Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатът за висшето образование е против премахване на таксите в държавните университети

8 коментара
Сн. БГНЕС

Предложението за отпадане на таксите за обучение на студенти бе определено като "изненадващо, неадекватно, популистко и в противоречие с дневния ред" от Синдиката за "Висше образование и наука" (ВОН) към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ). Профсъюзът излезе със становище в понеделник против премахването на таксите за студенти в българските университети.

Според организацията подобна мярка ще доведе до липса на конкуренция между държавните висши училища, до намаляване на качеството на образованието. Подобни значими промени не бива да се "въвеждат без внимателен анализ на системата на финансиране, без съобразяване с действащото законодателство и без диалог с всички заинтересовани страни", смята още синдикатът.

Той излага няколко аргумента против идеята на Министерския съвет. Изтъква се, че сегашният закон регламентира достатъчн добре начините за формиране на студентските такси и те позволяват равен достъп до висше образование за желаещите.

Според синдиката студентските такси са ниски в съотношение с икономическата рамка на страната, и не университетските такси, а високият стандарт на живот и разходите в големите градове затрудняват студентите и техните семейства.

Те посочват също, че в 40 от общо 52 професионални направления броят на действащите студенти е под 50% от определения капацитет, а от тях 30 са приоритетни и финансирането е изцяло държавно.

"Този модел на финансиране в приоритетните професионални направления беше въведен преди 5 години и в резултат на успешно реализираната политика се наблюдава увеличение в приемите в специалности като инженерни науки, химични технологии, физика, химия, морска техника и т.н. С отпадането на таксите тези специалности отново ще станат непопулярни сред кандидатите. От това ще последва отлив на специалисти от ключови сектори на икономиката, държавата ще се лиши от устойчив и добре работещ инструмент за обвързване на търсенето на образование с нуждите на пазара на труда. Крайното последствие ще е задълбочен дисбаланс в търсенето и предлагането на работни позиции", пишат от синдиката. 

ВОН вижда опасност от заличаване на конкуренцията между държавните университети, тъй като досега размерът на таксите до голяма степен е определял и качеството на образованието. Според тях премахването на таксите ще превърне студентите от партньори в клиенти на образователния процес и няма да са водени от вътрешно желание, а от възможността за лесен и непосредствен достъп до безплатно висше образование.

Въпросът с финансирането

Синдикатът изтъква, че академичната година не съвпада с календарната и отпадането на таксите може да доведе до финансов недостиг във висшите училища в началото на академичната година през есента.

В становището си твърдят, че в държавния бюджет за последните три години няма актуализация на средствата за висше образование и цялата система е ощетена с над 320 млн. лв.

Освен това от ВОН заявяват, че обявената сума от 150 млн. лв., които ще са необходими за покриване на студентските такси, липсва от държавния бюджет за тази година. Те предлагат, ако наистина има такъв свободен ресурс, да бъде използван не за отмяна на таксите, а за увеличение на работните заплати за академичния състав и служителите с висше образование, за повишаване на коефициентите в професионалните направления и за развитие на студентски спорт.

Предложението за отпадането на таксите за обучение на студентите в държавните университети, приети с държавна поръчка, беше съобщена от премиера Николай Денков миналия понеделник.

То е залегнало в промени в Закона за висшето образование, качени за обществено обсъждане, което ще продължи до края на февруари.

Премиерът Николай Денков заяви, че основната цел е подобряване на достъпа до образование за всички студенти. Финансирането на мярката вече била обсъдена и получила одобрение от финансовия министър Асен Василев. 

Денков уточни, че средствата са осигурени още от втория семестър на тази академична година и съответно са осигурени и за първия семестър на следващата година (2024-2025 г.). Средствата ще дойдат от държавния бюджет. В замяна от правителството обявиха, че ще затегнат изискванията за качество.

Министърът на образованието Галин Цоков каза в интервю пред БНТ, че целта е повече млади хора да остават в България, а образованието да стане по-добро.

Предложението предизвика широка обществена реакция, като се срещат множество различни мнения. Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев заяви пред "Сега", че безплатното висше образование няма да реши проблемите в образователната система

В близките дни се очаква и становище от Съвета на ректорите на висшите училища в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivo09
    #8

    Никой от тези проф- деятели в образованието (имаше и подобни изказвания на разни "академици") не говори за качество на образованието. Всеки говори за това, че студентските такси им давали определена финансова независимост, т.е. за пари. Нека си зададем въпроса, стана ли по-качествено образованието с въвеждане на таксите? Определено НЕ. В годините, когато и висшето образование беше безплатно се произвеждаха много по-качествени специалисти! Така че, драги профита, не таксата е панацеята за ефективно и качествено образование - което, всъщност, трябва да бъде основна цел!

  2. Dora Apostolova
    #7

    Самото предложение е добро, сега развитието на една икономика и държава се крие в образованието на нейния народ, то трябва да бъде РАВНОПОСТАВЕНО И ДОСТЪПНО ЗА ВСЕКИ ЧЛЕН НА ОБЩЕСТВОТО.
    В образованието инвестират всички развити социални държави на Европа и на това се дължи техния голям материален и духовен просперитет. Навсякъде в развитите европейски страни ( без Англия) образованието от първи клас до последен курс в университета е безплатно и общодостъпно.
    Обаче, като знаем каква политическа

  3. Коментарът е изтрит в 10:19 на 6 февруари 2024 от автора.
    #6
  4. Коментарът е изтрит в 10:14 на 6 февруари 2024 от автора.
    #5
  5. Тодор Пънаров
    #4
    Отговор на коментар #2

    Това, че университети не дават добро образование и българите са тъпи, не означава, че една добра идея трябва да се изхвърли. Проблемът който описваш няма връзка с безплатното образование за някои категории студенти.

  6. IZV
    #3

    В гноясали системи като здравеопазване, образование т.н, когато цялата клика с абсурдни изсмукани аргументи опитва да спре една идея, това означава единствено, че идеята е супер добра и трябва да се въведе максимално бързо.

  7. Milenca
    #2

    Отпадането на таксите за висше образование е тъпня. Увеличаването на студентите, и хората с дипломи за висше образование е най-лесния вариант за пълното му дискредитиране. В противен случай в най-скоро време ще има обяви: "Търси се млада добре изглеждаща дама с 2 висши образования за сервитьорка"

  8. Отбелязвам
    #1

    Синдикалният ВОН вони, та не се трае...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.