Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов срок за уреждане на газовия въпрос с Русия

0 коментара

Политиката на българското правителство е да гарантира дългосрочните доставки на природен газ и се надявам, че до края на годината тя ще бъде доведена до край. Това заяви в сряда министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по време на дискусия за глобалната енергийна политика, състояла се във втория ден на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Така той даде нов срок за решаване на руските претенции за повишаване на цената на природния газ, които страната ни се опитва да обвърже с увеличение на транзита и промяна на цената за транспорт на синьото гориво. Последният обявен от Овчаров срок за постигане на дългосрочно споразумение с “Газпром” изтече в края на лятото, след което той не искаше да се ангажира с графици за приключване на преговорите.  

Овчаров каза, че България ще води преговори както с "Газпром", така и с Турция, Египет и Казахстан, и ще се изследват възможностите за изграждане на терминали за втечнен природен газ. Ще реализираме тези възможности, които са ни най-изгодни икономически, допълни министърът. Той отбеляза, че въпреки съобразяването с европейската енергийна политика, което България ще прави оттук нататък, всяка страна сама си решава проблема с енергийните доставки. Овчаров отново посочи, че Франция, Германия и Австрия са подписали дългосрочни договори за руски природен газ. По думите му държавите, които успеят в най-кратки срокове и най-дългосрочно да решат енергийните си проблеми, ще имат предимства за бъдещото развитие на икономиката си.

Като отзвук на обявения в понеделник избор на руската компания “Атомстройекспорт” за изпълнител на строежа на АЕЦ “Белене”, министърът отбеляза, че ядрената енергетика гарантира дългосрочна независимост на страната, още повече ако е обвързана с възобновяването на производството на уран в България. През последните четири години цените на природния уран са се увеличили на международните пазари повече от пет пъти и производството му в България вече е икономически изгодно, посочи Овчаров. Преди два месеца след среща с канадската фирма “Камеко”, която е световен лидер в уранодобива, той лансира идеята си за отваряне на урановите мини, които все още не са рекултивирани.

Страната ни ще продължи и развитието на местните ресурси, преди всичко в комплекса "Марица изток" и проучванията за природен газ в Черно море, посочи Овчаров като изрази надежда за успешни открития в най-скоро време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.