Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Театърът около ротацията и голямата дилема на сглобката

2 коментара
Ротацията във властта започна, но дали ще се осъществи не е ясно. Сн. БГНЕС, архив

Този текст е част от бюлетина Денят с Mediapool. Абонирайте се за него тук, за да получавате всеки делник коментар на важните теми, направен от журналистите от Mediapool.

Дългоочакваният ден на ротацията най-после настъпи. Политици, медии, социологически агенции и анализатори отдавна подгряваха публиката с очаквания за някакво сюблимно политическо събитие. Вероятно защото никой не вярваше, че формулата за ротационна смяна на властта може да проработи в български условия. Нищо чудно скептиците да се окажат прави.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Първо, защото засега съвсем не е сигурно дали ротацията ще се случи. Според първоначалния ѝ замисъл, тя предвижда премиерът Николай Денков (ПП-ДБ) да отстъпи поста на вицепремиера Мария Габриел (ГЕРБ), като самият той стане неин заместник, а след девет месеца той отново да заеме премиерския пост, а тя вицепремиерския.

Слонът в стаята

Към днешна дата имаме подадена и приета оставка на кабинета "Денков", но не и съгласие между ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) как да продължи съвместното им управление. Този брак по неволя е разтрисан от почти всекидневни кавги, спорове и конфликти. Сглобката обаче се оказа изненадващо устойчива. Но все пак на деветия месец от съвместното управление ПП-ДБ нямаше как да се прави, че не забелязва слона в стаята - натрапеният от Бойко Борисов трети партньор в лицето на Делян Пеевски, който междувременно се издигна до съпредседател на ДПС.

Санкционираният по "Магнитски" за "значима корупция" политик бе допуснат да се разпорежда съвсем открито с властта в държавата, която теоретично се държи от ГЕРБ и ПП-ДБ - двете формации, излъчени след изборите като първа и втора политическа сила. Практически обаче Пеевски държи Борисов чрез влиянието си в службите и прокуратурата и по този начин първата политическа сила е пионка на ДПС - както беше при управлението на Бойко Борисов, но тогава контролът на Пеевски не беше така видим. Докато сега той претендира за главна роля, каквато суверенът не му е гласувал на избори. Нещо повече, актуалният му рейтинг от 5% показва, че Пеевски дори няма пълната подкрепа на собствената си партия ДПС (9.7%).

Педложение и контрапредложение

Желанието на ПП-ДБ за изолиране на ДПС от парадния вход на властта и регламентът, според който ако ГЕРБ желае да вкара хора на ДПС в регулаторите и съдебната власт, разтресе сглобката по-силно от обичайното. Борисов и Пеевски овикаха ПП-ДБ, обвинявайки ги в антиконституционни действия, "делкане" на властта и пр.

Две седмици по-късно ГЕРБ връчи на ПП-ДБ своето предложение. То предвижда да се подпише споразумение за пълен мандат, "делкане" (по думите на Пеевски) на властта 50 на 50 - "в случаите, в които едната коалиция има министър на съответното министерство, то другата коалиция има задължително заместник-министри". И още - да се подсигури влиянието на ДПС при определянето на 25 позиции в регулатори, които се избират с квалифицирано мнозинство от 2/3.

ГЕРБ посочват, че "това мнозинство предполага търсене и получаване на подкрепа от останалите политически формации, с ясно изразена евроатлантическа ориентация и ценности". Подобно определение съвпада с начина, по който се самоопределя ДПС и същевременно на практика изключва останалите партии в парламента (преди две седмици ГЕРБ-ДПС атакуваха ПП-ДБ, че изключват останалите партии в парламента, предвиждайки само двете формации от управляващата сглобка да си поделят отговорността за номинациите).

Нови избори - същият резултат

За мнозина всичко това няма значение, а въпросът дали и как ще продължи сглобката е безсмислен. Защото ПП-ДБ вече са допуснали голяма подмяна, като са легитимирали двете корупционни партии ГЕРБ и ДПС. И сега преговарят с Борисов и Пеевски, които, ако бяхме една нормална правова държава, трябваше да са в затвора.

Но както е известно, България не е правова държава. Тя все още е овладяна държава, а Пеевски се нареди в авангарда на конституционната реформа, която да помогне за градежа на правовата държава.

Целият шум и истерии около ротацията (кога, как, кои ще са министрите) може да се окаже подготовка за нови избори, чийто резултат отново ще е същата злочеста сглобка.

Нейното съществуване бе до голяма степен предопределено от едно много по-мащабно и страшно зло - войната на Русия в Украйна, която пренареди дневния ред и по света, и у нас.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #2
    Отговор на коментар #1

    Причината е в комунистическите (да не кажа маоистки) разбирания винаещи из Подмяната.

  2. anton nikolov
    #1

    Много добър анализ, но според мен не само рашистката агресия в Украйна е причината се сегашната патова ситуация. Другата важна причина е организационно-структурната и медийно-комуникативна немощ на ПП и ДБ, които не изглеждат никак убедително за голяма част от избирателите. И причината не е в липсата на финансови средства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.