Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският университет също е против отпадането на студентските такси

5 коментара
Сн. БГНЕС

Академичният съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" прие единодушна позиция против предложението на правителството за отпадане на студентските такси в държавните университети.

В нея учените от най-старото висше училище в страната призовават представителите на изпълнителната власт и депутатите "да изоставят повърхностните и популистки решения и да започнат широко обсъждане, което да намери най-добрия път за развитието на висшето образование".

В позицията се изтъква, че реформите във висшето образование трябва да са основани на дългосрочна визия, системен анализ, непрекъснат и съдържателен диалог с всички заинтересовани страни.

От Софийския университет настояват проектът за изменение и допълнение на Закона за висшето образование да не бъде внасян, а Министерството на образованието и науката незабавно да започне широко обсъждане с представителите на академичната общност и заинтересованите страни във висшето образование за изпълнението на Стратегията за развитието на висшето образование, нуждата от нейната актуализация и реално необходимите промени на нормативната уредба.

Според СУ най-важната промяна е връщането към започналата преди десетилетие реформа на висшето образование и промяната на финансовия модел. В нея се включва стимулиране на качеството чрез повишаване на тежестта на коефициента за качество при финансирането от държавата и намаляване на големите разлики във финансирането на професионалните направления. В позицията се изтъква, че разликите във финансирането водят до свръхфинансиране на едни професионални направления и недостиг за други.

"Прекъсването на тази реформа саботира всеки опит на висшите училища да повишат качеството на образованието и генерира конфликти между тях. Политици от всички партии изразяват разбиране по този въпрос, но през последните три години никой от тях не направи нищо за решаването му, което показва сериозно разминаване между дневния ред на политическите партии и дневния ред на обществото", пише в позицията.

Според СУ предвидените около 150 млн. годишно за безплатно висше образование са огромни средства, които не са били заделяни на нито един етап от реформата в сектора на висшето образование, а сега ще бъдат дадени "за финансиране на спонтанна идея, която не е била обсъждана с никого и срещу която вече се чуха сериозни възражения".  

Предложението за отпадането на таксите за обучение на студентите в държавните университети, приети с държавна поръчка, беше съобщена от премиера Николай Денков в края на януари.

То е залегнало в промени в Закона за висшето образование, качени за обществено обсъждане, което ще продължи до края на февруари. Мярката ще струва на бюджета годишно около 150 млн. лв, а средствата са осигурени още от втория семестър на тази академична година.

Против предложението вече се обявиха от Синдиката за висшето образование към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ), Съвета на ректорите, както и от Асоциацията на индустриалния капитал в България. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lord Denning
    #5

    Проблемът не са студентските такси а смешно ниските заплати на преподаватели и липсата на такива особено в специалности където частния сектор плаща добре. Примерно в ФМИ вузовете преподавателите работят за смешни заплати и се издържат като рикрутъри на IT компании. Парите които държавата трябва да инвестира е в качеството на образованието и преподавателите (а това не става със смешни заплати) а не да бълваме студенти на кило

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #2

    Как какво общо - ами путлеристки опорки. А иначе, разбирам ръководството на СУ и лично новичкия никому неизвестне и неясно как избран рЭктор - требват си парички. Особено за "Вие Еврация" и путлеристите грыгоровна, милановна и Ко. Щото мАЦква вече не дава ни рубли, ни евра...

  3. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #1

    Ха, ха, ха, третата икономика в света нямала технологии защото университетите и били безплатни! И фирми като Симемс, САП, Байер, БАСФ, Даймлер, Дойче Телеком, ДХЛ, БМВ или Фолксваген са напълно неизвестни по света и нищо не печелят срещу американските, корейските и японските си комкуренти.

  4. Mina
    #2
    Отговор на коментар #1

    Какво общо има това със студентските такси?

  5. Практик от София
    #1

    Отпадане на студентските такси в държавните университети ?

    Таксите за обучение в германските държавни университети и висши училища, и без това ниски дотогава, бяха отменени през 2013-а година.
    Ще си позволя да попитам: къде са германските смартфони, компютри и IT-системи ?
    Защо германските автомобилни концерни в областта на електрическите леки коли вече цели петилетки дишат праха на американски, японски, корейски, френски иноватори и производители ?

    Връзката между германския социализъм в

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.