Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев свиква партийните лидери за изход от кризата

Първанов против вотът да е през септември, когато българите масово почиват

8 коментара
Плевнелиев се включи в празника на розата в Казанлък, сн. БГНЕС

Страната е в политическа криза и е ясно, че предсрочни избори наесен ще има, заяви в неделя в Казанлък президентът Росен Плевнелиев, който в неделя се включи в ритуала "Розобер" по време на 111-ия Празник на розата в Казанлък.

Необходимо е да спре реваншизмът на политиците, защото народът очаква отговори и решения на важни национални въпроси, коментира още държавният глава. Той заяви, че ще проведе серия от разговори с лидерите на политическите партии и ще ги призове да се постигне национално съгласие за реформи в здравеопазването, администрацията, пенсионното осигурява, енергетиката, спрените еврофондове, както и да се изчисти имиджа на България в ЕС.

България остава в парламентарна и политическа криза, а и в демографска и икономическа и ако политическият елит не постигне съгласие по бъдещите цели, ще се завърти тежка криза, каза Плевнелиев.

Той допълни, че вече разговарял лидерите на ГЕРБ, БСП и ДПС Бойко Борисов, Сергей Станишев и Лютви Местан.

Предшественикът му Георги Първанов и лидер на АБВ по-късно коментира, че президентството трябва да бъде използвано като територия, на която да бъде изработена декларация за национално съгласие. Тя трябва да включва съгласие по бюджетната политика за 2015 г., консенсус по енергийната политика на България и промени в Изборния кодекс, заяви Първанов след съвещание на АВБ.

Необходимо е съгласие за бюджета за следващата година, защото е много вероятно едни да го приемат, а други да го изпълняват, каза още той.

Според Плевнелиев е рано да се говори за служебен кабинет, тъй като това не е самоцел, но може да бъде инструмент за успокояване на нацията и за задаване на приоритетите, около които се постигне национално съгласие.

Той призова партиите да не си правят тънки политически сметки с въвеждането на задължително гласуване, а да попитат с референдум народа какво мисли.  "Питайте го този народ кога и как да се промени Конституцията", призова Росен Плевнелиев. Според него освен да се въведе задължителното  гласуване, трябва да се отговори и на въпроса как ще се даде възможност на българите в чужбина да гласуват.

Той не отговори на въпроса дали има вариант за бъдещо управление между ГЕРБ и БСП по немски модел.

"Да, голямата коалиция в Германия се случи, не само защото трябваше да се излезе от кризата, но и затова защото лидерите в Германия години наред си говорят, имат споделени ценности, докато тук се даваме на прокурори и от високата трибуна на парламента казваме кой никога няма да бъде допуснат повече във властта", коментира президентът.

Георги Първанов подкрепи задължителното гласуване като опит за намаляване на влиянието на ДПС-вота, но се обяви срещу избори през септември. "Както знаете, половината от активна България е в чужбина на почивка. Това е елемент от стремежа вотът да бъде свит само върху контролирания. Вотът да бъде свит само около платения. Това е част от общия интерес и на БСП, и на ДПС, и на ГЕРБ", заяви президентът 2002-2012 г.

Хората би трябвало да излязат да гласуват, когато видят промени в политиката, добави той. От АБВ поискаха задължителният вот да бъде записан не само в Изборния кодекс, но и в Конституцията.

Втората проблемна сфера е енергетиката - категорично решение за "Южен поток", бъдещето на ядрената енергетика - реализация на АЕЦ "Белене" и нов блок в АЕЦ "Козлодуй", управлението на енергийните дружества - са темите, които трябва да бъдат дискутирани, смятат от АБВ. Освен това са необходими и спешни промени в Изборния кодекс, включително и намаляване на партийните субсидии.

Попитан дали очаква оставки в БСП, Георги Първанов отвърна, че очаква такава от началника на транспорта на "Позитано" 20.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Angie A.
    #8

    Направо да си им каже, какво му е казал Бойко и Прокопив да се слчува занапред, че да продължаваме с този президентски цирк! Какво се прави на загиржен и независим - всички виждаме, че дори самият ни президент е подвластен на корпоративни кръгове и не го е еня за България!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. ddemi
    #6

    Христиан-демократите в Германия и преди са били в коалиция със социал-демократите, но никога никой няма да се съюзи с т.нар. Леви - остатъците от някогашната Единна социалистическа партия на ГДР. В бившето ГДР, както и в България, има червени бабички, чиято единствена утеха е да гласуват както едно време, под строй. Съюз между демократи и социалисти, било то национал-социалисти или интернационал-социалисти, в демократична държава е невъзможен. Със социалисти се обединяват етнически и националистически

  4. byrzo
    #5

    Плевнелиев чак сега се усети, че може да го играе като обединител на нацията с тези консултации. Досега правеше точно обратното. Да видим докъде ще докара нещата.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  6. Майтапчия
    #3

    По Бай Радой: Гърбът си с рози накичи - по-нататък си го знаете!

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  8. Boriana Boneva
    #1

    ще станем европейска държава когато политиката престане да се обвързва с бизнеса, т. е. когато политиката си върви по своета пътека, а бизнесът в своята пътека.Политика в руслото на евроантратическата демокрация, бизнесът в руслото на пазарната. Когато държавата ни е толкова социална колкото западните демокрация. Но за това трябва богатство, труд и честност. 25 години са нищо. И ако българинът не разбере че днес работи за просперитета внуците и особено правнуците няма да постигне нищо. Ние сме похабено и жертвено поколение. Това ни завеща и остави комунизма. Мал шанс.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.