Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът може да удължи срока за завръщане на българския батальон от Ирак

8 коментара
Парламентът може да удължи срока за завръщане на българския батальон от Ирак

Парламентът най-вероятно ще трябва да вземе ново решение за удължаване на мисията на българския батальон в Ирак. За това е информирал външният министър Ивайло Калфин депутатите от комисиите по външна политика и отбрана на съвместно заседание в сряда.

През последните две седмици стана ясно, че не е възможно да се спази решението на предишния парламент за изтегляне до 31 декември, тъй като на 15 декември са парламентарните избори в Ирак и българският батальон има ангажименти към опазването на реда и сигурността за това важно събитие.

Ако след 31 декември българските рейнджъри са извън страната, това е в нарушение на конституцията, която изисква единствено парламентът да разрешава пребиваването на български войници зад граница.

Калфин обаче обясни, че България все още уточнява с американската страна и иракчаните графика за изтегляне и едва след това ще се реши дали е необходимо ново решение на българския парламент. Ако се налага, в него ще бъде записано на коя дата стартира и кога приключва изтеглянето, обясни външният министър.

Според Асен Агов от ДСБ, само с този "законен вариант", т.е. с ново решение на парламента, нашият контингент ще може и да изпълни ангажиментите си по охрана на парламентарните избори в Ирак на 15 декември и след това да се изтегли навреме.

Очевидно е, че решението на Народното събрание от 5 май трябва да се продължи и уточни, ако до 31 декември военните ни не могат да се приберат у нас, каза министър Калфин.

120 български бойци, т.е.около една трета от участниците в петия контингент, съобщи още Агов, вече са подали рапорти за прекратяване на участието си в мисията след нейното приключване и това изисква изпращане на техни заместници.

Пред депутатите от двете комисии външният министър е посочил като възможни варианти за продължаване на българското присъствие в Ирак участие в учебно-тренировъчни дейности, институционално укрепване на иракските сили за сигурност, както и участие в хуманитарни мисии и възстановяване на инфраструктурата.

Юрисдикцията на американските военни е препъни камък за базите

Няма забавяне в преговорите за съвместно използване на български военнотехнически съоръжения от наши и американски въоръжени сили, заяви още Калфин преди началото на заседанието. През последните дни се появиха информации, че евентуално забавяне на преговорния процес може да се отрази негативно на двустранните отношения, а също така да повлияе върху предстоящата в края на седмицата визита на президента Георги Първанов във Вашингтон.

Външният министър уточни, че резултатите от проведените досега двустранни разговори се обобщават и се очаква следващият кръг от преговори да се проведе през ноември. "И българската, и американска страна са доволни, че по трудните проблеми е постигнато общо съгласие," допълни Калфин, но без да конкретизира.

Основният открит въпрос е за юрисдикцията на американските военни, а именно искането на САЩ към България щатските военнослужещи у нас да не бъдат предавани на Международния наказателен съд (МНК) при евентуално тяхно провинение, а да бъдат предавани на американските власти, съобщи още Агов. Той обясни, че според законодателството на САЩ, американски граждани могат да бъдат съдени само от американски съдилища, затова в момента искането на Вашингтон е да бъде сключено двустранно споразумение за предоставянето на имунитет.        

Според Калфин обаче американците вече са оттеглили това искане.

Една от задачите при преговорите е България да съобрази всички договорености с ангажиментите ни към Европейския съюз, посочи външният министър, имайки пред вид, че сме страна по споразумението за Международния наказателен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хммм
    #8

    имат правото да съдят чужди граждани?"Най-великата" демокрация с двойни стандарти.

  2. Гласувал
    #7

    САЩ не са демокрация. Твърде много интереси са заложени за да се оставят избирателите да решават "важни" проблеми.Най-силен отзвук в обществото намират важни събития като булка избягалал от сватбата или каква е позицията спрямо евтаназията. Дори войната в Ирак вече не е интересна тема ...

  3. Захариса
    #6

    А ти какво очакваш от човек с подобна фамилия, пък било то и външен министър?

  4. Lili
    #5

    "Агов обясни, че според законодателството на САЩ, американски граждани могат да бъдат съдени само от американски съдилища, затова в момента искането на Вашингтон е да бъде сключено двустранно споразумение за предоставянето на имунитет." Dori sega towa iskane da e otpadnalo, wse njakoj den otnovo ste se naprawi. I togawa trjabwa da se kashe otkrito na amerikancite, 4e towa iskane e nezakonno. BG ne e 4ast ot USA, w BG ne washi Konstitucijata na USA, a bylgarskite zakoni. Razbra li Agov?

  5. Nina
    #4

    "Очевидно е, че решението на Народното събрание от 5 май трябва да се продължи и уточни, ако до 31 декември военните ни не могат да се приберат у нас, каза министър Калфин."O4ewidno e, 4e nowijat wynshen ministyr e pylen idiot ....

  6. 987
    #3

    "През последните две седмици стана ясно, че не е възможно да се спази решението на предишния парламент за изтегляне до 31 декември, тъй като на 15 декември са парламентарните избори в Ирак и българският батальон има ангажименти към опазването на реда и сигурността за това важно събитие." Koe e po-washno, res6enie na parlamaneta ili angashimentite na bataljona? Podigrawka z parlamentarnata nezawisimost .....

  7. uff
    #2

    abe drugaryu, stiga s tiya klisheta be. pisna mi. "pushechno meso". nekvi piklivi stotina rangeri. golemata rabota. ti pak veche se ulya.

  8. ~~
    #1

    Predi bjaha neukite rusnaci, sega sa typite amerikanci. Dokoga ste se podkopawat bylgarskite institucii, dokoga wojnicite ni ste sa pu6e4no meso za imperski interesi ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.