Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новото хранилище за радиоактивни отпадъци ще заработи догодина

0 коментара
Плазмотронът намалява нискоактивните отпадъци 93 пъти, сн. ДПРАО

Новото хранилище за ниско и среднорадиоактивни отпадъци на площадката на АЕЦ "Козлодуй" - "Радиана" ще заработи през 2024 г., съобщиха от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" по време на Международния ядрен форум, организиран от "Булатом", който традиционно се провежда край Варна.

Очаква се строежът на съоръжението да приключи до края на настоящата година, след което трябва да се извърши лицензирането му от Агенцията за ядрено регулиране и да се въведе в експлоатация. То ще започне да приема радиоактивните отпадъци, които досега са се съхранявали в хранилището "Нови хан" край София, където пък върви ревизия, сортиране и преопаковане на складираните в продължение на близо 60 години отпадъци от медицинска техника, противопожарни системи и други ниско радиоактивни отпадъци и транспортирането им до площадката на ядрената електроцентрала.

Преместването на старите отпадъци в новото хранилище ще поеме едва процент от обема му, тъй като част от тях ще бъдат силно редуцирани в съоръжението за плазмено изгаряне на някои видове слабо радиоактивни отпадъци. Т. нар. Плазмотрон, който бе въведен в експлоатация в края на 2018 г. до края на 2022 г. Юе обработил над 3800 куб. м радиоактивни отпадъци от ежедневната дейност на двата работещи V и VІ блок и от извеждането от експлоатация на малките реактори. При плазменото изгаряне може да се намали от два до 80 пъти обемът на различните видове отпадъци, а през последната горивна кампания коефициентът е достигнал 93 пъти свиване на количествата на крайните ниско и среднорадиоактивни остатъци. Т.нар. стопилка – остатъкът слез изгарянето им, се поставя в специални контейнери, които се проверяват за радиоактивността вътре и нивата ѝ се следят периодично, като при нужда ще се погребват в бъдещото хранилище. Отработеното ядрено гориво се съхранява и утилизира по коренно различен начин.

До 2025 г. хранилището в Нови хан трябва да бъде освободено от съхраняваните надземно радиоактивни отпадъци и съоръженията, в които са били държани, до 2030 г. да се извлече всичко от подземните клетки, а до 2040 г. да е напълно изчистен теренът и да се извършат финалните измервания за радиоакитвност, обясни Валентин Анастасов, главен инженер на Националното хранилище "Нови хан" по време на форума.

Той разказа, че огромно предизвикателство в работата по извличането на складираните с десетилетия отпадъци е било прегледът на документацията за всичко, което е влизало на площадката. Оказало, че значителна част от нея е липсвала и се налагало физически да се прави преглед на траншеи и дори на гамакладенеца с видеокамери и друга специална техника. Част от отпадъците са характеризирани, сортирани, преопаковани в специално изработени за целта контейнери и изпратени в АЕЦ "Козлодуй".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.