Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОНН: Положението на неалбанското население в Косово е неприемливо

0 коментара

Положението на сърбите и другото неалбанско население в Косово, които редовно са жертви на насилие от страна на албанското мнозинство, е неприемливо, заяви днес Ерик Морис, специален пратеник за Югославия на Върховния комисариат на ООН за бежанците, цитиран от АФП.

Много сме обезпокоени от тенденциите за приемане на статуквото в Косово, което е неприемливо. Много повече трябва да бъде направено за оцеляването на неалбанците или за завръщането на онези, които са напуснали сръбската провинция, която е под администрацията на ООН, каза Морис на пресконференция след срещата си с югославския президент Воислав Кощуница.

Според различни сведения 110 хиляди сърби са останали в Косово и редовно са жертва на насилие или заплахи от страна на албанските екстремисти. Повече от 200 хиляди сърби и друго неалбанско население са избягали заради насилията от страна на албанското мнозинство от пристигането на КейФОР през юни 1999 г., според Върховния комисариат.

Трябва да преминем от приказки към действие, подчерта Ерик Морис по отношение на програмите за завръщане на сърбите в Косово. Той посочи, че е обсъдил този въпрос с косовските албански лидери, защото по думите му междуетническият диалог е предварително условие за всяко завръщане. Втори такъв фактор е ситуацията на сигурност на неалбанското население.

След атентата в сряда, при който в центъра на Прищина един човек загина и четирима бяха ранени, върховният дипломатически представител на Европейския съюз Хавиер Солана осъди албанските екстремисти за опит за етническо прочистване.

Същевременно днес бе оповестен докладът на мисията на Организацията за сътрудничество и сигурност в Европа (ОССЕ), в който се критикува съдебната система в Косово. На базата на 38 на сто от юридическите процедури между първи септември 2000 г. и 28 февруари 2001 г., авторите на доклада са констатирали множество проблеми, които продължават да спъват доброто функциониране на наказателната система.

ОССЕ е обезпокоена от липсата на право на обжалване за затворник, който смята, че е неправомерно задържан, от произволните арести без съдебна процедура, от трудностите пред адвокатите за достъп до обвиняемите. Експерти на организацията са констатирали и липса на алтернатива при задържането на малолетни и на хора с психични заболявания, както и че някои от съдебните процедури са водени пристрастно.

Според шефа на мисията на ОССЕ за Косово Данс Евъртс документът представлява конструктивна критика на настоящата система, установена в сръбската провинция от мисията на ООН ЮНМИК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.