Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петков отрича да е имало натиск за закриване на Обществения съвет, Костов го зове да си признае грешката

97 коментара
Петков отрича да е имало натиск за закриване на Обществения съвет, Костов го зове да си признае грешката

Министърът на вътрешните работи Румен Петков отрече да му оказван натиск за закриването на предизвикалия спорове Обществен съвет към министерството и заяви, че съветът свършил своята работа, като дал ценни препоръки за новия Закон за МВР.

Лидерът на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов, обаче, определи оправданието на министъра като “невалидно алиби”, тъй като проектозаконът е внесен в МС на 1 септември, 13 дни преди създаването на Обществения съвет.

В понеделник Костов окачестви решението за разпускане на органа като успех за ДСБ и за обществените и гражданските представители, които се противопоставиха на реабилитирането на Държавна сигурност, чийто видни представители станаха членове на съвета. 

По думите на Костов, Общественият съвет не е могъл по никакъв начин да даде каквито и да е било “ценни съвети” по закона за МВР, защото членовете му са имали само едно събиране и то е било на тема “испанският опит”. Лидерът на ДСБ освен това припомни, че съгласно заповедта на Румен Петков Общественият съвет се създаде не заради закона за МВР, а за да съветва министъра “по проблемите на престъпността”.

Костов призова Петков да признае, че е допуснал грешка с Обществения съвет, който само преди три дни бе защитен пред парламента и от премиера Сергей Станишев.

В отговор на депутатско питане от лидера на ДСБ, Станишев каза,

че Общественият съвет “поставя сериозно и отговорно начало да се използва опитът и международният авторитет на всички, които са участвали в изграждането на държавност”.

Вие виждате, че сериозното и отговорно начало свършва след 10 дни”, коментира още лидерът на ДСБ.

Членове на съвета изразиха открито недоволство от решението на Петков. Според бившия вътрешен министър от кабинета на ОДС Богомил Бонев, Общественият съвет е бил по-скоро PR - акция на министерството. В понеделник Бонев заяви пред Дарик радио, че не е бил уведомен, че съветът ще работи само до приемането на промените в закона. Ако закриването на съвета е заради натиск, то това е погрешна политическа стъпка, коментира Бонев.

Бриго Аспарухов, бивш шеф на разузнаването и член на Обществения съвет, заяви от своя страна, че не е давал съгласието си да участва в съвета само за приемането на промени в закона. Ако бяха ми обяснили, че става дума само за това, аз нямаше да участвам, каза Аспарухов.

По повод намерението на Петков да прави втори Обществен съвет, но с участието на общественици, политолози и журналисти, омбудсманът и член на сегашния съвет Гиньо Ганев заяви, че не било необходимо той да се закрива, а само да се разшири.

За трите седмици съществуване на съвета не се чуха публични критики от страна на западни посланици и правителства, каквито се очакваха. Според дипломатически източници, обаче, е имало остри реакции, представени при неофициални разговори.

Факт е също така, че по-голямата част от медиите заеха критична позиция към създадения от Петков орган. Някои коментираха, че там е събран “цветът” на бившата ДС, а други се ограничиха да посочат, че тези лица не представляват обществото и не могат да бъдат точно “обществен съвет”.

Румен Петков коментира в понеделник, че нароченият за разпускане орган бил “обруган” само от хора, за които е важно да се появяват в медиите. “Очевидно една част от тия хора ги е страх. Но не от Любен Гоцев и Бриго Аспарухов, тях примерно ги е страх от Богомил Бонев”.

“Ще защитя авторитета на министерството и неговите служби, защото 15 години се прави внушението, че, видите ли, министерството и неговите служби не са имали ясна позиция относно някои приватизационни сделки. И оттук идва страхът на тези хора”, смята Петков. Той обеща данните за приватизацията, с които МВР разполага, да бъдат предоставени на обществото.

По думите му, вторият Обществен съвет, който той ще създаде, ще има за задача да оценява работата в службите на МВР и така тя вече нямало да се измерва само със статистически данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

97 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хммм
    #99

    Я да видим как се е доставял природния газ при управлението на Костов - Газпром -> Газекспорт -> Овергаз -> Топенерджи -> Булгаргаз.Поне един "паразит".При управлението на Костов както написах цената за крайния потребилел е над 110 зелени, в западна Европа - около 85 зелени. Преди да се "включат" такава схема цената към крайния потребител е била около 75 зелени.Я сега кажи, кое не е вярно?

  2. хммм
    #98

    дистрибутор, но Овергаз е препродавал купения газ от Газекспорт на Топенерджи, които са препродавали на Булгаргаз, който пък е разпределял/продавал на крайния потребител.При цялята тази "далаверка" (законна) България е имала най-скъп газ в Европа.

  3. Метан
    #97

    Вчера не ти отговорих, защото и други те уличиха в пълно невежество, но ти продължаваш с измислените си "факти" за газа. Затова ще те светна, но за последно.1.Съставът на природния газ, доставян в България е с почти постоянен състав, като метанът е около 98%, останалите газове като азот, етан и др. са под 1% всеки един от тях. А любимите ти пропан и бутан са под 0,05%. Ако искаш да се образоваш, дай си е-mai -ла да ти изпратя сертификат на Булгаргаз.2. Не знам какво разбираш под "прекупвачи", но

  4. Joe
    #95

    Но нямахме тогава друг изход! Те бяха и са естествено много добре организирани.Но все пак Луканов нещо му стана. Никой не му го е пожелавал, естествено! Но когато участваш в подобни мръсни комбинации няма начин някой да не настъпиш някого, а той пък за зла участ наел хладнокръвни копелета-убийци ... жалко за човека! Много неща можеше да пропее.

  5. bird
    #94

    .....

  6. bird
    #93

    Probutaha vi DS-te za oratori i vodachi, no ne gi razpoznahte...

  7. Joe
    #92

    Александър Божков го съдиха, съдиха ... и го оправдаваха, оправдаваха... Това че ДС не е съдена е просто обяснимо - ДС беше законно създадена структура. Що се отнася до престъпленията й - там има някой друг поосъден, например генерала ТодоровСпомни си и разведчика Сергей Антонов .. ами невинен ... хрисим човек!

  8. хммм
    #91

    от ДС, но постояно има постове от рода "ДС е виновна" - та според твойте думи това не може да се ползва. А самия ти го ползваш често.От друга страна - дори и да има осъден служител от ДС, няма групова отговорност - т.е. като цяло не можеш да прехвърляш вината върху ДС (пак според думите ти) - все едно няколко служители да са събирали марки и да кажеш, че цялоко ДС са били филателисти.Карай навсякъде по тези критерии за които споменаваш, иначе го караш на двойни стандарти за свой-чужд.Колкото до това,

  9. М. Николова
    #90

    Немедлено уволнените ДС-генерали "обществени съветници" на любителя на фонтани, също като нас СА ИЗНЕНАДАНИ от уволнението си, за което НАУЧИЛИ от пресата!!!Сиреч, даже и те разобличават лъжата на Петков, че са му били нужни само за Закона за МВР. И изобщо никакъв натиск на ДСБ и не е усетил Петков, няма такова нещо! А струпването пред МВР на колите на посолствата през миналата седмица (Коритаров) е заради близката църква, или Сатиричния театър, но няма нищо общо с уволнението на ДС-генералите, така де! Ха-ха-ха!!!!!

  10. хммм
    #89

    постоянно споменавате примеро ДС - нещо да е доказано, някоя присъда да е издадена? А обсъжданите далаверки на Велчев с външния дълд? Добри ли са - е неможе да се осъди - всичко е законно, но дали е добре за България?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.