Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Окончателно се забраняват строежи на 500 м зад Корал, Иракли и Карадере

1 коментар
Осем години, след като Иракли, Корал и Каредере бяха обявени за екоплажове, се предприеха мерки срещу застрояването им, архивна снимка

Окончателно се забранява строителството в ивицата на 500 метра от морските плажове Иракли, Бяла-Карадере и Корал, които още преди осем години бяха определени за екологични, а през  годините невезнъж са избухвали скандали с опити за тяхното застрояване.

Това приеха на второ четене в петък депутатите със законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧР).

Вносители на законопроекта са Кирил Петков от "Продължаваме промяната – Демократична България", Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС и Делян Пеевски от ДПС.

Ограничението важи само за тези пясъчни ивици, защото от 2016 г. са определени за плажове за природосъобразен туризъм.

Разширяване на Зона “А” - какво е позволено и какво забранено

Новите разпоредби определят, че на територията на зона “А” - ивицата на 500 м от границите на плажовете, се забранява строеж на всякакъв вид сгради и съоръжения, включитено поставянето на огради, независимо от техния вид, форма и височина.

Забранява се и поставянето на рекламни и декоративни материали в областта на белите дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни.

В Зона "Б" или урбанизираните територии след границата на зона "А" са разрешени само пейки, лампи, контейнери за отпадъци, преместваеми тоалетни, чешми и указателни табели по реда на наредбата от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

Парламентът гласува още да се продължат изследванията, свързани с опазване на околната среда както и извършването на специализирани дейности на съществуващи археологични обекти. Новите разкопки обаче бяха забранени, въпреки острата реакция на "Възраждане".

"Надявам се да правите разлика между опазване и проучване (на археологически обекти)”, каза лидерът на националистическата партия Костадин Костадинов.

Любен Дилов от ГЕРБ-СДС също настоя, че се допуска грешка, която впоследствие ще трябва да се поправи.

“Нищо няма да опазим повече, а слагаме едно ограничение, което пред хората, които се занимават с тези неща, е изключително нелепо”, добави той.

Глобите

С приетите разпоредби дюните ще получат по-висока защита.

Глобите за нарушаването на целостта, увреждането, заравняването на белите дюни, неподвижните дюни с тревна растителност и облесените дюни, попадащи в границите на зона "А" и зона "Б" ще бъдат от 10 до 30 хил. лв. или имуществена санкция от 50 до 100 хил. лв.

По този начин се гарантира запазване на дюните за цялото Черноморие, не само за трите плажа и това е една голяма стъпка напред, обясни Кирил Петков.

Той изтъкна, че е време, когато говорим за туризъм по българското Черноморие, да се говори за природа, а не за евтини хотели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Honest John
    #1

    Искам да кажете, дали има в момента постройки в този периметър и ако има дали ще ги съборите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.