Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Николай Денков към бизнеса: Ако искате кадри, плащайте за стажове

6 коментара
Николай Денков говори пред множество студенти и младежи в Аулата на Софийския университет, Сн. БГНЕС

"Студентските стажове трябва да бъдат платени", това заяви министър-председателят Николай Денков в отговор на въпрос по време на среща с младежи в Софийския университет във вторник, минути преди да стане ясно, че оставката му е депозирана в Народното събрание.

Премиерът заяви, че първите платени стажове са направени по европейски програми между 2014-2021 г. и още тогава на представителите на бизнеса е било съобщено, че това са модели, които те трябва да развият.

"Това, което се промени досега, е, че дефицитът на кадри е толкова остър, че работодателите разбраха, че трябва да работят с висшите училища и професионалните гимназии, а не това да бъде отговорност на държавата", заяви Денков.

Той поощри действията на бизнеса в тази посока през последните години. Според акад. Денков първата крачка към платени стажове за студентите е направена и сега единствено трябва да се помогне това да продължи и да се подобри.

През лятото Европейският парламент призова Еворпейската комисия да забрани неплатените стажове, което беше възприето като важна съпка в тази посока. Неплатените студентски стажове са често срещан проблем за младите хора, които искат да придобият повече опит в своята професионална сфера. 

"В образованието е нужна промяна, за да не тъпчем на едно място"

Николай Денков коментира и темата за необходимите промени в училищното и висшето образование. Той заяви, че се смесват мерките за осигуряване на достъп до образование и тези за качествено образование и трудно се вкарват мерки за качество в българските университети.

"Българските университети не са там, където трябва да бъдат, и се забелязва структурен проблем, защото критериите за качество не са приоритет. Без да се заложи много високо подобряването на качеството на образованието, ние ще продължим да тъпчем на едно място", изтъкна премиерът.

Според него пандемията е влошила качеството на училищното образование, но все пак училищата са се справили с тези трудности.

"Всичко трябва да бъде направено така, че учителите да се чувстват комфортно и уверени, че може да предадат знание на децата", допълни той.

Министър-председателят коментира и темата с предложението за отпадане на студентските такси в държавните университети. Той заяви, че очаква скоро промените в закона за висшето образование да бъдат внесени за гласуване в Народното събрание.

"Тази мярка дава по-голям достъп до висше образование. Това е мярка, която безспорно може да помогне. Това, което можем да направим, е финансово да компенсираме университетите заради отпадането на таксите. Няма да има ощетено нито едно висше училище или специалност", каза той пред студентите и ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев.

Премиерът отбеляза, че не приема довода, че плащането на таксата ще повиши качеството на висшето образование. Според него е важно да се подобри и възнаграждението на университетските преподаватели.

Предложението да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети държавна поръчка в местата, които държавата субсидира, е залегнало в промени в Закона за висшето образование. То беше качено за обществено обсъждане до края на февруари. Срещу него обаче се обявиха и синдикати, и ректори на различни университети, както и академичната общност на Софийския университет. 

Денков говори и за младежките граждански организации и тяхната роля за изграждането на активни млади хора, като поощри тяхната работи и посочи като добър пример работата на различните студентски съвети и студентски организации.

Според думите му се обсъжда как да се подобри финансирането и подпомагането на гражданските организации. Според премиера притеснителната тенденция е, че голяма част от младежите не разбират защо е нужно да се интересуват от политика или да са граждански активни, но отговорността е на голяма част от политиците, които показват най-грозната част от политиката и отблъскват младите хора.

Основните приоритети

Преди да отговори на въпросите на младите хора, Денков се обърна към тях като отбеляза основните приоритети, върху които правителството е работило през последните 9 месеца.

Това са европейското демократично развитие на България, независимостта на правосъдната система и приемането на България в Шенген, еврозоната и ОИСР.

"Именно чрез тях се създават най-добрите стандарти по отношение на управление на правителството, по отношение на образованието, на здравеопазването. Въпросът е в правилата", заяви той. 

Според него трябва да се свърши още много работа и в други области, но това са основните приоритети, върху които трябва да се работи и за в бъдеще.

Премиерът говори пред студенти от различни университети, организации и специалности в препълнената Аула на Софийския университет.

Събитието с наименование "Младите говорят с министър-председателя" беше организирано от Национален младежки форум, Студентски клуб на политолога, Студентска асоциация за изследване на международните отношения, Клуб "Европеистика", "Активни политики", Студентски дипломатически клуб и със съдействието на Студентски съвет при Софийския университет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. h0n3ycake92
    #6

    Всичко е театър и сладки приказки. Мили българи, проучвайте образованието, религиозни и т.н виждания на политиците, преди да гласувате за тях. Арестът на бившия премиер бе пясък в очите, с едни и същи възгледи са всички в парламента. Тези вътре имаха предостатъчно време да изградят работещи механизми във всички сфери, но те сработиха само за малцина богоизбранници. От обикновения народ сме нарочно на долните стълбици, даже под стълбището, за да сме уязвими и податливи. Роби и донори. Филмът с безплатното

  2. ImBlack
    #5

    Проблемът е, че 99% от студентите за чеп за зеле не стават! Не просто нямат практика! Нямат никакви знания! Пример: Завършил инженер електроника, учил преди това ПГ по електротехника - не може да начертае схема как се мери ток и напрежение на товар. Дава му се да сложи ключ на печка и той го свързва паралелно на 220V. Как да му платиш? Какво да му платиш? Каква работа да му дадеш да върши? Единственото, за което става е общак на строеш!

  3. Горскио
    #4

    Какви стажове, бе Денков? То няма хора, няма и деца. Ограбвате работещите българи в детеродна възраст с непосилни социални данъци и по нареждане на Брюксел сте превърнали държавата в разграден двор, та дано дойдат мигранти - араби, африканци, индийци... Добре, че ви виждат колко сте крадливи и корумпирани, та предпочитат да ходят на запад.

  4. ABV
    #3

    мардата денков след 9 месеца нищопревене си е въобразил, че държавата може да съществува и без да бъде управлявана, затова се опитва да прехвърли отговорноста за образованието на бизнеса!

  5. Коментарът е изтрит в 07:57 на 6 март 2024 от автора.
    #2
  6. Deus Vult
    #1

    Много хубаво, че този вече не е премиер.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.