Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: Използваме мониторинга за съдебна реформа от А до Я

Искаме така да подредим България, че всички да бъдем респектирани от закона и да го спазваме

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Мониторингът на Европейската комисия върху правосъдната реформа в България е ефективен и го подкрепям, заяви премиерът Бойко Борисов в петък, два дни след като евродепутати на ГЕРБ организираха с БСП, ДПС и главния прокурор офанзива в Брюксел срещу неефективния според тях европейски механизъм. Моята позиция винаги е била, че мониторинговият механизъм на ЕК трябва да бъде използван, за да се реформира съдебната система от А до Я, обяви от Брюксел премиерът. Само преди две седмици в интервю за Mediapool той обясни, че не вижда причина за реформа на прокуратурата и нарочи реформаторски настроените съдии, подкрепящи наблюдението на ЕК, за поддръжници на ДСБ.

"Искаме така да подредим България, че всички да бъдем респектирани от закона и да го спазваме", декларира сега Борисов.

И също както в четвъртък се направи на изненадан за искането на депутатите от ГЕРБ да бъдат уволнени всички кадри на ДСБ във властта, включително двама министри, в петък се държа така, сякаш няма нищо общо с показната акция на евродепутатите си срещу ЕК.

"Сам по себе си той (мониторингът) е ефективен и затова го подкрепям толкова много и затова съм убеден, че в рамките на мандата на тази комисия (ЕК), около две години и половина още, ние ще се справим. Без да се налага, както днес в тутиър прочетох, че президентът Бъсеску (бившият румънски президент) е поискал молдовско гражданство, без да се налага нашите държавници да бягат по Европа и да търсят гражданство", допълни премиерът. Той най-вероятно има предвид, че Траян Бъсеску е уплашен от действията на независимата румънска прокуратура за борба с корупцията по върховете на властта, каквато българските власти отказват да създадат и у нас.

Борисов уточни, че целта на готвените законодателни промени е да се гарантира превенция, вместо да се извърши престъпление и след това българските власти да го разкриват.

"На базата на това съм разпоредил - на ЕК да се представи ясен план: какво правим април, какви закони приемаме. Какво ще правим с бюрото срещу корупцията – срокове, НК, НПК, какво правим до април-май догодина...", изреди премиерът. Сред изброените от него закони няма ни един, който да служи за превенция на корупция.

Бойко Борисов е оптимист, че до две години България може да отчете постиженията си пред ЕК и да поиска отпадането на мониторинговия механизъм. Засега ЕК се е ангажирала със снемане на наблюдението само за Румъния, която, според Брюксел, се справя с корупцията по високите етажи на властта и показва, че възприема критериите и препоръките на ЕК като свои.

"Всички служби ежедневно трябва да правят операции и да покажат на българите и на Европа, че се борим реално с престъпността и корупцията. Това, което направи вчера комисията за конфискация, не е правено в цяла Европа - имущество за над 2.4 милиарда и реално обезпечено на 1.46 милиарда (на Цветан Василев). Добро е, защото тези пари ще се върнат в банката", каза премиерът, цитиран от БНР.

Тези пари всъщност няма да се върнат в банката, защото конфискуваното имущество става собственост на държавата.

Както показа разследване на Mediapool само преди два дни, конфискацията в момента е изключително неефективен механизъм за събиране на приходи в бюджета. За 10 години държавата е платила над 56 милиона лева за издръжка на Комисията за конфискация, а е взела насреща пет пъти по-малко пари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Oanis
    #5

    Това ни го говорят вече 26 години. И ние, като западняците отдавна мислим, че времето на приказките свърши. Оценяваме по резултатите. Оценката за доброто до сега е отрицателна, защото виждаме само крадене на населението от властващите тарикати под умелото Ваше ръководство.

  2. Apostol
    #4

    Службите всеки ден да правят акции! Има няма защо - акции. Онзи ден тъкмо Медиапуул разкри, че за цяла година Специализираната прокуратура е постигнала само една присъда, на другия ден - бам, две акции, все ръководени от тази прокуратура, едната за ДДС, другата за фалшиви пари. Пресконференции веднага - в сградата на "Черковна". Хехе! Може ББ и да се кефи на такива случки, но в Брюксел не минават. Докато се изфукат с някоя показна акция, все пребити старци, нагли обирджии, изнасилени баби, грабежи,

  3. Е-мил
    #3

    "Използваме мониторинга за съдебна реформа от А до Я"-не Янев. Реформата спря още на "Б". А до "Ц" колко букви остават.

  4. Дани
    #2

    За 10 години държавата е платила над 56 милиона лева за издръжка на Комисията за конфискация, а е взела насреща пет пъти по-малко пари. Хахахахаха

  5. И какво от това
    #1

    Гледа сериозно и звучи сериозно! Поздравления за изразеното желание и за НЕотричането на фактите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.