Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опит да бъде обезглавен Законът за досиетата в Конституционния съд

44 коментара
Снимка: БГНЕС

Прилагането на закона за досиетата е изправено пред сериозно изпитание, след като Конституционният съд (КС) ще решава дали агентите на бившата Държавна сигурност, чиито досиета са унищожени или в тях не съдържат агентурни донесения трябва да бъдат публично обявявани. Това съобщи в сряда сайтът Държавна сигурност.com

От електронната страница на КС стана ясно, че на 2 февруари 2012 г. съдът е допуснал за разглеждане по същество (дело №14 от 2011) искане за обявяване на противоконституционност на един от основните текстове в закона за досиетата, пише сайтът.

Става въпрос за чл. 25, т. 3 в частта му, в която Народното събрание е приело, че наличието на документи от ръководилия го щатен или нещатен служител, както и наличие на данни за лицето в справочните масиви (регистрационни дневници и картотеки), протоколи за унищожаване или други информационни носители, въпреки че не изхождат от лицето, са достатъчни, за обявяването на неговата принадлежност към ДС.

Сезирането на КС е от страна на тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) с председател Ваня Пунева и членове Галина Христова и Йовка Дражева. На 9 декември 2011 г. съставът е заседавал по дело, заведено от Стоян Сталев срещу решението на комисията по досиетата, с което той беше огласен в списъка на агентите сред дипломатите през декември 2010 г. Тогава той беше повторно обявен от комисията в качеството му на посланик в Германия (1991-1998) и Турция (1998-2006) в периоди на управление на СДС.

Сталев, който през 1990 г. е и съветник на президента Желю Желев, беше разкрит като сътрудник на ДС още през 2008 г. в качеството му на министър на външните работи в служебното правителство на Стефан Софиянски при проверката на членовете на Министерския съвет. Прави впечатление, че тогава той не се е възползвал от предвидената от закона съдебна защита, а го е направил едва през 2011 г. след повторното му огласяване. Според решението на комисията по досиетата Стоян Сталев е вербуван през 1988 г. от Второ главно управление на ДС като агент под псевдонима "Маринов".

Тричленният състав на ВАС по делото на Сталев е приел тезата на неговата защита да спре делото и да сезира КС за обявяване на противоконституционността на чл. 25, т. 3, което и съдът е направил.

"Знаем за този случай, но ще се въздържа от коментар, тъй като комисията е страна по делото”, е заявил пред Държавна сигурност.com председателят ѝ Евтим Костадинов. Той е допълнил, че комисията подготвя становище до КС, в което ще изложи своята позиция.

С атаката пред КС за първи път законът за досиетата, приет с рядък политически консенсус през декември 2006 г. по време на тройната коалиция, е подложен на изпитание за съществуването си. Според експерти евентуалната отмяна на въпросния текст ще обезглави закона и до голяма степен ще обезсмисли прилагането му. Сериозно ще блокира процесът на отваряне на досиетата на репресивните тоталитарни комунистически служби.

С атакувания текст се обявяват т. нар. картотекирани сътрудници, за които съществуват само картони в картотеките на ДС, а също така и агенти, в чиито дела има сведения единствено от кадрови служители на ДС.

Веднъж вече КС блокира процеса по отварянето на досиета, когато през 1997 г. отмени текста за обявяването на картотекираните сътрудници в първия закон за досиетата. По-късно стана известно, че трима от конституционните съдии всъщност са били агенти на ДС.

През 2010 г. чрез Светлана Шаренкова и бившия началник на Шести отдел на Шесто управление на ДС Димитър Иванов беше направен опит за атакуване на закона за досиетата пред КС чрез омбудсмана - по това време Гиньо Ганев. След заседание на неговия консултативен съвет, включващ и бивши конституционни съдии, искането беше отхвърлено като неоснователно.

Законът за досиетата действа ефективно чрез избраната на негова основа комисия от април 2007 г. На базата на атакувания пред КС текст комисията през последните 5 години е обявила стотици агенти на ДС в трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, в медиите и различни обществени организации.

До момента всички дела във ВАС срещу решения комисията са приключвали в нейна полза и нито един съдебен състав не е намирал основания да сезира КС.

По делото в КС освен комисията по досиетата конституционните съдии са допуснали като заинтересувани страни Народното събрание, президента, Министерския съвет, министъра на вътрешните работи, ВАС, главния прокурор и Българския хелзинкски комитет. В 7-дневен срок от 2 февруари т. г. те трябва да изпратят писмени становища в съда. Докладчик по делото е конституционният съдия Стефка Стоева.

Атакуването на закона за досиетата пред КС става в момент, когато предстои обявяването на агентите на ДС сред кредитните милионери и преди проверките за агентурна принадлежност на банкерите и ръководните органи на висшите учебни заведения, припомня сайтът Държавна сигурност.com.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #44

    трябва да се отворят всички досиета и да се приключи с тази тема веднъж завинаги.а който е бил агент на ДС да си бере гайрето

  2. Анонимен
    #43

    Споделям мнението на всички, които разбират, че законът в досегашния си вид, (умишлено приет така, за да сложи в един кюп палачи и жертви, истински доносници и набедени за такива), трябва да бъде разгледан от КС и определени членове да отпаднат като противоконституционни, несправедливи и противоречащи на принципите на правото. И въобще не е вярно "опасението", че така ще се прикрият нови категории, чиито досиета предстои да бъдат извадени. Напротив, така ще бъде избегнато досега практикуваното обругаване

  3. Анонимен
    #42

    Joro,
    Parvoto ti izre4enie mi zvu4i stranno, o6te pove4e, 4e vtoroto qsno obqsnqva celta na taq mrasna igra. Nqma samnenie i nqma razli4ni interpretacii. Samo tova e celta - kuklovodite, mimansa, a i jertvite da sa 4ast ot edin i sa6t "plodov kokteil", za da se razmie otgovornostta, a s niakoi neudobni da se raz4istiat barzo smetkite. I go napraviha - vsi4ki, koito podkrepiha toia zakon i v 4asnost negovia 4len 25. Vse edno "levi", ili "desni". Sega te se opitvat da nastroiat pak ob6testvenoto mnenie,

  4. Анонимен
    #41

    Георги Димитров - посланик.
    Какво се е целяло със закона за досиетата може да бъде предмет на различни интерпретации. Досегашните резултати от неговото прилагане изглеждат обаче безспорни: размиване на разликата между доносници, агенти, сътрудници, разузнавачи и съвсем непричастни хора понякога; скриване на кукловодите за сметка на миманса, че дори и на жертви на системата; насочване на общественото възмущение към тях, а не към истинските престъпници – особено от финансово-икономическата сфера; създаване

  5. Анонимен
    #40

    Комунистическата змия е жива и продължава да хапе. Крайно време е да и се счупи главата. Просто няма накъде вече. Очевидно злото няма да се промени и не разбира от добро изобщо.

  6. ацетон
    #39
  7. ацетон
    #38
  8. ацетон
    #37
  9. Анонимен
    #36

    #30 и 31, Държавна сигурност не е мит, защото не са мит руските имперски апетити към България. Тези апетити се осъществяват чрез мрежа от зависими хора на високи позиции във властта и обществото, работещи за интересите на Русия, и най-често против интересите на България. Селекцията на тези хора, помощта за техните кариери, създаването на медийна популярност за тях, по същество селекционирането на зависим и верен на Империята национален (псевдо)елит - това е било основното занимание на ДС на КГБ.

  10. Анонимен
    #35

    Светлана Шаренкова е българска общественичка, политик и издател.

    Родена е в София на 29 август 1963 г. Завършила е Московския държавен университет "М. Ломоносов", специалност „Социална психология“. Работила е в Института по социология към Българската академия на науките (1987-1995). През 1982 г. се жени за грузинеца Владимир Тутберидзе, съветски гражданин, който е назначен в НИКК на МВР през 1983 г. Има един син Стефан.

    Съсобственичка е на рекламната агенция "Евромедия". От 1997 г. се занимава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.