Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полската и българската енергетика – сходни проблеми, различни подходи

22 коментара
Полската и българската енергетика – сходни проблеми, различни подходи

Всеизвестен факт е, че Полша има голям проблем да изпълни целите, заложени от Европейския съюз в Пакет "Климат и енергия", който задължава страните членки да увеличат дела на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ), да намалят емисиите на парникови газове и да подобрят енергийната ефективност. 95% от електричеството в Полша се генерира от въглищни централи, над 70% от енергийната инфраструктура е за тотална подмяна, а инвестициите във възобновяеми източници се случват бавно и трудно поради ред причини.

Ситуацията прилича много на тази у нас, където Брюксел оказва сериозен натиск да се модернизират въглищните централи или да се затворят и да се диверсифицират енергийните източници, като се даде приоритет на възобновяемите. И докато Полша влиза в директна конфронтация с ЕС по отношение на нереалистичността на целите за новите страни членки, България лицемерно си мълчи и отлага прилагането на директивите с надеждата, че те ще се променят под натиска на по-напористите.

Полша е завела съдебен иск срещу ЕК заради това, че са ѝ отпуснати по-малко от заявените европейски квоти за изхвърляне на въглеродни емисии от предприятията и изразява открито скептицизма си към намеренията да се наложат още по-големи ограничения за парниковите газове, какъвто неуспешен опит имаше в Копенхаген миналия декември. Страната е пресрочила няколко поредни срока да представи план за действие пред ЕС за изпълнението на целите от пакета "Климат и енергия", като по този начин затвърждава имиджа си на лошото дете на ЕС. Освен това Полша обвинява ЕК, че е излъгала за цената, която страната трябва да плати, за да премине към ниско въглеродна икономика. Според професор Кшищоф Змиевски, главен секретар на Обществения съвет за намаляване на емисиите, Полша трябва да плати 320 млрд. евро в следващите 20 години, докато ЕК представила изчисления за 4 пъти по-малка сума при обявяването на целите за ограничаване на емисиите.

Цената на членството в ЕС

В момента Полша гордо може да се похвали с безусловна енергийна независимост поради една единствена причина – залежите на черни и лигнитни въглища. С 95% от електричеството в Полша генерирано от въглищни централи, страната изпреварва по използване на твърдото гориво Австралия, САЩ, Южна Африка и дори Китай. Широкото използване на въглища в производството на електроенергия в Полша е не само в наследство от миналото, но и съзнателен избор на редица полски правителства. Заради изобилието от находища, въглищата се смятат за важен стълб за полската енергийната сигурност. През 2008 г. полското икономическо министерство публикува документа "Полска енергийна политика до 2030 г.", в който се посочва , че: "Национална ресурси на твърди и кафяви въглища играят важна роля на стабилизатор на енергийната сигурност".

Заради екологичния натиск на Брюксел обаче енергийният микс на Полша трябва да се промени, а цената за това ще е сериозна. В момента ВЕИ представляват малко над 5% от енергийните източници на страната като до 2020 г. делът им трябва да достигне 15% (за България процентът е 16). Страната е бедна на слънчева светлина, възможностите за вятърни електроцентрали са скромни и няма никакъв опит с ядрената енергия, затова трябва да помисли за въвеждане на други нисковъглеродни технологии – използване на биомаса и природен газ, добив на енергия от морската вода (на Балтийско море), съхранение на въглерод и др.

С най-голям потенциал за развитие в областта на ВЕИ в Полша е биомасата. По думите на Ришард Гаевски, председател на Полската камара за биомаса, в момента на територията на страната има засадени около 11 хиляди хектара "енергийни" култури, като обемът им може

да достигне 350 хиляди хектара. Така Полша има шанс да изпълни голяма част от ангажимента си за 15% зелена енергия до 2020 г. Проблемът с този източник е транспортирането му и ако плантацията не е засадена в близост до централата, използването му се обезсмисля или оскъпява много производството. Друг проблем е, че производителите на конвенционалната енергия използват биомаса в централите си, но не в отделни инсталации, а я изгарят заедно с въглищата. Така част от произведената енергия се признава за генерирана от ВЕИ, но ефективността рязко намалява.

Големите надежди за ядрена централа

Полското правителство възлага големи надежди на ядрената енергия. Планът на управляващите предвижда до 2030 г. 15% от електричеството да се произвежда от ядрени мощности. Първият проект за ядрена централа би трябвало да добави 30 гигавата към полската генерация в следващите 10 години, след което ще се изградят нови мощности. Както и при проекта за АЕЦ "Белене" обаче и този е потънал в неизвестни, като най-големите скептици го наричат "пи ар акция на правителството". Най-съществените въпроси с реализацията са, разбира се, финансирането и на второ място – локацията на централата.

Плановете са най-голямата държавна електрическа компания "Пи Джи И" (PGE) да притежава мажоритарен дял от 51% в проекта, но според енергийния бранш в Полша, този вариант е твърде оптимистичен, тъй като държавата е изправена пред сериозен финансов недостиг. За доставчици на оборудването от сега се спрягат американските "Уестингхаус" и "Дженеръл Илектрик", френската "Арева" и японската "Хитачи".

Със сигурност изграждането на ядрена централа ще доведе до диверсификация на енергийните източници, но няма да реши проблемите с недостига на електричество, пред които Полша най-вероятно ще се изправи в следващите 15 години. При положение, че 60% от цялото енергийно производство на Полша трябва да се подмени до 2030 г. ядрените проекти на правителството представляват едва една четвърт от нужната подмяна.

Пари, пари и пак пари

Проучване на проф. Кшищоф Змиевски сочи, че цените на електроенергията през 2009 г. в Полша са 2/3 по-високи от тези през 2005 г. Според професора има пряка зависимост между поскъпването на цените и консолидацията на енергийния пазар, която доведе до появата на 4 големи играча – всичките държавни. По негово мнение цените на енергията до 2013 г. ще са двойно по-високи от сега и 4 пъти по-високи в сравнение с 2004 г. Това ще се отрази на цените в сектора на индустрията и ще го направи по-малко конкурентноспособен. Основните фактори за поскъпване са по-нататъшната консолидация на пазара, необходимостта от закупуване на емисии и недостатъчната поява на нови мощности.

Мащабната инвестиционна програма, която трябва да извърши Полша, е съществен проблем, така както и нежеланието ѝ да се откаже от въглищата и независимостта, която те ѝ осигуряват. Въпреки ръста на БВП в условията на финансова криза, дължащ се на вътрешното потребление, Полша има голям външен дълг, а дефицитът ѝ може да достигне 7% - над два пъти позволеното от ЕК. Това означава, че страната ще има сериозни проблеми да привлече външно кредитиране.

След Втората световна война, когато Варшава е изравнена със земята, правителството създава фонд, в който постъпва определен процент от доходите на всеки един поляк и благодарение на тези средства градът е възстановен изцяло. Близо 70 години по-късно цената за модернизацията на полската енергетика ще падне отново върху гражданите. Ситуацията щеше да е различна, ако не беше държавният монопол в сектора – над 70% от производителите и над 80% от доставчиците на електричество са държавни компании. Частична или цялостна приватизация на сектора е едно от решенията на полските енергийни проблеми, но държавата трудно ще се реши на подобна стъпка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ecosapiens
    #23

    от нас! Имат специален държавен термоизолационен фонд, който стимулира новите енергийни технологии. А нашият "Фонд за енергийна ефективност" - чувал ли е някой за него ?!

  2. Lili Kostova
    #22

    Близо 70 години по-късно цената за модернизацията на полската енергетика ще падне отново върху гражданите. Ситуацията щеше да е различна, ако не беше държавният монопол в сектора – над 70% от производителите и над 80% от доставчиците на електричество са държавни компании. Частична или цялостна приватизация на сектора е едно от решенията на полските енергийни проблеми, но държавата трудно ще се реши на подобна стъпка.E tova e nai-goljamata glupost, kojato sym chuvala! Nali ako sa chastni, cenata ste

  3. др.Петрофф
    #21

    поляците работят много и сериозно.Повечето работят на две места.Цените са по-ниски или равни с Бг,но доходите са доста по-големи.Поне двойни на ннашите.Имат подготвени кадри в управлението и странни данъчни закони...Има държавен сектор в икономиката който генерира доходи за държавата.Само KGHM-Polska miedz. дава около 2 млрд евро...Живея сега срещу едно данъяно управление и до сега не съм видял опашка за подаване на справка или декларация ,както е в Бг на 14всеки месец...да не ги оплакваме....по-добре са от нас и бирата е добра...и водката(водуня)

  4. Dobra
    #20

    Polska energetika idem !

  5. Газпром
    #19

    газ - скоро и други страни на опашката

  6. Иван
    #18

    Каквото и да се прави, цената винаги я плаща крайния потребител или основно хората.Разликата е само в начина на разпредаление на приходите по цялата верига. В Полша много малко излиза извън, или поляци плащат на поляци и икономиката върви.При нас, за българите остават само мизерна част. Лъвския пай го взимат чужданците - ЕНЕЛ, ЧЕЗ, Е.ON ....., фотоволтаици, вятърна енергия и др.

  7. Факт
    #17

    За да им обясни, че АЕЦ не трябва да се строи.

  8. Газпром
    #16

    Холандия и Дания са поискали увеличение на доставките на руски газ29 октомври 2010 | 14:19 | Агенция "Фокус"Начало / РусияМосква. Холандия и Дания са поискали увеличение на доставките на руски природен газ. Това съобщи заместник-председателят на Управителния съвет на „Газпром” Александър Медведев, съобщава радио „Ехото на Москва”. По-рано вицепремиерите на Русия и Полша Игор Сечин и Валдемар Павляк подписаха протоколи за внасянето на промени в двустранните газови споразумения, които предвиждат увеличаване на доставките на руски природен газ за Полша.

  9. PSE
    #15

    Данните за 2009 год. за Полша:-обща инсталирана мощност - 35 594 MW;-разполагаема мощност - 35 243 MW;-средният годишен резерв на мощност на разположение на оператора на преносна система е 4 861 MW;-производство на електроенергия през 2009 г. е 150 913 GWh; -вътрешно потребление на енергия през 2009 г. е 148 718 GWh;-структура на генериращи мощности за 2009 г.: въглища-83,44%; индустриални-6,15%; ВЕЦ-6,51%; газови - 2,15%; ВЕИ- 1,74%

  10. Пеню
    #14

    Следващото е от руска преса:" В Европе ситуация совсем другая. Дело в том, что сейчас на европейском рынке нарастают конкурентные предложения газа со стороны Норвегии, Катара, Алжира и прочих стран. В связи с этим, заключенные долгосрочные контракты с «Газпромом» оказываются неконкурентными, возникает риск отказа потребителей от продления этих контрактов. А это для «Газпрома» равносильно смерти, поэтому ему нужно будет снижать цены поставок. Хотя даже с учетом снижения цен, российский газ для европейцев сейчас обходится дороже норвежского. "

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.