Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН предвижда нова война в Босна и Херцеговина

8 коментара

В Босна и Херцеговина ще има конфликти! Поне това показва проучване на сараевския офис на ООН, което е предоставено на Съвета за прилагане на мирното споразумение.

Въпреки че в проучването се посочва, че няма да има "истинска война" и две трети от босненските жители от всички етнически групи вярват, че през следващите пет години няма да има нов въоръжен конфликт в Босна и Херцеговина, цели 35,7 процента от босненските граждани смятат, че в бъдеще в страната ще има някакво насилие.

Слабо желание за защита на целостта

Над една трета от анкетираните вярват, че в Босна и Херцеговина ще има някакво насилие като протести, отделни междуетнически инциденти или по-широки етнически сблъсъци и нарастване на престъпността. Разглеждано по етнически групи, 58,8 процента от бошняците /босненските мюсюлмани/, 55 процента от хърватите и 44,7 процента от сърбите вярват, че не може да има мирно разделяне на Босна и Херцеговина. Ако обаче се стигне до "заплаха за целостта на Босна и Херцеговина", едва 13,5 от бошняците, 12,6 процента от хърватите и 1,5 процента от сърбите ще бъдат готови да вдигнат оръжие.

На представителите на Съвета за прилагане на мирното споразумение са представени данни, че 28,4 процента от бошняците биха гледали спокойно на разпадането на Босна и Херцеговина. Няма да реагират на разпадането на държавата и 40 процента от хърватите и цели 64,9 процента от сърбите, които въобще не биха се ангажирали в евентуален нов конфликт, който да доведе до разпадане на Босна и Херцеговина.

Що се отнася до сегашните граници, едва 28,5 процента от гражданите на Босна и Херцеговина от всички етнически групи желаят да живеят в Босна и Херцеговина в сегашните ѝ граници, а 71,9 процента от сърбите и 53,6 процента от хърватите искат да живеят в независима моноетническа административна единица.

Мюсюлманска административна единица и помирението

Само 36,7 процента от бошняците желаят да живеят в Босна и Херцеговина в сегашните ѝ граници, но мюсюлманите не са много сигурни какво точно желаят, защото само 20,6 процента от тях искат да живеят в независима бошняшка административна единица. В проучването се изтъква, че 73 процента от босненските граждани от трите етнически групи предпочитат да живеят в общност, в която преобладава техният народ.

За съжаление, проучването показва, че само 13 процента от гражданите от трите етнически групи вярват, че помирение е възможно, а 39,7 процента вярват, че вече има някакво помирение между народите.

Около една трета от гражданите на Мюсюлманско-хърватската федерация и една четвърт от гражданите на Република Сръбска вярват, че членството в Европейския съюз е единственият начин Босна и Херцеговина да оцелее, но приблизително същия брой са и онези, които смятат, че членството на страната в ЕС е желателно, но не е от решаващо значение.

Интересно е и че 17,7 процента от гражданите на Република Сръбска и само 7,4 процента от гражданите на Мюсюлманско-хърватската федерация вярват, че по-скоро ЕС ще се разпадне, отколкото Босна и Херцеговина да стане негова членка, а 11,8 процента в Република Сръбска и 5,1 в Мюсюлманско-хърватската федерация - че по-скоро Босна и Херцеговина ще се разпадне, отколкото да стане членка на ЕС.

Летаргични граждани

В Мюсюлманско-хърватската федерация 5 процента от гражданите мислят, че Европейския съюз не го е грижа за Босна и Херцеговина, на същото мнение са и 4,1 процента от гражданите на Република Сръбска. Седем процента и в двете административни единици пък казват, че тях не ги е грижа за Европейския съюз.

В заключенията от проучването, части от които публикува в. "Дневни лист", се казва, че гражданите на Босна и Херцеговина са "летаргични", което намалява възможностите за каквато и да е промяна, и че са "пасивни, освен ако животът им не е пряко застрашен".

"Има криза на общата идентичност на всички равнища на обществото, която никакви конституционни реформи не могат да променят, а огромното мнозинство смятат, че техният народ все още е застрашен", посочват авторите на проучването, като добавят, че "напълно погрешно се възприема ролята на международната общност".

"Бъдещето е непредвидимо", е изводът от проучването на ООН.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    ""Бъдещето е непредвидимо", е изводът от проучването на ООН."" и колко струваше в $-мерни единици тая констатация?

  2. Анонимен
    #7

    Босненците са изоглавени като българите. В главите им има или глупости или нищо.

  3. Анонимен
    #6

    2, гаден мръсник- сърбите са ни почти братя, по език и вяра!Ти си ислямска свиня, нали? Няма да владеете повече Балканите, никога!

  4. Анонимен
    #5

    и като как заключихте, че ООН предвиждало нова война в Босна и Херцеговина?

  5. Анонимен
    #4

    3, милиционерчето, не знаех, че в пазарджишката сорбона ви учат и на безродие, на мама гробчето мухлясало... Това гер*берастите са 2 лева и майка си са готови да продадат, както явно е направил No. 3...

  6. Анонимен
    #3

    2, сърбите не ги мисли, защото и без Босна и Войводина пак ще си стъпят на краката по-бързо от българите, които и без да им се отнемат безценните земи са на дъното на всякакви класации. Принос за това имат индивиди като 1 и 2 и политиците избирани от тях.

  7. Анонимен
    #2

    Затова всички сърби да бъдат изтребени/изселени от Босна и Херцеговина! Само така ще се предотврати войната. А на сърбите - още не са стигнали дъното на горчивата чаша - скоро, когато и Войводина се отцепи, ще ги видим, пос*ерковците

  8. Анонимен
    #1

    И на кого му пука за това изследване и за Босна и Херцеговина? Май на никого!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.