Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И ректорите не харесват предложението за отпадане на студентските такси

8 коментара
Сн. БГНЕС

Съветът на ректорите обяви, че предложението за премахването на таксите на студенти държавна поръчка е изненадващо и неочаквано и изисква много по-внимателна преценка.

Това стана ясно от публикувано във вторник становище на Съвета на ректорите, подписано от председателя на съвета акад. Лъчезар Трайков.

Преди това предложението на правителството за безплатно висше беше критикувано и от синдикат "Висше образование" към КНСБ, както и от отделни университети.

Към момента студентските такси се определят с решение на правителството, но по предложение на висшите училища. Така университетите преценяват какви такси да взимат за отделните специалности и кога да ги актуализират.

От организацията отбелязват, че студентските такси са основният източник на приходи за повечето университети и рлемахването на това плащане се явява цялостна ревизия на досегашната държавна политика в сферата на висшето образование.

В становището се посочва, че подобни промени трябва да бъдат предвидени в стратегически документи, които да осигурят приемственост и предвидимост. Отбелязва се, че в стратегията за развитието на висшето образование за 2021-2030 година няма индикации за отпадане на таксите.

Мнението на ректорите е, че предложението изисква внимателна преценка за съотвестствието с държавни политики, свързани с модела на финансиране на висшите училища.

Те изтъкват, че намерението е похвално, но за академичната общност голямото опасение е, че съдържа много въпроси без ясен отговор. Затова трябва те да бъдат повдигнати и обсъдени преди да законопроектът да бъде приет.

Едно от възраженията на ректорите е, че паралелно с това предложение, в Народното събрание се обсъжда законопроект, регламентиращ промяна на начина на формиране на разходите на висшите училища, какъвто е размерът на заплатите на академичния състав. Според Съвета на ректорите моделът на финансиране на висшите училища е морално остарял и неефективен, но всички въпроси трябва да се разглеждат съвместно – както тези за формиране на приходите, така и тези за разходите на университетите.

"Всеки друг подход може да бъде определен като еклектичен, нефокусиран и създаващ предпоставки за дълбоко разстройство в принципите на функциониране на системата, която би станала обект на неоправдани управленски експерименти", пише в становището.

Акад. Лъчезар Трайков призовава Министерския съвет и Народното събрание да работят заедно в тази насока, като Съветът на ректорите е готов да участва в задълбочен дебат.

Ректорите са разтревожени и от това, че ключовият приходоизточник за университетите като таксите, които им осигуряват автономия от "политически конструираната изпълнителна власт", се заменя от механизъм за компенсация, който няма да има определени законови параметри и ще се определя на база на внесения държавен бюджет всяка година.

Според Съвета на ректорите подобна промяна не съответства на принципи, заложени в Закона за висшето образование и Конституцията, както и на добрите практики на международни организации и институции.

В становището се изтъква, че липсата на правила ще създаде големи проблеми на висшите училища при специфични ситуации като обучение на един студент в две специалности, при съвместно обучение в поне два университета или при студентите на облекчен режим. Академиците задават и въпроса по какъв начин ще се изчисли компенсацията в различните висши училища, обучаващи в едно и също професионално направление, но с различни студентски такси.

Съветът на ректорите възнамерява да представи подобни въпроси в синтезиран вид във връзка със законопроекта на Министерски съвет.

Посочва се още, че подобна промяна ще сложи край на модела на освобождаване от такси за приоритетните професионални направления и защитените специалности, което е била основна мотивация за студентите да записват тези важни за различни сектори специалности, но нежелани от кандидат-студентите преди това.

Дори и косвено освобождаването от такси ще повлияе върху цялостната пазарна ситуация на търсене на висше образование у нас, което ще рефлектира върху работата на частните висши училища, пише в становището.

Според академиците тази мярка не е социална, защото облекчава всички студенти, а една социална политика би трябвало да стимулира лица в затрудено финансово положение.

Според Съвета на ректорите предложението може да бъде изменено, така че да намери по-добри и целенасочени решения, като освобождаването от такси да бъде превърнато в подпомагане на социално уязвими студенти и докторанти.

В понеделник Синдикатът за висшето образование  към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) се обяви против промените, като в становището си изтъкна част от аргументите, които използва и Съветът на ректорите.

Предложението за отпадането на таксите за обучение на студентите в държавните университети, приети с държавна поръчка, беше съобщена от премиера Николай Денков в края на януари.

То е залегнало в промени в Закона за висшето образование, качени за обществено обсъждане, което ще продължи до края на февруари.

Мярката ще струва на бюджета годишно около 150 млн. лв, а средствата са осигурени още от втория семестър на тази академична година.

Съветът на ректорите на висшите училища на Република България обединява ръководствата на всички български университети с различни полета на обучение и научни дейности.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #8
    Отговор на коментар #7

    Хей Мата Космата,
    Живея 40 години във Финландия, където образованието от първи клас до последен курс на университета е напълно безплатно , без такси , отделно всеки студент, независимо от успеха получава стипендия до 1500 евро месечно + безлихвен държавен студентски заем ,децата в училище получават богат обяд и 3 закуски. Как не съм разбрала, че там е имало шашми и злоупотреба? Знайте от мен, че злоупотреби и шашми се вършат само в НЕправовите държави като България, където никой не спазва закона

  2. Мата Космата
    #7
    Отговор на коментар #6

    Личи си, че сте учили с 'връзки', иначе щяхте да сте наясно, че точно "безплатното обучение" е проводник на шашми и злоупотреби. Башка, че ако един "умен" студент не може да изкара 50 на месец за такса, то като завърши как според ВАС ще заработва? /не, не ми отговаряйте, въпроса е Ироничен/

  3. Тодор Пънаров
    #6

    Естествено, че ректорите ще са против тъй като им се отнема едно перо по което да крадат средства за лична облага.

  4. Dora Apostolova
    #5

    Ми много лесно за тълкуване. Ректорите както и синдикатите са политически назначени от илюминаторите на прехода- руско-българските олигарси на партиите управлявали в прехода БСП, ДПС, СДС,ГЕРБ и техните малки слуги- ПП,ДБ, ИТН, Възраждане и изпълняват това което партийния им шеф каже. А автора на предложението- Денков, си гради, като ББ и Путин, фалшив политически актив, понеже знае, че е кукла на конци, която никой не бръсне за нищо!

  5. Коментарът е изтрит в 20:22 на 6 февруари 2024 от автора.
    #4
  6. Отбелязвам
    #3

    Затова днес от "академичните среди" подписват писма до Путин да "денацифицира" и България. Само съд за такива антибългари! Това е "работническоселската интелигенция" на днешна недокомунизирана България - член на НАТО и ЕС! Което си е национален срам!

  7. Отбелязвам
    #2
    Отговор на коментар #1

    Целият ни днешен академизъм и професура са с работническо-селски произход. До 1961 на децата на "бившите хора" не се разрешава следване във ВУЗ-овете, а след това - до 1989 - да бъдат повече от "Старши асистент". Доцент и професор с безпартийни родители - абсурд!

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Има си пас, сичкоту академичну катун не харесва промените. По-малко цвик в копанята.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.