Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов: Проблемите с ЕС са наследени от предишния кабинет

0 коментара

Оценките за състоянието на българската икономика и изоставане в изпълняването на някои политически критерии за членство в ЕС явно са проблеми, които сегашното правителство е наследило, каза пред журналисти новоизбраният президент Първанов. Така той се присъедини към оценката на Стоян Ганев, че има изоставане в преговорите с ЕС и то се дължи на правителството "Костов".

"Тези негативни оценки се появяваха в няколко последователни доклада на ЕК и трудно могат да се припишат като неуспехи на сегашното правителство, така че упрекът е по-скоро към предишното управление", допълни Първанов. Той и новоизбраният председател на БСП Сергей Станишев се срещнаха на работен обяд в столичния ресторант "Крим" с посланиците на ЕС в София.

Поспорихме дали трябва да има по-специален график за присъединяването на страната ни и обсъдихме дали трябва да се формулират по-конкретни ангажименти на ЕС, например свързани с финансовите трансфери за България, каза Първанов след края на срещата. Той поясни, че е поискал едни по-отчетливи гаранции от ЕС, че няма да се увеличи дистанцията между останалите страни-кандидатки и България в предприсъединителния процес. "Дистанция, свързана с това, че към тези страни ще има по-голям както инвестиционен, така и цялостен интерес от ЕС", допълни Първанов. Той изрази увереност, че предвид решенията на ЕС за подпомагане ускореното присъединяване на България тази опасност ще бъде избегната.

Посланикът на Белгия у нас Едмон Де Вилде също изтъкна, че в Лаакен ЕС е взела решение за България да бъдат направени не само финансови, но и други усилия във връзка с ускоряване на присъединителните процеси. По този начин беше заявена политическата готовност на ЕС да подпомогне България, подчерта Де Вилде. В отговор на въпрос дали 2003 г. е реалистична дата за приключване на преговорите Де Вилде каза, че е трудно да бъдат предвидени точни дати. Същевременно той посочи, че имайки предвид политическата воля на правителството и заявената в Лаакен готовност на страните-членки за подпомагане на България, може да се очаква положително развитие на страната и можем да бъде оптимисти. Смятаме, че с удвоени усилия и от двете страни ще може да се подпомогне по-скорошното членство на България в ЕС, допълни още Де Вилде.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.