Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оставката на Паскалев няма да дестабилизира кабинета

0 коментара

Съжалявам, че Паскалев си отива, той е един безспорен професионалист, но не считам, че оставката му ще дестабилизира кабинета. Ние имаме ресурс да се справим със ситуацията, защото имаме ресурс да управляваме страната. Той не само, че не е изчерпан, напротив, той има възможности да се разгърне. От тази гледна точка оценявам 2003 година като ключова за разгръщане на реформите и на потенциала на икономическия екип на коалиционния кабинет, защото той вече няма да може в такава степен да се позовава на тежкото наследство, както това закономерно и справедливо правеше през изтичащата година. Все пак оставката на Паскалев е знакова затова, че трябва да се коригира политическия диалог вътре в правителството, между МС и мнозинството, както и между коалиционните партньори.

Ще иска ли ДПС освободеното вицепремиерско мястото на Паскалев?

Не съм компетентен да отговоря на този въпрос. Въпросът за степента на участие на ДПС във властта е функция единствено на националния интерес. Ако това е в съответствие с националния интерес и в интерес на управлението на страната като цяло, приемете, че това е едната хипотеза. Но ние с нито едно свое действие и непремерено искане не сме допускали и няма да допуснем политическа нестабилност или ескалиране на напрежение между коалиционните партньори. ДПС играе обединяваща роля, включително и за някои процеси вътре в НДСВ.

Изключвате ли министър Калчев да последва Паскалев? При сценарий Симеон Сакскобурготски да покани СДС във властта и така да стабилизира управлението, на което БСП се закани да поиска вот на недоверие през зимата?

Аз съм песимист по отношение на такъв сценарий и считам, че той е малко вероятен.

Първо, да погледнем обективната страна на нещата. Това са решенията на Националната конференция на СДС, на която сините предприеха курс на радикална опозиция и си поставиха като основна задача да свалят това управление и да предизвикат извънредни парламентарни избори.

Ако този сценарий е поставен като условие отвън. Спомнете се ултиматума пред Словакия за членството и в НАТО?

Прекалено, прекалено смело е вашето предположение, за да бъде реалистично. В страната има два политически субекта - НДСВ и ДПС, които са заявили ясно своя статут на управляващи и не само, че не крият, а заявяват, че са готови да носят докрай политическата отговорност за управлението на България. Това е основната характеристика на политическата реалност сега в страната. Аз не считам, че СДС биха могли да бъдат по-големи гаранти за членството на държавата в НАТО от ДПС.

И второ - това е въпрос, по който има ярък политически консенсус и това е приоритет, който не може да бъде партизиран и приватизиран, колкото и да са големи мераците на лидера на СДС - госпожа Надежда Михайлова. На тема - членство в ЕС и НАТО - няма тясно политически хляб за която и да е партия у нас. Това, че ще се случи по време на нашия мандат, не бива да притеснява никого, защото факт е, че всички работим за тази кауза.

Вашият лидер Ахмед Доган заяви на конгреса на БСП, че ДПС е негов стратегически партньор и не изключва да участват в едно бъдещо управление заедно. Предстоят местни избори - ще се коалирате ли със социалистите?

Основна характеристика на нашата партия е нейната отвореност. С наближаването на избори, най-вече президентски и местни, цената на ДПС започва да расте и това е естествено, защото последните 12 години показаха, че нищо значимо в страната не е възможно да се случи без прякото участие на движението. Що се отнася до моделите на участие в местните избори, струва ми се, че е рано да ги определяме.

Вие вече имате пряко отговорност пред вашите избиратели за политиката на кабинета. Какви реални инвестиции вкара ДПС в районите с български етнически турци и колко работни места откри?

Конкретна статистика аз, разбира се, нямам. Но когато говорим за инвестиции, ние разбираме на първо места подобряването на климата и проектната готовност на страната да усвоява инвестиции. Ще дам един драстичен пример - ако като манна небесна сега ни се стоварят 100 милиарда долара инвестиции, ще се окаже, че не бихме могли да усвоим повече от 500 милиона, защото няма проектна готовност. ДПС е част от управляващото мнозинство. По линия на земеделския министър имаме реалистична програма за заетост на тютюнопроизводителите от Родопския масив. Не случайно в Кърджали се проведе толкова важен форум - целият МС се събра там - нашествие от министри - това се случва за първи път. Такава практика досега имаше преди или по време на избори. За първи път цял МС идва в един от критичните региони, за да огласи своите намерения. И първите стъпки са направени. Три пъти се увеличиха средствата като процент от БВП като пряко субсидиране на селскостопанските производители - тази стъпка е наша инициатива, но е резултат от политиката на целия кабинет. За пръв път имаме стратегия в социалната политика, която е интегрална и съчетава икономически, данъчни и други инструменти.

А в същото време законодателната и кадрова политика на кабинета демитологизира "новият морал", не мислите ли? Моля Ви по-конкретно да коментирате вашият избор на Стоян Чешмеджиев за шеф на БТА и проекта за нов медиен закон.

Изумен съм от квалификации от рода на "апокрифен", "анонимен", "без ясна политическа воля". Ако има нещо, за което това мнозинство да бъде поздравено, то е за начина, по който огласи намерението си за но закон за радио и ТВ. Няма анонимни закони.

Кой е истинският му автор?

Разбирам изключителната ви чувствителност по темата. За мен щеше да е много по-лошо, ако законопроектът беше внесен в зала и после да го предложим на гражданското общество. Това беше стил на СДС.

Кажете с какво този проектозакон е по-добър от сега действащия закон за радио и телевизия?

Положително е, че първо се пита прекия засегнат от новия закон. Като се отчетат съгласията и несъгласия на гражданското общество, тогава той ще влезе в зала. Ние трябва да бъдем поздравени затова.

Но цялата медийна общност вижда целесъобразността от новия закон в смяната на генералните директори на държавните медии и опит да се сложи юзда и на частните?

Би било жалко, ако това е целта на проекта и ако този закон се прави само затова. Едва ли има някой, който да не е на мнение, че страната се нуждае от нов закон за радио и телевизия. Тече сериозен дебат и крайният продукт вероятно ще се различава от проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.