Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отпадането на таксите за държавните университети имало за цел повече млади да остават в България

13 коментара
Отпадането на таксите за държавните университети имало за цел повече млади да остават в България

Целта на отпадането на таксите за студентите в държавните университети е висшето образование да стане по-добро и повече студентите да остават в България. Това се разбра от думите на министъра на образованието проф. Галин Цоков пред БНТ.

Преди ден премиерът Николай Денков обяви, че правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети държавна поръчка.

"Така възможността студентите да останат и да работят в България е много по-голяма. Броят на студентите намалява поради демографската криза. За отпадането на таксите са необходими 150 милиона лева за 2024 година, ще се покрият вторият семестър за тази учебна година и първият от следващата", обясни във вторник министър Цоков.

Той подчерта, че в последните години няма свободни места, но падат балообразуващите оценки.

Появи се обаче и алтернативно мнение за ефекта от безплатното висше обрацование. Според акад. Христо Белоев - председател на Общото събрание на Русенския университет и дългогодишен ректор на висшето училище, мярката може да се отрази негативно на политиката на държават ада насърчава кандидатстването в нежелани от студентите специалности, за които обаче има недостиг на пазара на труда.

Пред БТА той коментира, че с намаляването на таксите за тези специалности, интересът към тях наистина се е увеличил. Според него с премахването на таксите за обучение, този ефект може да отпадне.

Втори шатс за зрелостниците

Министърът на образованието коментира и други проблеми в системата. Според Галин Цоков работна група ще обсъжда промените, които бяха приети при кандидатстване в медицинските специалности, които предизвикаха недоволство сред преподаватели и ученици. Министърът обясни и кога може да се използват резултатите от матурите за повишаване на оценките. В парламента в момента се гледа законопроект, с който да се даде възможност на учениците да се явят за втори път на зрелостен изпит, ако не са доволни от оценката си от първия. 

"Това не е втора матура, няма да се отрази в дипломата за образование. Това е изпит по реда на матурите, който като оценка ще се признава само при кандидатстване в университет. Това е втори шанс за ученици, които не са успели да се справят със задачите. Втори шанс, възможност да повишават своя успех. Уточнява се дали да бъде в годината, в която завършват или през следващата година, или да има възможност за явяване през повече от една година", допълни проф. Галин Цоков.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #13

    Целта на отпадането на таксите е ликвидация на висшето образование (но още няклоко години преподавателите ще КРАДАТ). А новите магистрати (деца на мишоците) ще се чудят защо никой не е-бава дипломите им. А децата на котаците ще учат в чужбина.

  2. dabedabe
    #12

    Всяко село с университет и професори от миндя е по-скоро вредна практика.

  3. pepe
    #11

    Мисля, че идеята на неправителството за решаване на демографските проблеми на България, се състои в това, че по времето на дългото и скучно следване, на разноски на данъкоплатците, за придобиване на безперспективни специалности, без никакво практическо икономическо приложение, повече млади дами ще могат да позабременеят... :) /това няма да "произведе" повече инженери или IT-специалисти, но може да увеличи броя на филолозите/

  4. Горскио
    #10

    Похвално, но още по-важно е броят на държавните университети да се намали до разумен минимум. Освен това е безумие данъкоплатецът да плаща за дипломиране на повече от 100-ина психолози годишно или за магистратури по специалности като "джудо", например (специалност "спорт" става).

  5. асен
    #9

    Боже, каква аграрна мутра има този „проф.“

  6. АТ
    #8

    Те младите не бягат заради таксите, а заради некачественото образование. На Запад не им е по-евтино, но получават по-добро и търсено от работодателите образователно ниво и умения. А тук студентските градчета са превърнати в нон-стоп кръчми и дискотеки. За учение никой и не мисли.

  7. Коментарът е изтрит в 15:19 на 30 януари 2024 от автора.
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 15:19 на 30 януари 2024 от автора.
    #6
  9. Име1234
    #5

    Премахването на корупцията от държавата ще задържи повече млади хора.

  10. anton nikolov
    #4

    Дядото от снимката горе не се е загрижил за студентите, а как да крепи издишащите университети с парите на данъкоплатците. Вместо реформи - наливане на пари по комунистически.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.