Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паскалев ревизира договорите за ползване на три ВиК дружества

0 коментара

Договорите за предоставяне на право на ползване върху дълготрайните активи на ВиК дружествата в Бургас, Велико Търново и Сливен са обявени със заповед на вицепремиера Костадин Паскалев за нищожни. Причините за заповедта издадена на 14 юни е че договорите с трите дружества са сключени при съществени нарушения на нормативната уредба.

В доклада на работната комисия назначена от министерството на регионалното развитие и благоустройството се препоръчва да се предизвикат ревизии в трите дружества с участието на представители на инспектората на министерството, Агенцията за държавен и финансов контрол и териториалните данъчни служби по места.

Договорите за право на ползване върху дълготрайните активи на ВиК Бургас, Велико Търново и Сливен ще бъдат предоставени на съда, каза Паскалев след днешното обсъждане на стратегията за водния сектор. По думите му, това ще стане при евентуална съпротива на частните собственици срещу заповедта на вицепремиера, според която договорите са нищожни и активите на трите ВиК-дружества трябва да се върнат на държавата.

Дълготрайните материални активи на трите дружества са предоставени на 5 софийски и три габровски частни дружества. Проверка на работна комисия на министерството е констатирала нарушения на процедурата за вземане на решения за сключване на договорите, издаване на разрешения в полза на несъществуващи правни субекти, липса на договорни основания и на инвестиционни проекти.

Представителите на ВиК Бургас ООД, ВиК Сливен ООД и ВиК Йовковци ООД във Велико Търново трябва да възстановят правото на владеене върху активите, които са били собственост на дружествата.

Според доклада на комисията при ВиК Сливен и Бургас разрешенията са дадени със съгласие на тогавашния министър от 3 юли 2001 година. Тогава обаче Асеновец ООД и Южни води ООД все още не са били регистрирани, защото решенията на съда за тях са от 4 юли.

В трите случая обществения интерес е пренебрегнат е друго заключение на комисията. При ВиК Сливен договорът е наложен силово от страна на държавата, която притежава 51% от капитала им, като не е дадена възможност общинският съвет да изрази становището си.

В бургаското ВиК общините не са поканени да влязат във водните сдружения. Две чуждестранни фирми КFW и Англиан Уотър, които са имали инвестиционни намерения към ВиК Велико Търново и Бургас са се оттеглили след сключването на договорите.

Договорите за предоставяне на възмездно право предвиждат дружествата да плащат само месечни амортизационни отчисления, което се определя като необосновано от комисията.

Сред мотивите са фактът, че амортизационните отчисления върху активите са определени със закон и не могат да бъдат цена. Те участват като елемент, формиращ цената на водата и не са собствени средства на частните сдружения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.