Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът усили натиска за съдебна реформа

Според Плевнелиев замразяването на пенсионните промени не е добра новина

3 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев продължава с натиска за промени в правораздаването, като във вторник обяви, че това е "най-важната, най-смислената и най-неотложната реформа в България".

"Нищо друго не е толкова важно", каза Плевнелиев.

Той отчете като положително, че се вижда динамика "отдолу- нагоре" и съдии и прокурори осъзнават, че е необходима промяна.

Стратегията за продължаване на съдебната реформа бе приета от служебния кабинет, а сегашните управляващи трябва да я внесат за обсъждане в парламента. Планира се разделяне на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска колегия, както и извършването на независим международен одит на държавното обвинение.

"Ще се радвам ако МС приеме стратегията за реформа в сектор "Правосъдие” такава, каквато беше инициирана и изготвена от служебното правителство. Още повече ще се радвам, ако тази стратегия за реформа бъде приета и в НС в следващите седмици. Така НС ще даде ясна заявка, че е разбрало, че България има нужда от неотложни и смислени реформи", каза Плевнелиев.

Държавният глава коментира още, че замразяването на пенсионната реформа не е добра новина.

"Освен ако до март, така както е обещано, не се направят решителни действия за постигане на широко политическо и обществено съгласие, включително между работодателските и синдикални организации, за истинска реформа в сектора", каза Плевнелиев.

В неделя премиерът Бойко Борисов се договори със синдикатите увеличението на пенсионната възраст да бъде замразено за още една година вместо да продължи приетото от първото правителство на ГЕРБ повишение на стажа и възрастта с по четири месеца годишно. Намирането на дългосрочно решение за системата беше оставено за 2015 година.

Плевнелиев коментира, че единствената разумна причина за отлагането е, да се намери именно това съгласие.

"Пенсионната система у нас не е устойчива и с всяка следваща година става все "по-разклатена" и е необходима реформа. Реформите означават стабилност. Най-сигурният път към нестабилност в България е да се откажем от реформи", заяви Плевнелиев.

Той очаква през следващата година в страната да има не една, а повече реформи. По думите му за да се гарантира стабилност, през следващата година трябва да започне работа по промени в съдебната система, сектор "Сигурност", енергетиката, образованието, електронното правителство, административна реформа.

"Реформата в енергетиката е задължителна, този сектор ще взриви националната икономика, ако не бъде реформиран", каза Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #3

    Ще им се на герберунгелите да се направи набързо имитация на реформа и да отчетат нещо, писано вече не върху тапети, ами с power point. Тая работа не е като оная работа. Ще трябва сериозна артподготовка, а не димки. Преди артподготовката ще трябват разузнавачи и езици. Ще трябват стратези и тактици. Ще трябва и войска! На война - като на война. За главнокомандващ Плевнелиев не става, но е талантливо патетичен и може пък да стане Омирът на таз война.

  2. pump it!
    #2

    Това хубаво! И даже много! Ма нали гусин Плевналиев назначи през лятото служебно правителство, в което министър на правосъдието беше Христо Иванов? След което на другарят Борисов му създадоха редовно правителство, в което министър на правосъдието продължи да бъде Христо Иванов? Някой да е забелязал нещо реформиращо системата в работата на очевидно много харесваният Христо Иванов? А ЕС, с когото другарят Борисов предпочита да се оправдава, считат българското правораздаване за огромен проблем. Дали пък другарят Плевнелиев вместо да дига избеляли лозунги, просто не изтегли протежето си от кабинета? Щото протежето е откровено некадърно?

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.