Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Откриването и контролът над диабета трябва да се подобрят

60% от парите за диабет отиват за лечение на усложнения, които могат да бъдат значително намалени

0 коментара
Откриването и контролът над диабета трябва да се подобрят

Болните от диабет в България са 442 000 души, като още около 200 000 души са болни, но не знаят. Освен това при около половината от вече диагностицираните пациенти заболяването не е добре контролирано, което ги поставя в риск от различни усложнения като сърдечно-съдови заболявания, слепота, бъбречна недостатъчност и др.

В момента 60% от обществения ресурс отива именно за лечение на усложненията от диабета, които могат да бъдат значително редуцирани с възможностите на съвременното лечение, ако се подобри профилактиката. Това коментираха специалисти по време на кръгла маса в парламента “Заедно можем да победим диабета“ в навечерието на Световнияден за борба с диабета 14 ноември.

Повече болни да бъдат откриване навреме или преди да се разболеят

За ранното откриване на болестта и избягването на усложнения е необходимо да се инвестира повече в профилактика и скрининг така че повече пациенти да бъдат откривани преди да са развили усложнения или дори преди да са развили диабет, коментира проф. Цветалина Танкова, началник на Клиниката по диабетология в специализираната болница по ендокринология “Академик Иван Пенчев“.

В световен мащаб вече се говори за пандемия от диабет заради бързо увеличаващия се брой болни. Близо 463 млн. са хората с това заболяване в момента или 9.3% от населението. В България 442 хил. души или 8.3% от населението на възраст между 20-79 години е с диабет, а болните деца са 1768.

Всеки втори човек с диабет по света е недиагностициран, а един от всеки 13 души има предиабет (периодът предшестваш появата на заболяването). Това налага подобряване на скрининга за диабет и предиабет и програми за превенция на болестта, защото половината от случаите на захарен диабет тип 2 могат да бъдат предотвратени, ако бъдат взети мерки във фазата на предиабет, обясни Танкова.

“Изключително сериозен проблем е гестационният захарен диабет. Една от шест бременности е засегната от гестационен диабет, а това носи последици за майката и плода. Всяка четвърта жена, в чието семейство има диабет, е в риск да отключи гестационен диабет по време на бременността“, посочи проф. Танкова.

Обучение на пациентите

За по-добрият контрол над болестта е нужно да се инвестира в обучението на пациентите.

Основната причина сега те да не поддържат добър контрол над заболяването е, че нямат достатъчно знания и мотивация как да управляват заболяването си и как да водят здравословен начин на живот.

За 4 години са спестени 20 млн. лева от лечение на усложнения

Доц. Зорница Миткова от Катедрата по организация и икономика на фармацията във Фармацевтичния факултет на МУ-София обясни, че годишно обществените средства за лечение на диабет са около 550 млн. лв., като близо 20% са за извънболнично проследяване (визити при ОПЛ и други специалисти, изследвания, тест-ленти и др.), 20% са и разходите за медикаменти, като се реимбурсират всички съвременни терапии. Новите терапии, до които пациентите имат неограничен достъп, значително намаляват сърдечно-съдовите и бъбречни усложнения при диабетиците.

Въпреки това основната част от средствата за лечение на диабет – око 60% отиват за хоспитализации и лечение именно на усложненията - сърдечно-съдови, неврологични, бъбречни, хирургични и др.

Все пак, според анализите в България делът на пациентите с добър контрол на болестта нараства и достига 40% от засегнатото население. Това води до намаляване на риска и броя на усложненията, което спестява разходи за тяхното лечение в размер на 20 млн. лв. за периода 2012-2016 г.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.