Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаква се силен ръст на "зелените" мощности за ток до 2024 г.

В момента ВЕИ прозвеждат около 1/5 от електроенергията в страната

4 коментара
Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО

Инсталираните мощности за производство на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в България са около 1800 мегавата към края на миналата година, което е около една пета от всички мощности в страната.

Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) Ангелин Цачев. От тях 1100 мегавата са във фотоволтаични централи, а останалите 700 - във вятърни централи. През 2020 г. те са произвели повече ток от количествата, които им е определил енергийният регулатор за купуване по преференциални цени, като тази електроенергия е била продадена на свободния пазар, допълни Цачев.

Само през миналата година пряко присъединени са 77 мегавата фотоволтаични централи.

"Заявките за 2021 г. са 114 мегавата да бъдат присъединени, като очакваме през следващите години те да нараснат. Предвижданията от 2020 г. до 2024 г. да бъдат инсталирани още 700 мегавата вятърни централи и над 1 600 мегавата соларни паркове и още около 219 мегавата мощности от биомаса", посочи Цачев.

Що се отнася до това дали системата има нужда от всички тези мощности, директорът на ЕСО обясни, че част от количествата се продават успешно на свободния пазар.

"Всички новоизградени мощности ще реализират продукцията си на пазарен принцип - тоест предполагам, че всеки един инвеститор, за да започне да прави такава голяма инвестиция, той си е развил пазарен модел и си е намерил пазар за електроенергията, която иска да произвежда", посочи Цачев.

Той коментира и как си справя електроенергийната ни система, след като вече няма студен резерв:

"От 2 февруари ЕСО плаща и закупува на пазарен принцип само и единствено мощности за осигуряване на оперативните резерви, като тези мощности се осигуряват само от водноелектрически централи или работещи, подчертавам думата – работещи, блокове на топлоелектрическите централи", каза шефът на оператора.

Преди дни Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) публикува доклад, според който отключването на потенциала на ВЕИ не само за производство на ток, но и за отопление е най-бързият и евтин начин за декарбонизация на българската икономика. ЦИД представи три сценария за ускорен "зелен" преход на страната до 2050 г., в който ключова стъпка е закриването на въглищните централи след 2025 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #4

    Изхода е един единствен - ядрена енергетика ВЕИ и пр. зелени дават ток с над 40% по стойност над атомния. Така,че всички тези зелени компилации са нищо повече освен начин да се крадат пари.

  2. Измислете нещо извън държавната хранилка-гарантираното изкупуване за сметка на потребителя. 60 MW са нищо. Фирмите са на борсата с доставчик и плащат за ЗАЯВЕНО, а не за потребено количество ток. Всички ВЕИ-та се провизират с централи на изкопаеми горива.

  3. БАЦЕ
    #2

    ОЧАКВА НИ РЕЖИМ НА ТОКА ,КАКТО ВЪВ ФЛОРИДА А И СЕГА В КАЛИХОРНИЯ

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.