Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова отсрочка: Пътят Видин - Ботевград ще е готов през 2027 г. (видео)

Първите 13 км от него са пуснати срещу 25 млн. лв./км

9 коментара
Като човек, израснал във Видин, е изключително вълнуващо пускането на 13.6 км от магистралата Видин - Ботевград, каза регионалният министър Андрей Цеков Сн. МРРБ

2027 г. е новият пусков срок за дълго чаканата магистрала Видин - Ботевград. Но дори тогава тя ще е готова без участъка Монтана - Враца.

Добрата новина от вторник е, че 13.6 км между селата Макреш и Бела бяха пуснати в експлоатация и тировете вече няма да минават през Димово и Бела и да рушат къщите на хората. Цената, на която е построен, гони европейските - 25 млн. лв./км. Поръчката е "инхаус" - по документи строителят е държавната компания "Автомагистрали", но на практика е "ГБС Инфраструктурно строителство".

През пролетта на миналата година бяха пуснати още 7.5 км от скоростния път Видин - Ботевград. 

"Днес сме една идея по-близо до това да имаме нормална свързаност между столицата и Видин и нормален транспортен коридор, който да свързва гръцката и румънската граници....За мен, като човек, израснал във Видин, е изключително вълнуващо", каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков след като провери новоизградения участък Макреш - Бела.

Магистралата Видин - Ботевград беше обещана през 2018 г. след серия протести на жителите на дунавския град, водач на които беше Росица Кирова, днес заместник-председател на парламента от ГЕРБ. Тогава Бойко Борисов обеща магистралата да е готова до края на 2021 г. Шест години по-късно от 190 км магистрала са готови една 21 км.

Строителството на магистралата тръгна по метода първо строиш, после държавата плаща с идеята да се строи бързо. За няколко участъка - Ботевград - Мездра и Видин - Макреш, фирмите бяха избрани с обществени поръчки. Този модел обаче не проработи, защото държавата не беше готова с отчуждения на терени и други устройствени процедури.

Така се стигна до възлагане на 65.8 км от пътен възел "Макреш" до обходния път на Монтана по инхаус процедура, по добре познатия модел с държавната фирма "Автомагистрали". Той беше обявен за порочен от "Продължаваме промяната", прокуратурата дори образува дело за "чували с пари" и мълчи какво се случва с него.

Новият участък

Пуснатият днес нов участък (13.6 км) е изграден именно по инхаус процедура, която Министерството на регионалното развитие и благоустройството я представя в прессъобщението като напълно законна.

Пътната отсечка с магистрални габарити започва от разклона за село Макреш, преминава по ново трасе, извън обхвата на първокласния път I-1, и стига до село Бела.

В определени участъци, с по-големи надлъжни наклони, е изградена лента за бавно движещи се товарни автомобили. Такава има между 36-ти и 39-ти км в платното за Видин и между 39-ти и 44-ти км в посока Ботевград.

В участъка са изградени два пътни възела - п. в. "Макреш" при 36-ти км, и п. в. "Бела" - при 46-ти км. Чрез тях ще се осъществява връзката с останалите пътища в региона.

Построени са редица съоръжения - мост над река Арчар с дължина над 118 м, два виадукта по 205 м и 218 м, пътни и селскостопански подлези и надлези, включително и жп надлез над жп линията София – Видин.

В близост до пътен възел "Бела" ще бъде изграден и контролен център за управление на трафика по бъдещата магистрала.

Обектът има Акт 15 и предстои назначаването на Държавна приемателна комисия за издаване на Акт 16 и разрешението за ползване. Пускането му в експлоатация преди официалното му въвеждане е обичайна практика и няма никакъв проблем, отбеляза регионалният министър.

Останалите по инхауса

Трасето от 65.8 км, възложено по инхаус процедура на държавната компания "Автомагистрали", е разделено на 5 участъка.

Първият завършен е от п. в. "Макреш" до п. в. "Бела". Стойността на строително-монтажните работи на 13.6 км участък е близо 341.2 млн. лв. с ДДС (25 млн. лв./км).

Проектант е "Виа План Бурда" ДЗЗД, с участници: "Виа План" ЕООД и "Илия Бурда" ЕООД. Стойността на договора е 154 800 лв. с ДДС.

Строителният надзор е осъществен от "Консултанти Макреш - Бела" ДЗЗД. В консорциума влизат "ТЕК - КУАТРО" АД, "Строл-1000" АД. Договорите с тях са за 1 674 840 лв. с ДДС и 35 998,80 лв. с ДДС.

Подготовката и работата на останалите участъци е на различни етапи.

Вторият участък - между селата Бела и Ружинци, е с дължина 11.1 км. Изпълнените на него строително-монтажни работи са близо 31%, посочва МРРБ. Андрей Цеков съобщи, че в следващия месец ще бъде рестартирано строителството по този участък.

Отсечката ще бъде с габарит на магистрала. Ще бъдат изградени надлез над жп линията Видин - София, мостове над реките Барата и Скомля, селскостопански подлеза. При 50-ти км от двете страни на пътя ще има площадка за отдих с тоалетни, паркинги, осветление и пречиствателно съоръжение.

За следващите три участъка - от Ружинци до обхода на Монтана, има готови технически проекти. Около средата на годината се очаква да има разрешение за строеж и за тях, каза регионалният министър.

Третият участък - от село Ружинци до пътен възел "Белотинци", е с дължина 15.4 км. Трасето преминава изцяло източно от съществуващия път I-1 (E79), без да го пресича и без да навлиза в регулациите на населените места. Габаритът е за магистрала и в участъците с по-големи наклони е предвидено изграждането и на лента за товарни автомобили. Такава ще е отсечката между 61-ви и 62-ри км в посока Монтана, с обща дължина 1.58 км. В този участък ще бъдат изградени два пътни възела, пътни надлези, водостоци, 2 моста над реките Лом и Нечинска бара.

Четвъртият участък - от п. в. "Белотинци" до п. в. "Винище", е с дължина 11.9 км. Габаритът е за магистрала. Между 73-ти и 74-ти км ще се изграждат двустранни площадки за отдих, всяка с по 45 места за леки автомобили, като 6 от тях ще са за хора с увреждания. Допълнително ще бъдат обособени 7 паркоместа за автобуси и камиони. Предвижда се и изграждането на санитарно помещение с тоалетна. В този участък ще има един пътен възел, водостоци, 3 моста над реките Селска бара, Коритарска и Риковска Бара.

Петият участък - от п. в. "Винище" до обхода на Монтана, е с дължина 13.7 км. Предвидено е изграждането на нов пътен възел, чрез който ще се осъществява връзка с обходния път на Монтана. Пътният възел при 102-ри км по обходния път на Монтана ще бъде реконструиран, с което ще се осигурят всички посоки на завиване. За целта ще бъде удвоен пътният подлез и ще се изгради допълнителна директна връзка, за да се осигури направлението Видин - обход Монтана - Монтана (север). В този участък ще бъдат изградени 2 пътни възела, водостоци, мост над река Брусовица. При 90-ти км ще се изградят двустранни площадки за отдих.

Участъците с обществени поръчки

С обществени поръчки е възложено изграждането на още 62.6 км от пътя Видин - Ботевград.

През 2019 г. започна изграждането на участъците Видин - пътен възел "Макреш" (29.6 км) и Мездра - Ботевград (33 км).

Трасето Мездра - Ботевград е разделено на два подучастъка. Лот 1 (19.3 км) се изпълнява от обединение "Геопът лот 1", в които са "Геострой" и "Пътстрой-92".

Лот 2 (13.4 км) се строи от консорциум ДЗЗД "МБ Лот 2-2019" с участници "Европейски пътища" АД, "Водно строителство-Благоевград" АД, "Вахостав-СК". 

Третият участък с обществена поръчка е Видин - пътен възел "Макреш". Той се строи от обединението "Северозапад Лот 1" ДЗЗД, с водещ партньор "Нивел строй". Регионалният министър каза, че този участък трябва да бъде завършен до края на 2024 година.

Най-проблемният участък Монтана - Враца

Най-проблемният участък е Монтана - Враца за който няма дори трасе. От 2013 г. не е проектирано ново трасе, след като е отречено съществуващото, отбеляза министър Цеков.

Той съобщи, че обявената обществена поръчка за изграждане на нов скоростен път между двата областни града и за разширението на обхода на Враца, който беше изграден с европари по времето на първия мандат на Борисов, е пред приключване.

Обявена е обществена поръчка за основен ремонт на участъка между Враца и Мездра, така че да може да се свърже с новото трасе между Мездра и Ботевград, което в рамките на 2024 година трябва да бъде изцяло отворено за движение, каза още Андрей Цеков.

Снимки: Министерство на регионалното развитие и благоустройството

Магистралата ще е готова през 2027 г.

"Реалистично погледнато, се надявам, че до края на 2026 - 2027-а година бихме могли да имаме напълно изградено това трасе (Видин - Ботевград - бел. ред.). С уговорката, че между Монтана и Враца ще отнеме повече време, тъй като там са в много начална фаза на строителство и е необходимо да се проектират няколко варианта на трасе и да се мине през екологични оценки. Това е един процес, който от началото на проектирането до одобрението на трасето обикновено отнема около 2 години и след това вече може да се говори за строителство", разясни Андрей Цеков.

По думите му в "обозримо бъдеще" - следващите три години, бихме могли да имаме 170 км от магистралата.

Направлението Видин - Ботевград е приоритетен проект в инвестиционната програма на АПИ и МРРБ. С изграждането на скоростния път ще се осигури бърза връзка от Дунав мост 2 с магистралите "Хемус", "Тракия" и "Струма". Освен това тежкият, транзитен трафик ще бъде изведен от населените места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Quo
    #9

    Попътен вятър, както се казва. Да се спре пилеенето на национално време от корупционери, автократи-позьори.

  2. ABV
    #8

    Картата към статията показва, че Лом е най-разумният избор за Дунав мост 2 и за магистрален път в този район. Между другото, румънците също настояваха моста да бъде построен имено там.

  3. jivka65
    #7

    Най-добре през 3000 г.

  4. ABV
    #6
    Отговор на коментар #5

    Кутловица е единственото истинско име на грозното комунистическо село, което е станало град благодарение на това, че подмазвачески се преименува на фердинант. След 9.11.44 комунетата присъединяват към него околните села и започват да го развиват за сметка на истчинския град Лом.

  5. Александър Борисов
    #5

    Не им върви на михайловградчани /монтанци или монтанярци/,и това е! Какви ли не, гръмки имена сменяха: Фердинанд, Михайловград, сега Монтана-върнаха се с надежда към Римската Империя. Но пътуването си остана по влака. Най-бавният,най-скапаният, с времетране като до Бургас. А,с кола ? Най-добре с Рейндж Ровър или Джип. И затова там, хода на времето, е леко забавен. Каквото и да е,но смятам,че този нов пътен проблем, е нещо непростимо,незаслужено за този хубав град с прекрасни жители!

  6. ABV
    #4

    След като малоумно изградихме Дунав мост 2 на най-неподходящото място, сега към него прокарваме най-безсмислената магистрала, от която изобщо няма нужда. Въпреки това можеше да се изгради най-накрая, след всички останали.

  7. ABV
    #3

    Някога чувалили сте за километрични опашки от ТИРове на Дунав мост 2?

  8. ABV
    #2

    Koи големи градове ще свързва този път? Интересното е, че от другата страна на границата румънците по никакъв начин не бързат да строят магистрална инфраструктура в този на най-загубен и запустял край.

  9. ABV
    #1

    По този път отдавна се движат само цигански каруци. Честита да им е магистралата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.