Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Окончателно: Глоби и отнети заплати от бившия шеф на БЕХ Петьо Иванов заради конфликт на интереси

0 коментара
Петьо Иванов, сн. БГНЕС

Бившият шеф на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) Петьо Иванов е загубил окончателно обжалването на решението на антикорупционната комисия от октомври 2019 г. , с което му бяха отнети възнаграждения за над 35 хил. лв. и му бяха наложени три глоби от по 5 хил. лв. заради конфликт на интереси. Върховният административен съд в четвъртък се е произнесъл, че първоинстанционният Административен съд в Хасково правилно е отхвърлил като неоснователна жалбата на Иванов срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ).

Решението на съда излиза само ден преди изтичането на крайния срок за подаване на документи за участие в конкурсите за избор на ръководства на дъщерните дружества на БЕХ. Очакванията са Иванов, който все още е в борда на "Булгаргаз", което и му доведе главоболията с КПКОНПИ, да участва в надпреварата.

Проблемите за Петьо Иванов с антикорупционната комисия дойдоха само месеци след като не бе подновен мандатът му начело на БЕХ и мястото му бе заето от считания за близък до ДПС Жаклен Коен. КПКОПНИ тогава обяви, че Иванов е бил в конфликт на интереси, тъй като сам си е одобрил възнаграждението в "Булгаргаз". Става въпрос за гласуване от съвета на директорите на БЕХ, в който той е бил, на заплатата му като член на борда на "Булгаргаз".

Подобно решение КПКОПНИ взе и за отстранения шеф на НЕК Петър Илиев, който също бе член на БЕХ и като такъв е гласувал за заплатата си като шеф на "Националната електрическа компания". Никакви действия обаче не бяха предприети срещу третия член на борда на БЕХ - Живко Динчев, който и до днес съвместява тази длъжност и членството си в управата на ТЕЦ "Марица Изток 2".

Жаклен Коен пък продължи и след назначението си да е в съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй", която е собственост на БЕХ. Дошлият на мястото на Петър Илиев Андон Андонов пък и до днес е в ръководството на дъщерните Мини "Марица Изток".

Реално, по критериите на КПКОНПИ, и тримата настоящи членове на борда на БЕХ би трябвало да са в конфликт на интереси.

Решението на ВАС обаче потвърждава трите глоби от по 5 хил. лв. за Петьо Иванов и отнети в полза на държавата суми от 1102.33 лева, представляваща нетното дневно възнаграждение за участията му в четири заседания а БЕХ, на които съветът е определил заплатата му като член на "Булгаргаз" и 34 286.40 лв. възнаграждения като част от ръководството на газовото дружество.

Според антикорупционната комисия, хасковския административен съд и ВАС Иванов е нарушил разпоредбата на чл. 56 от ЗПКОНПИ, съгласно която лице, заемащо висша публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да гласува в частен интерес.

Аргументът на Иванов, че и без неговия глас е щял да получи възнаграждението в "Булгаргаз", заради одобрението от другите двама членове на борда на БЕХ, не се приема от двете инстанции на съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.