Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Палестинецът Ашраф е преместен в затвора "";Джудейда"",N

0 коментара

Палестинският лекар Ашраф, който бе осъден на смърт заедно с петте български медицински сестри, е бил преместен от затвора в Бенгази в затвора "Джудейда" в Триполи, където бяха измъчвани при ареста им преди пет години.

Българското посолство в Триполи със загриженост следи случая в Триполи и се опитва да получи повече информация.

Миналата седмица в разговор със Сейф ал Ислям външният министър Соломон Паси настоя палестинецът да бъде поставен при еднакви условия с българките, за които бе обещано да бъдат настанени не в затвора, а във вила в Триполи.

Още при отделянето на палестинеца от сестрите, които са в самостоятелни помещения към затвора "Куефия" в Бенгази, българките бяха притеснени за доктора.

По-рано зам.министърът на външните работи Гергана Грънчарова съобщи, че усилията на МВнР са съсредоточени върху преместването на медицинските сестри от Бенгази в Триполи, при по-добри условия, както и осигуряване на възможност за отпътуване на д-р Здравко Георгиев към България. Тя каза още, че д-р Георгиев се чувства добре. Още се изчаквала позицията на прокуратурата в Либия за евентуално обжалване на присъдата му.

От МВнР съобщиха, че Ханан ал-Уейти, сътрудник на либийския защитник на осъдените на смърт български медицински сестри Осман Бизанти, и съветникът в българското посолство в Триполи Румен Петров пътуват за Бенгази, за да получат мотивите за присъдата на българките. Грънчарова подчерта, че защитниците на медиците ще са в състояние и при съкратени срокове да изготвят аргументираните жалби на обвиняемите до Върховния съд.

Според защитата законният 30-дневен срок, който изтече на 6 юни, е за изготвяне и подписване на мотивите и присъдата, а не за тяхното предаване, припомни Грънчарова. Това разясни по-рано и адвокат Пламен Ялнъзов, който от миналата седмица прави опит да получи мотивите.

Външният министър Соломон Паси заяви в понеделник, че страната ни не е удовлетворена от просрочването на предоставянето на мотивите. Дипломатите дори разчитаха да ги получат още на 20-ия ден от произнасянето на присъдите, за което твърдяха че имат устно обещание от либийския съд.

Всички правно-технически въпроси по отношение на получаването на мотивите да бъдат отнасяни към Министерство на правосъдието и към защитата, препоръча днес Грънчарова.

Грънчарова отхвърли твърденията, че съществува връзка между забавянето на мотивите и международната подкрепа за медицинските сестри. Това е стандартен процес на продължително изготвяне на мотиви, които са готови в ръкописен вид, но напечатването им на компютър е технически процес, който в Либия очевидно отнема продължителен период от време, добави Грънчарова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.