Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обновената жп гара в Стара Загора ще приема до 1 млн. пътници (видео)

Ремонтът на съседната жп гара в Нова Загора обаче закъснява

3 коментара
Около 10 млн. лв. са вложени в обновяването на жп гарата в Стара Загора Сн. община Стара Загора

Eмблематичната и възпята в песен жп гара в Стара Загора, проектирана през 70-те години на XX век, е с модерна визия след изпълнението на проект за цялостна реконструкция за около 10 млн. лв.

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков откри модернизираната жп гара в града на липите във вторник вечерта.

"Намира се на един от основните жп възли в България където се пресичат направленията север - юг и изток - запад. Само за миналата година през жп гарата в Стара Загора са преминали над 412 000 пътници", каза Георги Гвоздейков по време на церемонията.

По думите му след завършването на железопътната магистрала от София до Бургас и доставката на новите влакове по Националния план за възстановяване и устойчевост, жп транспортът по това направление ще достигне европейското ниво. Гвоздейков не каза, какво ще правят с блокираните поръчки за покупката на новия подвижен състав, което поставя под риск покупката на нови влакове за около 1 милиард лева.

"Трябва да модернизираме железопътната инфраструктура, за да можем да постигнем висока скорост, бързина и качество на услугата. България е модерна европейска държава и разстоянието между София и Бургас трябва да се изминава за около два часа, което е едно нормално пътуване и ще осигури нужния комфорт на всички нас", заяви транспортният министър.

Той изрази надежда увеличението на пътниците, които ще бъдат обслужвани на жп гарата в Стара Загора да достигне до един милион души годишно през 2026 г.

Старозагорци се пребориха за зеления цвят

Първата копка на жп гарата в Стара Загора е направена през 1977 г. Пет години по-късно основното зданието е завършено и гарата е пусната в експлоатация през 1982 г.

От тогава основен ремонт на приемното здание и коловозите не е правен. Реконструкцията ѝ започна през лятото на 2020 г. с напрежение между жителите на Стара Загора и ръководството на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), която е възложител на ремонта.

Причината беше заложеният в проекта жълт цвят. Местната общественост, начело с футболните запалянковци на "Берое", се възмути, защото цветът на Стара Загора е зелен.

В недоволството се включиха мнозина известни старозагорци. Те поискаха "настоятелно и аргументирано" елементите в жълто да се инсталират в "единствения логичен, емблематичен и автентичен за града цвят - зеленият". Днес се вижда, че основните цветове на жп гарата са неутралните сиво, черно и бяло съчетани със зелено.

"Когато има добър диалог между институциите и местните общности, резултатите са добри за всички страни", отбеляза Георги Гвоздейков при откриването на гаровия комплекс.

"Влакът е бъдещето" в капсула на времето

Транспортният министър и представителят на Генерална дирекция "Регионална и градска политика" в Европейската комисия Агнес Монфре положиха завещание към бъдещите поколения в една от стените в чакалнята на гарата - капсула на времето.

Тя съдържа послание от ученици от VI клас на основно училище "Кирил Христов" и знамето на Европейския съюз. Новата капсула бе зазидана заедно с първата, от построяването на гарата, чието послание е "влакът е бъдещето", който остава актуален и в наши дни.

"Стара Загора има един от най-екологичните транспорти в страната и с изцяло обновения гаров комплекс продължаваме да изпълняваме нашата цел - градът ни да става все по-добър за живеене. Преди няколко години реконструирахме Станционната градина и с изпълнението на ремонта на жп гарата, този вход на града вече е с нова визия", каза Радостин Танев, заместник-кмет на община Стара Загора.

Старозагорски свещеници отслужиха водосвет, за да върви всичко гладко и безаварийно.

В подлеза на жп гарата има изложба, свързана с историята на Стара Загора. Фотосите са част от експонатите на Регионалния исторически музей в града.

Финансиране

Модернизацията на жп гарата в Стара Загора е част от европейски проект за реконструкция на два гарови комплекса. Другият е на жп гарата в Нова Загора. Общата стойност на европроекта е около 32 млн. лв., от които 16.5 млн. лева са безвъзмездното европейско финансиране. То се осигурява по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г.

Изпълнител на обновяването на жп гарата е ДЗЗД "Европейска жп гара Стара Загора", в което участват фирмите "Парсек Груп" ЕООД, "Престиж бизнес-93" ООД, "Бигла – III" OOД и АТМ ЕООД. Договорът с тях е на стойност 9 726 944 лева без ДДС.

Закъснява ремонтът на жп гарата в Нова Загора

За съжаление обновяването на жп гарата в Нова Загора няма да приключи до края на годината, какъвто беше заложеният срок. Тази част от проекта е фазирана и ще остане за довършване през настоящия програмен период, казаха от програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г. пред Mediapool.

Една от основните причини за забавянето е отпорът на местната общност срещу събарянето на старото 100-годишно здание и изграждане на ново, по-малко от пластмаса и сглобяеми панели.

В крайна сметка жителите на Нова Загора надделяха за запазване на сградата, която не е паметник на културата, но е масивна и има красива. Това беше причина за преработка на проекта, което доведе до неговото забавяне и оскъпяване.

Обновени са и пероните на жп гарата в Стара Загора Снимки: Министерство на транспорта и съобщенията и община Стара Загора

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sloth
    #3
    Отговор на коментар #2

    Правното основание е че не е забранено? Къде пише че надписите на обществени места, какво да говорим за транспортни обекти, които искаме да се ползват от туристи, трябва да са само на български?

  2. Борис
    #2

    Интересно на какво правно основание на сградата на гарата има надпис и на друг език освен български, който е официалният език у нас, според Конституцята ни. Също така, с чии пари се правят надписите на други езици освен българския, навякъде у нас по държавни и общински обекти - защото в рамките на цялата страна това са милиони за надписи на чужди езици - като се почне от сградите на държавните институции, полицейските коли и униформи (където освен това има смехотворни надписи на неизвестно какъв

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Въпросче - а има ли толкова желаещи пътници в града и региона? Някой да е проучвал?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.