Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От началото на войната ЕС е дал 35 млрд. евро на Русия и 1 млрд. на Украйна

Борел: Нужна е повече военна помощ за Украйна и енергийна независимост от Русия

8 коментара
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз е платил 35 млрд. евро на Владимир Путин за енергийни доставки от началото на войната му с Украйна и е финансирал отбраната на Украйна с 1 млрд. евро, заяви върховният представител на съюза за сигурността и външната политика Жозеп Борел. Той направи това сравнение в характерния си рязък стил по време на реч пред Европейския парламент, настоявайки Европа да изпрати повече оръжие в Украйна и да ѝ помогне да сложи край на войната.

"Ние трябва да продължим да въоръжаваме Украйна. Нужни са по-малко аплодисменти и повече помощ", призова той.

ЕС обеща 1 млрд. евро за военна помощ на Украйна, което "може да изглежда много", но "1 милиард е това, което ние плащаме всеки ден на Путин за енергията, която ни предоставя", каза Борел и допълни:"От началото на войната ние сме му дали 35 млрд. евро. Сравнете ги с 1 млрд. евро, които даваме на Украйна за въоръжение".

"Ние желаем война да приключи колкото се може по-скоро, но не е без значение по какъв начин ще стане това", заяви още Борел пред Европейския парламент.

"Защото ако ще имаме разрушена страна, която е разчленена териториално и неутрализирана, с милиони хора в изгнание и милиони загинали, то тогава не - ние не искаме тази война да завършва по такъв начин". "Затова трябва да продължим да въоръжаваме Украйна. Още оръжия, това е, което украинците очакват от нас".

В момента ЕС обсъжда петия пакет от санкции срещу Русия, предвиждащи да се забрани вноса на руски въглища за 4 млрд. евро.

ЕС иска да засили наказателните мерки след свидетелствата за зверствата на руската армия в Буча и други украински градове, където цивилни жители са убивани, измъчвани, изнасилвани и тормозени.

Полша и Балтийските държави настояват ЕС да въведе ембарго и върху вноса на руски газ и петрол, които имат доста по-сериозна тежест в експорта на Русия към Европа. Против подобни мерки са страни като Германия, Австрия, Унгария и България, които са твърде зависими от руския газ. ЕС внася от Русия 41% от газа, който потребява и 27% от петрола, нов някои страни членки тези проценти са доста по-високи.

Това е ясна демонстрация необходимостта от намаляване на зависимостта на ЕС от руския енергиен внос, посочи Борел пред Европейския парламент. По думите му това може да стане чрез разширяване на употребата на възобновяеми енергийни източници.

Битката с промените на климата вече върви ръка за ръка с геополитиката, заяви Борел.

Малко по-рано отново в изявление пред Европарламента председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел каза, че в някакъв момент на ЕС ще се наложи да вземе мерки срещу руския енергиен внос, за да засили натиска над Москва. "Рано или късно санкции срещу газа и петрола ще бъдат наложени", заяви Мишел.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, която тези дни се очаква да посети Киев заедно с Борел, обеща, че новите санкции, обявени на 5 април, няма да са последните. Сега трябва да видим природния газ и приходите, които Русия получава от изкопаеми горива, каза тя. Фон дер Лайен заяви пред евродепутатите, че ЕК ще проучи идеята на Естония плащанията за руския газ да стават чрез ескроу сметка, тоест чрез трета страна, с цел да се ограничат финансовите постъпления на руската държава, с които тя може да плаща войната си в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Panasonic
    #8

    Хронология на помощта за Украйна: Обама-одеала Тръмп-противотанкови ипротивовъздушни ракети и друг вид въоръжения Байдън-морална подкрепа

  2. Valpet
    #7

    Умнико Борел, да беше дал 70 милиарда на Украйна, за да стане съотношението 70:35=2:1 в полза на Зеленски и ето ти "победа"! Нал тъй?

  3. Борис
    #6

    Много лошо. Излиза, че финансово подкрепяме руската агресия срещу Украйна?

  4. С купуването на енергия от русия Европа финансира войната срещу себе си!!! Рано или късно, евтините неща излизат скъпо!!!

  5. variomatic
    #4
    Отговор на коментар #2

    Ватенке, МАРШ В ДЖАМАХИРИЯТА!

  6. Bлaдo
    #3

    дотам я докара путин тая русия, че вече и да има долари - нито има откъде, нито има от кого ... да си купи нещо... МНОГО!!!! перспективен фалит й осигуриха кремълските гноми на пyтин-ата си матушка :-)))

  7. Зв лалов
    #2

    Така се прави пропаганда - дал бил 35 на Русия, ама всъщност си е купил стока за 35. Дал на Украйна един, но е получил обещание да му го върнат.

  8. variomatic
    #1

    Само че „рано или късно“ трябва да е веднага, а не 2027 г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.