Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политика на правителството е обречена, ако няма конкуренция

0 коментара

Как оценявате това, което се предлага в обръщението на премиера?

Това, което се предлага, е движение в правилна посока.

В какъв смисъл?

В смисъл, че освобождаването от данъци на парите, които се реинвестират в печалбата, е най-големият плюс. Аз предлагах това да стане още през 1995 г.. Но за съжаление тогава не беше прието.

Значи това е идея още от времето на демократичната левица, когато беше в управлението?

Не бих казал, че е на Демократичната левица. То е измислено отдавна в икономическата теория, но за съжаление не беше приложено. Две неща не бяха приложени: освобождението на реинвестициите от печалба и освобождението на вноса на машини и съоръжения от мита.

Тогава заради проблеми в бюджета ли не бяха приети?

Не. Заради проблемите в банковата система, заради които от бюджета трябваше да платим на фирмите 90% и на гражданите 100%, което беше огромно натоварване.

Сега в тази ситуация бюджетът по какъв начин се явява инструмент за реализиране на намеренията на новото правителство?

Явява се инструмент, защото, когато се пренебрегнат етични ползи, в случая, когато данъците са високи, теоретично се предполага, че ще има по-големи постъпления, което на практика естествено не се реализира. Така, че по- добре е данъците да бъдат по-ниски, но събираемостта да е по-висока. Може би единствената препоръка, която бих си позволил е, че по-големи резерви има в намаляването на данък добавена стойност, отколкото в намалението даже и на данъка върху доходите. Така, че предполагам следващата логична стъпка е намаление на ДДС.

Добре, това, което предлага Симеон Сакскобургтски по какъв начин би се отразило върху стабилността на бюджета. Би ли ощетило по някакъв начин държавата?

Мисля, че в тези процеси на намаление на данъците няма да окажат съществено влияние върху бюджетните приходи. То няма да е съществено от гледна точка на макроикономическото равновесие на страната, но би следвало да окаже положително влияние върху приходите в бюджета.

Представители на новото управляващо мнозинство твърдят, че условие да реализират своите намерения би било запушването на дупки в бюджета, както те се изразяват, и привличането на чуждестранни инвестиции. Сериозен инструмент виждат и в затягане на митническия контролно-пропускателен режим. Това реалистични неща ли са?

Да, стига затягането на митниците да бъде реално, тъй като всички правителства досега без изключения са имали такива намерения. Мисля, че има различни оценки, но според мен,1 млрд. лева пропуснати ползи от мита не е реалистична цифра, както пишат някои колеги. Поради проста сметка, че ако приемем, че вносът е около 4 млрд. долара и нещо, до пет милиарда, значи не е възможно да бъдат 25% пропуснатите ползи. Причината е, че средните мита в България, гонейки стандарта на Европейския съюз, са по-ниски или иначе казано, пропуснатите ползи са около 400-500 млн. лева.

Говорите за интервюта на Емил Димитров?

Не. Не визирам никакви интервюта. Имам предвид изказвания не само на него, но и преди това правителство.

Това няма ли да доведе до една ситуация на подвеждане, на създаване на прекалено големи очаквания? Да се получат ресурси от някъде, откъдето реалистично не биха могли да дойдат?

Абсолютно сте прав. Може. Пропуснатите ползи в най-добрия случай са около 4-500 млн. марки, които не са малко, разбира се, но не това е решението на проблема за България. Като казвам, че в митниците трябва да бъде въведен ред, имам предвид, че решението на българския казус в икономиката не е в митниците, а е в реалната структурна реформа и най-вече в стимулирането на съвкупност от търсене, съчетано със структурната реформа. Защото в у нас досега или се стимулираше търсенето, без структурна реформа, или се залага много на структурната реформа при критично ниски доходи. Разковничето на българският казус ще бъде съчетаването на намаляването на данъците, със реална структурна реформа, изразена в технологично и продуктово обновление на българската икономика.

При какви условия според вас обещанията, които отправя премиерът Симеон Сакскобургготски, могат да се окажат неосъществими?

Неосъществими ще се окажат при положение, че не бъде даден шанс на българския бизнес. Ако икономическата политика, водена от което и да било правителство не доведе до повишаване на конкурентноспособността на българския производител, то тази икономическа политика е обречена на неуспех.

Вие виждате ли признаци, че правителството на Сакскобургготски ще води тъкмо такава политика?

Ами надявам си, тъй като според мене здравият разум показва, че ние нямаме друг шанс. Загубихме в лутане вече доста време. Ако икономическата политика на България в следващите месеци, година, две не успее да съчетае нарасналото платежоспособно търсене на български стоки и увеличение на български износ, просто задачата остава с три неизвестни и крайният резултат няма да бъде много желан.

Това, което беше обявено в обръщението на премиера, дава ли основание да считаме, че тъкмо в такава посока ще бъде насочена икономическата политика?

Трябва да изчакаме да видим дали тези добри намерения ще бъдат съчетани с реални промени в структурата на инвестициите в България и с реално повишение на конкурентноспособността на българските производители. В това число с една реалистична и добре подплатена финансово структурна политика и със сериозни стъпки в осигуряването на експортните стимули за българските производители. Като икономист аз бих се зарадвал повече на експортното стимулиране, отколкото на намалението на данъка с 2-3 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.