Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МС предлага: Без такси за студентите и докторантите в държавните университети

2 коментара
МС предлага: Без такси за студентите и докторантите в държавните университети

Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети държавна поръчка в местата, които държавата субсидира. Предложението е залегнало в промени в Закона за висшето образование, които ще бъдат качени за обществено обсъждане на портала за обществени консултации strategy.bg.

"Основната цел е да подобрим достъпа до образование на тези студенти, които идват от по-ниски социални слоеве, от малки населени места, които все още имат затруднения, като част от разговора беше, че тези мерки трябва да бъдат допълнени от мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество. Основното е да сме сигурни, че няма умно дете, младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси", обясни премиерът Николай Денков.

Мярката ще струва на бюджета годишно около 120-150 млн. лв, като темата вече е обсъдена и полуила одобрение от финансовия министър Асен Василев.

Денков уточни, че средствата са осигурени още от втория семестър на тази академична година и съответно са осигурени и за първия семестър на следващата година (2024-2025 г.). Средствата ще дойдат от държавния бюджет. В замяна от правителството обявиха, че ще затегнат изискванията за качество.

Общият брой на студентите, записани в държавните висши училища през 2022-2023 г. е 188 194. Подобна е бройката и за тази година.

По думите на Денков в много европейски държави вече са въвели такова безплатно обучение. 

Мярката ще влезе в сила още през тази академична година. В преходните и заключителните разпоредби в законопроекта е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства по бюджетите на държавните висши училища и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор“, за компенсирането им за намалените приходи от такси.

В двумесечен срок от обнародването на промените висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения размер за 2023/2024 г.

С промените средствата, които държавните висшите училища досега получаваха като такса от един студент, приет за обучение в местата, които държавата субсидира, ще бъдат включени в рамките на средствата за издръжка, които държавата и досега заплаща. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането таксите.

Същевременно таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават. Предложените промени предвиждат още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но вече няма да се налага да бъдат приемани с решение на Министерския съвет.

В съобщението се изтъква, че отпадането на таксите ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, независимо от техния социален статус и финансови възможности, както и че мярката е в продължение на целенасочената политика на правителството за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование.

Със законодателни промени от началото на 2022 г. в подкрепа на родителите и достъпа до ранно детско развитие детските градини станаха безплатни. Училищното образование в държавните и общинските училища винаги е било безплатно за учениците, а от следващата учебната 2024/2025 г. учебниците и познавателните книжки за всички деца и ученици от І до ХІІ клас ще бъдат безплатни.

Мярката подпомага и борбата с демографската криза. В момента се наблюдава значителна разлика между таксите за отделни специалности и в различните висши училища, което възпрепятства равномерното разпределение на студентите на териториален принцип и е причина за недостига на специалисти по някои специалности за сметка на излишъка в други.

Редица европейски държави предлагат възможност за безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите за обучение в държавните висши училища би направило тези училища по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина, или в България. С отпадането изцяло на таксите за докторанти повече млади хора биха избрали да се развиват в сферата на науката и да градят академична кариера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #2

    Стига бе! Чакам некой "гений" да върне задължителното 3-годишно разпределение след завършване. И студентските бригади в "помощ на народното стопанство"! Маладцъй-гарвардцъй!

  2. anton nikolov
    #1

    Стига комунизъм ! Стига с тая държава, която плаща ! Не тя плаща, а българския данъкоплатец.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.