Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прекратяването на "Южен поток" удря ПИБ с 34 млн. лв

7 коментара

Кредитирана от "Първа инвестиционна банка" (ПИБ) инвестиция в терени, попадащи в обхвата на трасето на газопровода "Южен поток" у нас, е застрашена при напълно прекратяване на реализацията на проекта, за който в неделя премиерът Пламен Орешарски съобщи, че е спрял до отстраняване на проблемите му с европейското законодателство, заради което от Брюксел започнаха наказателна процедура срещу България.

 

ПИБ е предоставила заеми за покупката на земите в местността Паша дере, където по проект трябва да излиза подводната тръба и да започне наземното трасе на "Южен поток", пише сайтът Биволъ в сряда. Негово разследване сочи, че цената на сделките е 207 лв на кв.м и те са станали малко след идването на власт на кабинета "Орешарски".

 

Подготовката им обаче тръгва още през юни 2005 г., когато фирмата "Шангрела" ЕООД на ливанския гражданин Газуан Ахмад Шараф, изкупува земеделски земи от частни собственици в района на Паша Дере и ги ипотекира в ПИБ срещу заем от 5.11 млн. лв.

 

По това време само се говори за планове за нов газопровод по дъното на Черно море, но проучвания сочели именно Паша дере като най-подходящо място за трасето му. Изданието коментира, че ясен индикатор, че инвеститорският интерес към тези терени е да се печели от сервитутните такси, а не курортен, е това, че няма постъпки за промяна на предназначението на горските терени в урегулирани парцели.

 

След като през януари 2008 г. България подписва с Русия споразумението на строежа на "Южен поток", земите в Паша дере са поскъпнали повече от двойно през 2009 г. Това сочи нова ипотека в ПИБ за 12.437 млн. лв. на същите терени, но вече окрупнени.

 

През ноември същото година "Шангрела" става собственост на кипърската офшорка "Тейлуинд Трейдинг & Инвестмънт Лимитид". Газуан Шараф остава управител до 16 декември 2010, когато е сменен от Елена Николова, съдружничка на съпругата му в няколко фирми. От 15 май 2013 управител е иракчанинът с британски паспорт Антон Джибрил, който има общ бизнес с брата на Газуан Шараф - Рамез. Реалният собственик на офшорката обаче не е публичен според кипърското законодателство.

 

След идването на власт на кабинета "Орешарски" миналото лято ПИБ купува от "Шангрела " ипотекираните вече земи за 34.568 млн. лв. Досегашният собственик запазва само 500 кв. м парцел.

 

При прокарване на газопровод се учредяват сервитутни зони около неговата инфраструктура и на техните собственици се заплаща за това, така при прекратяване на проекта ПИБ ще е на загуба от сериозна инвестиция, смята изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #7

    Данните от "Биволъ" са любопитни, но нищо повече. Нали "демокрацията", "отвореното общество", "свободоно на предприемаческия дух" и пр. мантри, които ни ги набиват в главите, изискват точно това - да могат се печелят пари по всички възможни начини (освен онези, които в момента "горе" са се уговорили да обявят за незаконни). Е, ПИБ точно това прави.

  2. luben.stanev
    #6

    Заради Южен Поток, Бюлгария рискува да загуби 16 милиарда евро финансиране! И защо??? За да ПЛАТИМЕ 3.7 МИЛИАРДА евро на Газпром за да може да ни изнудва още по-успешно??? Това е едно от най-големите ПРЕДАТЕЛСТВА в Българската история!

  3. jivka65
    #5

    Зад спирането на проекта "Южен поток" стоят интересите на Цветелина Бориславова чрез нейните ВЕЦ-ове, както и енергийните амбиции на Иво Прокопиев.

  4. daniel32
    #4

    Ама глупост след глупост чета тук. Онзи ден стана ясно, че европейски експерти ще дойдат в София, за да гововорят за законодателните промени по повод този проект. Тоест от Европа изобщо не искат той да се спира. Може би има някакви проблеми, нерешени въпроси, но Южен поток ще има, защото е добре за България. Всичко е въпрос на договорки.

  5. join_alex
    #3

    Mediapool, не бъдете като "Liverpool". Не е вярно, че се спира потока. Напротив, в момента общественото мнение в България е категорично за проекта – 64% от българите го одобряват. Ако гледаме на ситуацията стратегически и без емоции – проектът "Южен поток" изглежда по-скоро необратим, което е важното и за Европа, и за България. В момента споровете са концентрирани върху това как точно да бъде реализиран този европейски проект. В момента се разглеждат нещата от юридическа гледна точка. Нищо не е спряно, стига с тези фърси фантасмагории, а бъдете обективни.

  6. boby1945
    #2

    Нищо рисково! Да не плачкат банкерите!! Земя като тая до Паша дере винаги си има цена и с Южен поток и без него.....

  7. Dr. Mancho
    #1

    Така е, рискови инвестиции.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.