
Във връзка с членството в ЕС те приеха промени в правилника за дейността си и създадоха изцяло нова глава “Парламентарен контрол по въпросите на ЕС”.
Парламентарната комисия за европейска интеграция ще се преименува в комисия по европейските въпроси и към нея ще се създаде подкомисия, която ще следи дали средствата от Кохезионния и Структурните фондове се усвояват правилно и в срок.
Отхвърлено беше предложението на ДСБ да се създаде постоянна парламентарна комисия, която да осъществява контрол над европейските фондове.
Българските евродепутати ще имат право да участват в откритите заседанията на комисията с право на съвещателен глас.
Новите текстове задължават правителството да внася годишна програма за участието на България в заседанията на ЕС.
МС ще предоставя на парламента проектите на всички законодателни актове, които получава от Брюксел.
Според разпоредбите на новата глава, кандидатите за длъжности в европейската администрация също ще бъдат изслушвани от парламентарната комисия по европейските въпроси.
Депутатите ще изслушват и премиера на всеки 6 месеца за задачите на България по време на текущото председателство на ЕС.
Според новите разпоредби, парламентът ще осигурява на българските евродепутати работно помещение в София с необходимите технически и комуникационни средства. Разходите за това помещение ще се поемат от съответния член на ЕП.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент