Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Откритото "изстрадано" Ларго на София ще се разширява

Такъв уникален обект, освен Рим, друга европейска столица не притежава, заяви министърът на културата

9 коментара
Откритото "изстрадано" Ларго на София ще се разширява
  • Куполът над музея бе почистен преди церемонията

Реставрираният античен комплекс "Сердика” на столичното Ларго бе официално открит в сряда с обявени от премиера Бойко Борисов намерения за разширяването на определения като уникален музей на открито.   

Освен Рим, нито една друга европейска столица не притежава такъв обект, заяви министърът на културата Вежди Рашидов на церемонията, в която се включиха редица министри, депутати и общественици.

"Този обект го изстрадахме", каза той и припомни как през 2011 г. проектът за реставрацията печели 15 млн. лв. по оперативната програма "Регионално развитие", но се забавя заради строежа на метрото, който е трябвало да минава от там. Решено е обаче метрото да слезе по-надолу, а археологическият обект да се разкрие, за да може всички в центъра на София да му се радват.

"Защо беше труден обектът? Една година и половина археолози, над 100 души проучваха най-долния слой, след това подадохме оставка, около 2 години обектът бе покрит с найлони. Но слава на Бог, след като дойде вторият кабинет "Борисов" една от първите задачи беше Ларгото да завърши успешно", коментира Рашидов.

"Обектът не е наш, а на всички софиянци и на хората, които ще дойдат да го видят. Да ви е честито. Тук младите хора да си правят купони, да се веселят. Хората да танцуват, да пеят песни и да пазят направеното", каза още той.

"Благодаря на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова, която през цялото време ни помагаше и съдействаше. Тя не е тук в момента, но ще бъде изключително щастлив, когато се върне от чужбина, най-официално да ѝ предам обекта. Йорданка Фандъкова е прекрасна домакиня. София е все по-красива и зелена, явно има добър стопанин", продължи министърът.

Борисов заяви, че правителството разкриването на античния комплекс ще продължи. "Там където свършва сега музеят започва 37 кв. метра мозайка - уникална по своята същност, която догодина ще планираме и ще продължим да развиваме този музей", заяви той.

"София действително лежи върху красота, която туристите и младите хора се надявам да оценят. Радвам се, че много архитекти, археолози са тук. Сдаваме на София поредния обект, да му се радват софиянци и всички, които дойдат тук. Ще продължим нататък - София, Пловдив, Стара Загора Бургас, Варна, защото има толкова места, които да показваме в туризма", посочи министър-председателят.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова също нарече обекта "изстрадан", който е взел здравето на министъра на културата Вежди Рашидов. Античният комплекс част от ансамбъл от  пет най-значими културно-исторически обекта -  Ларгото, Националния музей на София (Квадрат 500), Националната художествена галерия в бившия царски дворец, базиликата "Света София" и Музея за история на София в Централната минерална баня, в които са инвестирани над 53 млн. лв.

Според министър Лиляна Павлова има голяма символика във факта, че столичното Ларго се открива в навечерието на Великден. Според историческите летописи Сердика се присъединява към България на Великден през 809 г., а сега в навечерието на същия празник 12 века по-късно обектът е експониран и достъпен отново.

Сред най-големите атракции е Декуманус Максимус - главната улица на античния град Сердика, която е запазила почти изцяло автентичната си настилка и по нея ще ходят посетителите, обясняват от Министерството на културата.

В зоната на площад "Независимост” върху 4850 кв. м. са експонирани разкрити археологически структури и е обърнато специално внимание на консервацията на секторите със запазени подови настилки.

Зоната под бул. „Мария Луиза” е с площ 3150 кв. м и обхваща пространството между Централния подлез с храма "Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на метростанцията, като включва покритото пространство под трасето на бул. "Мария Луиза“. Тази зона е с музеен характер и там има цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки.

На три площадни нива е оформен подземен музей на открито, който показва три квартала на Антична Сердика.

Сцена за театър, концерти и други събития с място за многобройна публика е оформена точно под стъкления купол, покриващ Ларгото между Президентството и Министерския съвет. Гръб на сцената са останките от Антична Сердика. Замисълът е пространството да бъде изцяло за култура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #9

    Абе мумията на ленин и мавзолея в масква да видиш си е друга работа. Едно опиянение от водката, едно вълнение и накрая преклонение и то заслужено ! Кви са тези неща ! Антични и древни били ! Ами и вий не знаете ли, че Русь е най старата държава на света. СКолько быше там - три-четыри века вече трява да има !

  2. Александър Борисов
    #8

    Разбрахме, че ФандъкОВА ще бъде изключително ЩАСТЛИВ,когато се завърне от чужбина.... Дядо Петре от №3,прав си за "пияници и калинки",но нямаме избор! Ето,виж го,отново се уля със световни сравнения,от глупаво-наивни,та нагоре...И, 35те кв.метра мозайка! Отидете в националната художествена галерия,право при малката скулптура "Даскалът,попа и кмета" от скулптурът Янко Павлов,правена преди близо век.И си изберете там образът-двойник, на сегашният ни сладкодумен културтрегер.

  3. Филка Русофилка
    #7

    Видно от злобеенето на русофилските тролове от постоянното присъствие, реставрацията на културното наследство на българите от римския им период е толкова опасно, колкото започването на сондажи за нефт и газ и превъоръжаването на армията с НАТО-вска техника. Добре се е сетил Вежди Рашидов да припомни, че, след русофилския метеж 2013, от първите грижи на превратаджиите беше спирането на възстановяването на руините и превръщането им в жабешки гьол. А руският поданик Гергов обяви, че щял да прави в ЦУМ „православен център“ за руска пропаганда. Сега щял да се цани за комунистически гаулайтер. :)

  4. анита хегерланд
    #6

    Сега вече трябва да имаме и папа, като в Рим.

  5. filt
    #5

    Това е едно нищо, което няма да впечатли никого. Камо ли някакви туристи от света. Силно преувеличена дандания.

  6. pinocchio
    #4

    ако светът се интересуваше от нас, бихме станали за смях за пореден път. но след като никой не го е еня, а най вече явно и самите нас, така ще си я караме. а боко, фандъкова, вежди, очи, уши - те са олицетворение на останалия мат'рял...как да се събудим, като все сочим други за заспали, а ние се смятаме не само за будни, ами дори и будители?

  7. Дядо ми Петър
    #3

    Докога ще търпим пияници и калинки да се разпореждат с културното ни наследство? Столичани, дайте да се събудим!

  8. Kalina
    #2

    Не ми прилича на остани от минали епохи, а на ново странно строителство с червени тухлички. Но аз не разбирам от археология...дано Веждито и Юрданка да знаят какво са сътворили....

  9. Николина
    #1

    "Йорданка Фандъкова е прекрасна домакиня" - ами, да си стои в къщи, а не да служи за прикритие на корупцията в Столична община.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.