Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи се страхуват от война в Ирак, сочи НЦИОМ

0 коментара

63.5 % от българите се опасяват от терористични актове в България, ако страната ни подкрепи САЩ за евентуални удари срещу Ирак, 21% нямат такива страхове, а 15.5 % не могат да преценят. Това показва национално представително проучване на НЦИОМ, проведено между 11 и 17 февруари сред 1248 души в цялата страна.

50.3 % по-скоро не вярват, че България ще бъде защитена от САЩ и НАТО в случай на война в Ирак, 29 % са на обратното мнение, а 20.7 % не могат да преценят.

53 % не смятат, че евентуални военни удари на САЩ и съюзниците им срещу Ирак са израз на антитерористична позиция, каквото мнение поддържат 23.1 %.

При евентуален военен конфликт в Ирак, 19.9 % биха симпатизирали на САЩ и техните съюзници, а 10.1% на Ирак. 54.8 % заявяват, че няма да симпатизират на нито една от страните.

Според 72.6 % от българите военни удари на САЩ в Ирак биха приближили човечеството към нова световна война, а само 11.4 % смятат, че те биха отдалечили нова световна война.

По повод получените данни, социологът Иво Желев заяви пред БНР, че в България има една група хора с доста сериозно повишена тревожност. "Това са най-уязвимите хора, най-маргиналните групи - хората с най-нисък стандарт, най-бедните, живеещите в малките населени места и в селата, най-възрастните и електоратът на левицата по други причини. Има и една група, която е относително по-спокойна, което означава, че там делът на хората, които се чувстват по-уверени и не толкова застрашени, възлиза на някъде 30 - 35 %", обясни Желев. Той уточни, че това са по-информираните хора, които обаче пак са много критични спрямо американската политика.

Като причина за разликата между общественото мнение в САЩ и в европейските страни, Желев посочи, че 60% от американците смятат, че Саддам Хюсеин и държавата, която той ръководи, имат пръст в терористичните атаки от 11 септември и че Саддам продължава и в момента да оказва помощ на терористични групи на "Ал Каида", докато останалата част от човечеството не споделя подобен възглед.

Запитан защо при такива нагласи българските граждани не излизат да протестират срещу войната, социологът отговори, че има "известно изхабяване от протести". "При нас неблагополучията - изглежда е народопсихологическа черта - водят до затваряне, а не до отваряне, не до отприщване на енергия. Това не е от днес, не е само по този въпрос", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.