проблемът за ГЕРБ и другите играчи не е дали ще загубят кметските избори, а как ще решат казуса с мнозинството в Столичния общински съвет.

Тъй като в София се очертава балотажът да е между Терзиев и Хекимян, на Борисов едва
ли ще се наложи да призове ГЕРБ да гласува за кандидата на ПП-ДБ. Но този политически
жест залага и клопка за ПП-ДБ на други места като Варна, където компрометираният кмет
от ГЕРБ Иван Портних ще се бори за четвърти мандат. Не е ясно с кого ще се състезава на балотажа - дали с кандидата на ПП-ДБ Благомир Коцев, или с този на "Възраждане" Коста Стоянов (аналог на Ваня Григорова в София).

Местните обединения не са от вчера

Подобни местни обединения (независимо дали са официални или неофициални коалиции) са обичайна практика за местната власт в големите общини. В София години наред ГЕРБ управлява с неформалната подкрепа на ВМРО, като двете партии бяха и коалиционни партньори в управлението на страната. Това, разбира се, си има цена.

Наложи се да се приемат компромисни решения, за да се спечелят гласовете на общинската група на "патриотите". Последният пример беше приемането на бюджета за тази година. Първоначално "Патриоти за София" заплашваха да гласуват "против". И склониха да дадат подкрепа едва след като ГЕРБ прие поисканите изменения.

Преди това безпрецедентно София остана без нов бюджет за чистене, тъй като ВМРО, както и опозицията, не подкрепиха план-сметката за чистотата за 2023 г.

"Патриотите" бламираха ГЕРБ и за въвеждането на забрана за замърсяващи коли в центъра
на София. А това беше една от мерките на най-голямата политическа сила в съвета за справяне с проблема с мръсния въздух, заради който Йорданка Фандъкова натрупа доста негативи. Така след няколко опита се наложи въпросната забрана да бъде приета с гласовете на "Демократична България" срещу частична редакция на текстовете.

Подобни тематични мнозинства и не един случай на бламиране на кмета имаше и през
последния мандат на Здравко Димитров в Пловдив. Показателен за сложното формиране на тамошната "сглобка" през последните 4 години е фактът, че Димитров имаше цели 9-ма заместници. Модел, известен и като "Всички на масата". Някои от тези заместник-кметове бяха представители на местни политически формации и сега участват в изборите като конкуренти на ГЕРБ.

Във Варна пък всички опоненти на дългогодишния кмет Портних твърдят, че гардът се управлява от икономически кръгове, а не от политиците. Не е ясно дали това ще се промени след местния вот и дали кметът, който и да е той, няма да се наложи да се съобразява с интересите на тези кръгове. Или ще се наложи да се оттегли предсрочно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.