Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС бързо да коригира закона за конфликт на интереси

23 коментара
НС бързо да коригира закона за конфликт на интереси

Вицепремиерът Меглена Плугчиева ще иска от парламента да ускори корекциите в закона за конфликт на интереси, влязъл в сила преди месец и блокиран миналата седмица по искане на БСП и ДПС с мотива, че е недомислен и абсурден и трябва да се преработи.

Плугчиева, която е на посещение в Брюксел, заяви в четвъртък на пресконференция, излъчвана чрез видеовръзка със София, че Европейската комисия е много разочарована от отлагането на закона, защото го счита за изключително важен и иска да го види действащ. В противен случай ЕК няма да даде положителни оценки за съответствие на оперативните програми с еврокритериите и те няма да тръгнат. България очаква около 12 млрд. евро по тези програми до 2013 г.

С промяна, гласувана миналата седмица, парламентът удължи до края на март срока за подаване на декларации по закона за конфликт на интереси, за да може нормативният акт да бъде ревизиран по същество. Ако този срок бъде спазен, разкриването на конфликт на интереси по високите етажи на властта няма да стане факт до изборите това лято.

“Разчитам, че парламентът ще намери по най-бърз начин най-приемливите текстове по този изключително важен закон, чието значение нарасна значително в последните дни“, каза вицепремиерът по еврофондовете. Според нея поправките може да се направят в по-кратък от предвидения от депутатите срок.

По информация на Mediapool обаче нещата в парламента вървят по-скоро към допълнително протакане на двумесечния срок, в който работната група, оглавявана от Татяна Дончева (БСП), трябва да изготви поправките. Причината е, че на Дончева ѝ била трудно да намери желаещи депутати да се включат в групата, която тепърва да изработва, съгласува и предложи за гласуване корекциите.

Повече правомощия на вицепремиера

Плугчиева посочи, че в разговорите ѝ еврокомисарите по регионалната политика Данута Хюбнер, на земеделието Мариан Фишер-Бьол, по рибарството Джо Борг, както и шефът на Европейската служба за разкриване на измамите (ОЛАФ) Франц-Херман Брюнер са акцентирали върху необходимостта да ѝ се дадат повече правомощия относно назначенията в ръководните органи по европрограмите.

Еврокомисарите са повторили пред Плугчиева своята загриженост за политическите назначения на лицата, които отговарят за контрола и усвояването на еврофондовете.

Настояли са за професионални критерии на подбор и конкурси, както и никакъв конфликт на интереси нито по хоризонтала, нито по вертикала в структурите, ангажирани с европейските средства.

Пред Плугчиева е бил поставен въпросът какво ще се случи със сегашните назначения след изборите и е бил даден ясен сигнал, че ЕК държи на стабилност в тези структури. Затова и назначенията и освобождаванията в ръководствата на органите по европрограмите трябвало да се съгласуват с нея.

Трябва да се реши и да се очертае ясно докъде ще стига линията на политическите назначения по европрограмите и откъде ще тръгват експертните позиции, каза вицепремиерът.

Не виждам как оставката ми ще промени манталитета

“Важно е политическият елит в България да промени манталитета си на назначения, което обаче е проблем и за останалите млади членки на ЕС“, отбеляза Плугчиева, която е член на БСП и в миналото правителство дори известно съвместяваше зам.-министерски пост с такъв във Висшия съвет на партията.

Попитана дали тя би дала сигнал за промяна на манталитета у нас с оставка, вицепремиерът заяви, че не вижда защо да подава оставка “при положение, че получавам положителни оценки от ЕК не само по време на срещи, но и официално“.

“Освен това с оставката си не виждам как бих могла да променя манталитета и да дам добър пример. С германско упорство ще се старая да достигна възможния максимум и ако видя, че нещата са безнадеждни или имам противоречия, ще подам оставка, като няма да чакам да ме подканват“, коментира Плугчиева.

Вицепремиерът каза още, че в петък ще има специална среща с министъра на земеделието и храните Валери Цветанов във връзка с персонално изказаните забележки от комисаря Фишер-Бьол, която ден по-рано посочи като сериозен проблем честите промени в Агенция САПАРД. За половин година агенцията смени трима шефове, последният от които е съдружник на агроминистъра и покрай назначението му се разгоряха големи спорове. Плугчиева обаче не пожела да коментира какво ще поиска от Цветанов, обеща да стори това след разговора си с него.

Вицепремиерът не се ангажира с прогнози дали междинният доклад на ЕК, който излиза другата седмица, ще е по-мек или по-твърд в сравнение с юлския, но отбеляза, че по време на срещите си е представила и работата по прецизирането на на сегашния модел на управление по оперативните програми, включително опростяване на документите по проектите и съкращаване на срока от кандидатстването до подписването на договора.

Според Плугчиева конкретните промени трябва да станат факт до края на февруари, а на 12 февруари кабинетът трябва да одобри увеличаването на авансовите плащания по оперативните програми от сегашните 20 процента на 25 или 30 на сто.

Тя посочи още, че посланието, което получила сега от страна на Брюксел, е, че има напредък и добър диалог с България, който обаче трябвало да стане по-активен.

След като определи 2008 г. като година на кризисния мениджмънт на европрограмите и структурна, кадрова и законодателна промяна, Плугчиева прогнозира, че 2009 г. ще е годината на предпазливия оптимизъм, тъй като има воля и амбиция на правителството да се справи с проблемите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кънчо
    #24

    защо не е в затвора???

  2. амонов
    #23

    не схванах-каквото е заявила плугчиева,как го е направила.заявленията не ги коментираме вече.опитайте с резултатите.

  3. Суверен
    #22

    че управляващи слуги на Народа са раздирани от конфликтни интереси и не слушат нито Народа, нито ЕС.

  4. Томов
    #21

    Крайно време е Плугчиева да бъде сменена от Тракторова. Все пак сме 21 век.

  5. Тони Тонев
    #20

    Вярно ли е, че в България е останала само Леш, която се бори за Общински Съветници?

  6. Да!
    #19

    си остават най-гадни ченгета.

  7. кънчо
    #18

    БЛАГОДАРЯ.

  8. Горски
    #16

    е г-жа Министърката. За нея е важно да е отгоре и да дава акъл от "европейски" позиции. Нищо чудно, че я подкрепят от Германия. Та тя е толокова послушна и с подходящо образование е... Колкото "оправи" работите в горите или в Посолството в Берлин (кой ще се позаинтересува за съдбата на нашите имоти там?!), толкова ще "оправи" еврофондовете. Както е известно няма бивши негри и комунисти.

  9. иванчо
    #15

    да са се кръсти петолъчкова деветосептемврийская

  10. ec
    #14

    Съжалявам хората, които й вярват.Резултатът е грандиозен провал, но "леля" не е виновна. И въобще като добрата фея казва "чудеса не стават" колкото и да се напъвала нищо не ставало. Иначе всички са й виновни - правораздавателна система, парламент, министри и експерти. Тя отговорност и вина няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.